REKLAMA

Zapowiedź dnia - 8 marca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-03-08 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-03-08 07:25
Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 8 marca, 67. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Pandemia mocniej uderzyła w kobiety. Kobiety częściej niż mężczyźni są narażone na utratę zatrudnienia i bardziej obawiają się o swoją przyszłość na rynku pracy. Częściej dotykają je też obniżki wynagrodzeń. 

Prognoza walutowa: rokowania złotego poprawiły się tylko nieznacznie. Rynkowi analitycy są przekonani, że polska waluta jeszcze długo pozostanie słaba i nieprędko wróci do przedcovidowych notowań. Niemniej jednak w lutym dało się zauważyć delikatną poprawę sentymentu wobec złotego.

Giełdowe serwisy VoD. Polacy w pogoni za Netfliksem. Tradycyjna telewizja jest w odwrocie, a coraz mocniej rozwija się rynek wideo na żądanie. Ten trend jeszcze bardziej przyspieszył wybuch pandemii, a najwięcej skorzystał na tym Netflix.

Debiuty na GPW. Biura maklerskie mówią o kolejce chętnych. Prywatne spółki w ostatnich miesiącach zdecydowanie zmieniły swoje nastawienie do debiutu na warszawskiej giełdzie i obecnie biura maklerskie mówią o kolejce chętnych do przeprowadzenia publicznej oferty akcji.

Szwajcarzy w referendum zdecydowali o zakazie burek. Wyborcy w Szwajcarii zdecydowali w niedzielnym referendum o wprowadzeniu w kraju zakazu noszenia burek i innych zasłon twarzy - wynika ze wstępnych wyników głosowania.

W Izraelu otwarto restauracje, zezwolono na imprezy grupowe. Izrael wyszedł już niemal z obostrzeń związanych z Covid-19 - powiedział w niedzielę premier Benjamin Netanjahu. Ponownie otwarte zostały w kraju restauracje i hotele, zezwolono także na powrót dzieci do szkół i organizowanie imprez.

Wydarzy się w Polsce

Szczepionki. W poniedziałek rozpoczyna się dodatkowe szczepienie z grupy zero. Powinno potrwać do 21 marca. Do grupy zero zakwalifikowano m.in. pracowników sektora ochrony zdrowia(w tym wykonujący indywidualną praktykę), czyli lekarzy, pielęgniarki, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i techników farmaceutycznych, psychologów klinicznych, personel pomocniczych i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, jak również pracowników domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, osoby zatrudnione w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej, rodziców wcześniaków, pracowników uczelni medycznych oraz doktorantów i studenci kierunków medycznych.

Szczepionki. Dziś do Polski ma dotrzeć 380 tys. dawek szczepionki od firmy Pfizer. Przyjechać ma też dostawa od firmy AstraZeneca - ma to być zaległa dostawa z czwartku (miało wówczas przyjechać 62 tys. dawek) oraz normalna, planowana na ten dzień, łącznie ok. 360 tys. dawek.

Prezydent. Andrzej Duda podpisze dziś po południu ustawę ws. czternastej emerytury - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Podczas uroczystości w Otwocku zaplanowano wystąpienie Andrzeja Dudy.

Prezydent. W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotka się ze strażakami państwowych oraz ochotniczych straży pożarnych, zaangażowanych w walkę z pandemią COVID-19

GPW. 09:00 Panel dyskusyjny "Ring the Bell for Gender Equality" organizowany przez UN Global Compact Network Poland i Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie nt. "Women in leadership: Achieving an equal future in a COVID-19 world",

Orlen/Lotos. Konferencje prasowe posłów Koalicji Obywatelskiej "Orlen-Lotos. Największa niekontrolowana prywatyzacja Morawieckiego. Kto na tym straci?": Jasło, Czechowice-Dziedzice, Szczecin, Poznań, Radom, Białystok, Bolesławiec, Kraków, Gdańsk, Olsztyn, Rypin.

Wydarzy się na świecie

Bagdad. Papież Franciszek zakończy historyczną wizytę w Iraku i rano wyruszy w drogę powrotną do Rzymu. Na pokładzie samolotu spotka się z dziennikarzami na tradycyjnej konferencji prasowej.

Bruksela. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen weźmie udział w okolicznościowej debacie w europarlamencie.

Bruksela. Europosłowie z Komisji Spraw Zagranicznych PE spotkają się z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem. Tematem rozmowy będzie nowa strategia UE wobec Rosji i ostatnie wydarzenia w tym kraju.

Bruksela. Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego debata w sprawie Granicznego Korekcyjnego Mechanizmu Węglowego (Carbon Border Adjustment Mechanism, CBAM). PE ma przygotować stanowisko w ramach pakietu wdrażającego cele redukcji gazów cieplarnianych do 2030 roku. Mechanizm ma zmniejszyć, kosztem zamówień unijnych, międzynarodowy ślad węglowy UE, który wynika z importu dóbr z krajów pozaunijnych o niższych standardach emisji CO2. Głosowanie końcowe zaplanowano na środę.

Rangun. Grupa związków zawodowych w Birmie wezwała do rozpoczęcia ogólnokrajowego strajku, aby całkowicie wstrzymać gospodarkę i zmusić wojskową juntę do oddania władzy, przejętej w wyniku zamachu stanu z 1 lutego.

Genewa. Obrady 46. sesji Rady Praw Człowieka ONZ; do 23 marca.

Kalendarium ekonomiczne 8 marca 2021 r.

11:00 – NBP: Prezentacja „Raportu o inflacji – marzec 2021” wraz z projekcją inflacji i wzrostu gospodarczego (publikacja o 10:00)

Indeks Sentix  (10:30)

Podsumowanie sesji

Polska: GPW: dzień na minus, tydzień na plus. Orlen i Lotos wyraźnie w górę

USA: Wolta na Wall Street po danych z rynku pracy

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

HEFAL - Wycofanie akcji spółki z obrotu na NC w w związku z upływem 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości.

NOWAGALA - Wycofanie akcji spółki z obrotu na GPW.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 8 marca

1817 – Założono giełdę w Nowym Jorku.

1857 – Demonstracja nowojorskich szwaczek. Domagały się polepszenia warunków pracy. Właściciel zakładu chcąc uniknąć rozgłosu, zamknął strajkujące kobiety w fabryce. Wybuchł pożar. Zginęło około 130 szwaczek.

1910 – W Kopenhadze, podczas II Międzynarodowego Zjazdu Kobiet Socjalistek, ogłoszono dzień 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet.

1950 - ZSRR ogłosił, że dysponuje bombą atomową.

1983 – Rozpoczęto sprzedaż komputera osobistego IBM PC/XT.

1990 – Odrodzenie samorządu terytorialnego; Sejm kontraktowy uchwalił znoszącą rady narodowe zmianę Konstytucji, ustawę o samorządzie terytorialnym oraz ordynację wyborczą do rad gmin.

2003 – 54% głosujących w referendum obywateli Malty opowiedziało się za przystąpieniem kraju do Unii Europejskiej.

2014 – Zaginął bez śladu lecący z Kuala Lumpur do Pekinu Boeing 777-200ER linii Malaysia Airlines z 227 pasażerami i 12 członkami załogi na pokładzie.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mmmmooooo
Widać, że Szwajcaria to jeden z niewielu krajów na świecie gdzie o tym jak się żyje decydują nie politycy i media tylko obywatele. Tak powinno być w każdym normalnym kraju.
joker201
no to był taki jeden co chciał zrobić tak żeby i u nas tak było, to media mainstreamowe tak go przerobiły że już niewielu niestety chce na nich głosować

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki