REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Żywność drożeje, a my wciąż ją wyrzucamy. Resort rolnictwa przychodzi z ratunkiem?

2026-05-09 06:00
publikacja
2026-05-09 06:00
Dodaj Bankier.pl w Google

Resort rolnictwa rozpoczyna realizację projektu POMOST, który ma ograniczyć marnowanie żywności - poinformowało MRiRW. Do 2029 roku mają zostać wdrożone rozwiązania, które pomogą lepiej wykorzystywać żywność i zmniejszyć straty w całym łańcuchu dostaw.

Żywność drożeje, a my wciąż ją wyrzucamy. Resort rolnictwa przychodzi z ratunkiem?
Żywność drożeje, a my wciąż ją wyrzucamy. Resort rolnictwa przychodzi z ratunkiem?
/ AI Gemini

Ministerstwo rolnictwo przypomniało, że w skali całego świata marnowanie żywności odpowiada za 8 proc. globalnej emisji CO2, powoduje też straty energii i wody. W ocenie resortu ograniczenie marnotrawstwa jest konieczne tym bardziej, że żywność drożeje.

W Polsce wciąż marnuje się żywność na różnych etapach – od produkcji po gospodarstwa domowe. Dlatego uruchamiamy projekt POMOST, który ma to realnie ograniczyć. W latach 2026–2029 przygotujemy i wdrożymy rozwiązania, które pomogą lepiej wykorzystywać żywność i zmniejszyć straty w całym łańcuchu dostaw” - przekazało MRiRW w komunikacie.

Według informacji resortu projekt realizowany jest w konsorcjum ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie oraz Federacją Polskich Banków Żywności. Projekt przewiduje przygotowanie i wdrożenie zestawu narzędzi, rekomendacji oraz procedur obejmujących wszystkie ogniwa łańcucha żywnościowego – od produkcji, przez przetwórstwo i dystrybucję, po konsumpcję.

Efekty projektu udostępnimy w formie portalu internetowego. Będzie to praktyczne centrum wiedzy o niemarnowaniu żywności. Na portalu znajdą się m.in.: wyniki badań prowadzonych w trakcie projektu, materiały edukacyjne i informacyjne dla różnych grup odbiorców, grafiki i wizualizacje danych, dobre praktyki i rekomendacje - podał resort. 

gkc/ mick/

Wakacje na giełdzie
Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
miketheripper
Skoro cła na towary spoza UE wspierają polski budżet, a budżet wspiera rolników, to może polscy producenci też wspierają rolników? Ursus padł bo nie płacił podatków (na rolników)? A rolnicy kupowali zagraniczny sprzęt bo cła były przekazywane do budżetu i do nich z powrotem pośrednio?

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki