Złotowo-frankowe hipoteki egzotyczne."Jedyne takie w Europie"

Takich kredytów, jakie będą funkcjonować u nas po ewentualnym niekorzystnym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nie było dotąd prawdopodobnie nigdzie na świecie - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / FORUM)

Według dziennika na ok. 2 mld zł można szacować wartość spraw sądowych dotyczących hipotecznych kredytów walutowych udzielonych przez krajowe banki. "Sami bankowcy przyznają, że w ostatnim czasie tego typu procesów przybywa im więcej niż w poprzednich latach" - czytamy. Spodziewają się też, jak wskazuje DGP, że pozwów będzie więcej - zwłaszcza jeśli Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdzi znane od kilku miesięcy stanowisko swojego rzecznika generalnego.

Sprowadza się ono do tego, jak wyjaśnia gazeta, że w przypadku kredytów indeksowanych zobowiązanie i rata powinny być wyrażone w złotych, ale oprocentowanie powinno nadal być naliczane w oparciu o stopy procentowe obowiązujące w Szwajcarii. "Oznaczałoby to automatycznie wyrównanie klientom strat poniesionych w związku ze spadkiem notowań złotego do franka szwajcarskiego. Plus korzyść wynikającą z faktu, że trzymiesięczna stopa procentowa w kraju Helwetów wynosi -0,85 proc., a u nas 1,72 proc." - napisano.

Jak podaje DGP, na przykład w Santander Bank Polska kredyty indeksowane to ok. 80 proc. proc. portfela hipotek walutowych (to efekt przejęcia kilka lat temu Kredyt Banku). "Wśród największych banków tylko Pekao i ING Bank Śląski mają śladowe - w porównaniu ze skalą ich działania - ilości hipotek w walutach" - czytamy.

W całym sektorze wartość kredytów we frankach to ok. 100 mld zł - dodano. "Potencjalne straty związane z koniecznością przewalutowania sami bankowcy szacują na kilkadziesiąt miliardów złotych (środowisko frankowiczów podważa te wyliczenia). Nie brakuje więc opinii, że niekorzystne orzeczenie może zagrozić całej gospodarce" - zaznacza dziennik.

"Nagle może się okazać, że duża część sektora bankowego będzie musiała mocno przykręcić kurek z kredytami ze względu kapitałowych. Tym kanałem możemy sobie sprowadzić poważne problemy w gospodarce" - stwierdził we wczorajszym wywiadzie dla DGP Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Według gazety banki mogą znaleźć się "w szczególnej sytuacji: będą mieć w portfelach kredyty złotowe z oprocentowaniem uzależnionym od innej waluty". 

maja/ aj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 7 marianpazdzioch

Jeśli umowa jest nieważna, to strony powinny sobie oddać co wzięły plus odsetki i czynsze.

! Odpowiedz
3 12 newconnect

"Potencjalne straty" acha to np. złodziej ms potencjalne straty bo założyłem drzwi antywłamaniowe tak? I nie udało mu się ukraść nic?
A tak naprawdę to korzystny wynik spowoduje upadek PISu w Polsce i o to idzie gra. Tu się PIS bpi nie będzie na premie dla prezesów nie bedzie podatków nie bedzie dywidend dla skarbu państwa. Zacytuję klasyka "wystarczyło nie kraść"!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 jes

Przecież te pieniądze, które będą zwracać banki trafiały do nich. To gdzie są? Ciekawi ludzie tu są, użalający się nad oszustami.

! Odpowiedz
5 19 grab

Teraz użalamy się nad bankami ale kiedy kradły nikt nie reagował! Hipokryzja w naszym kraju to rzecz powszednia!

! Odpowiedz
7 24 yabool

Nareszcie ktoś pomoże zlikwidować ten wytwór zachodniej banksterki grabiącej wschodnią europę. Cały czas polska jest traktowana jak blok wschodni, z tym, że blok wschodni już rozwiązał sprawę tych kredytów. Polska natomiast dalej jest pod pod kontrolą niemiec i banksterzy mają się dobrze. Proszę zobaczyć w jakich krajach udzielano kredytów w wirtualnych frankach i jak zostało to rozliczone, również 20lat temu w 'zachodniej' europie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 16 ja-gna

co to w ogóle za durny tytuł?
Po wyroku TSUE nic się nie zmieni w hipotekach.

Przed nowelizacją ustawy o księgach wieczystych i hipotece (ustawa ta
reguluje w polskim prawie m.in. hipotekę) - weszła w życie 20 lutego
2011 r. hipoteka musiała być wyrażona w tej samej walucie w jakiej była
wyrażona wierzytelność zabezpieczona hipoteką. Czyli jeśli kredyt był
udzielony w złotych hipoteka również musiała być wpisana w złotych.

A więc wszystkie kredyty zawarte przed 2011 rokiem MUSZĄ mieć wpis w hipotekę w walucie w jakiej jest wyrażona wierzytelność.

WSZYSTKIE kredyty indeksowane mają wpis w hipotekę w PLNach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 35 sprawiedliwy

Kilka miesięcy temu banki umoczone we franki straszyły poprzez ambasadorów swoich krajów, że planowane i zamrożone ustawy frankowe zaskarżą jako niezgodne z prawem unijnym. Teraz jak TSUE szykuje grubszy wyrok płaczą w rękaw Morawieckiemu, że będzie w Polsce armagedon. Komedia.

! Odpowiedz
0 8 ja-gna

,,W przedmiocie podniesionej przez pozwanego argumentacji, że usunięcie z umów spornych postanowień spowoduje, iż oprocentowania kredytów faktycznie staną się stałe, wbrew zgodnym zamiarom stron, Sąd Rejonowy wskazał, że skutek ten nie może zwolnić Sądu z obowiązku zastosowania bezwzględnie wiążących przepisów prawa i stwierdzenia nieważności postanowień umownych sprzecznych z ustawą i zasadami współżycia społecznego. Ewentualnie uzyskanie przez powodów kredytu na korzystniejszych warunkach od rynkowych będzie spowodowane wyłącznie zamieszczeniem w umowach przez pozwanego klauzuli sprzecznej z prawem."


Sąd Okręgowy w Łodzi, sygn. akt III Ca 155/15.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 27 frankmaster

Jeśli banki udzielały kredytów walutowych, to same spekulowały. Bowiem w przypadku znacznego wzrostu waluty kredytobiorcy staliby się bankrutami, z czym banki musiały się liczyć przy szacowaniu ryzyka. Dura lex sed lex. Prawo nie jest tylko dla bogatych, lecz obowiązuje wszystkich jednakowo!

! Odpowiedz
27 9 zzibi2

Mylisz się, banki aby pożyczyć walutę klientowi (lub udzielić kredytu indeksowanego) same wpierw muszę tę walutę pozyskać (pożyczka w danej walucie lub transakcja pochodna) celem wyeliminowana ryzyka kursu walutowego. Spekulować mogą na mała skalę tylko portfelem handlowym specjalnie do tego przeznaczonym.

Jeśli teraz będą musiały przewalutować klientom po kursie z historii to nadal pozostanie im do spłaty to co wpierw pożyczyli pod udzielenie. Różnica będzie stratą banku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-12-05
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2019-12-05
LIBOR 3M CHF -0,0038 -0,7228%
2019-11-29
EURIBOR 3M 0,0040 -0,3930%
2019-12-04