REKLAMA

Szwajcarzy w referendum zdecydowali o zakazie burek

2021-03-07 19:10
publikacja
2021-03-07 19:10
Szwajcarzy w referendum zdecydowali o zakazie burek
Szwajcarzy w referendum zdecydowali o zakazie burek
fot. Powerofflowers / / Shutterstock

Wyborcy w Szwajcarii zdecydowali w niedzielnym referendum o wprowadzeniu w kraju zakazu noszenia burek i innych zasłon twarzy - wynika ze wstępnych wyników głosowania. Za zakazem opowiedziało się 51,2 proc. głosujących.

Według zatwierdzonej przez wyborców propozycji, w Szwajcarii zabronione będzie noszenie burek i nikabów, a także kominiarek i chust zasłaniających twarz.

Zgłoszona jeszcze przed pandemią Covid-19 przez skrajną prawicę inicjatywa była powszechnie nazywana "zakazem burek" i wywołała wielkie kontrowersje, choć w całym kraju burki i nikaby nosi jedynie kilkadziesiąt kobiet. Kampanię przeciwko zakazowi prowadził szwajcarski rząd.

Oburzenie w związku z wynikiem głosowania wyraziły m.in. Centralna Rada Muzułmanów i organizacja Amnesty International.

"To czarny dzień dla naszej społeczności. Dzisiejsza decyzja otwiera stare rany, rozszerza zasadę prawnej nierówności i wysyła jasny sygnał wykluczenia dla muzułmańskiej mniejszości" - oznajmiła Rada.

Z kolei AI oceniła, że nowy zakaz jest już kolejną antymuzułmańską inicjatywą po zakazie budowy minaretów z 2009 roku, której autorem również była grupa związana z prawicową Szwajcarską Partią Ludową.

Zakazy zakrywania twarzy już wcześniej obowiązywały w kantonach Ticino i St. Gallen. Podobne regulacje istnieją też we Francji, Danii, Holandii i Bułgarii. (PAP)

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (25)

dodaj komentarz
max5000
W całej Europie powinien być zakaz noszenia burek. Kilkaset lat temu udało się zapobiec inwazji muzułmanów do Europy a teraz Niemcy i Francuzi sami ich zapraszają. Nie podoba im się cywilizacja chrześcijanska. Wolą cywilizację muzułmańską gdzie kobieta nie moze nawet pokazac twarzy i jest od rodzenia dzieci a za homoseksualizm W całej Europie powinien być zakaz noszenia burek. Kilkaset lat temu udało się zapobiec inwazji muzułmanów do Europy a teraz Niemcy i Francuzi sami ich zapraszają. Nie podoba im się cywilizacja chrześcijanska. Wolą cywilizację muzułmańską gdzie kobieta nie moze nawet pokazac twarzy i jest od rodzenia dzieci a za homoseksualizm w krajach muzułmanskich jest kara więzienia. Sami sobie zgotowalismy taki los.
antek10
polacy przy okazji wyborow powinni mieć mozliwosc wypowiedzenia sie czy KONKORDAT jest polsce potrzebny
oilman
Kocham Szwajcarie, gdzie Rzad nie ma nic do gadania i musi robic to co chca Obywatele:)

To jest cos, czego nienawidzi Lewactwo, czyt. Komisja Europejska:)
palestrina
a co tu mają lewicowe poglądy do tego, patryjoto. tu chodzi o przestrzeganie prawa które stanowi naród. a u nas prawacki pis nawet własnego prawa nie przestrzega - mowiąc że robi to dla naszego dobra, już był taki kiedyś - pseudonim "Wiesław" który robił wszystko dla naszego dobra.
oilman odpowiada palestrina
Chodzi oto, ze Komisja Europejska zostala skolonizowana, przez jedynie slyszna opcje, i nie chodzi tu o to, czy to jest "Lewactwo", czy "Prawactwo", tylko o to, ze nie licza sie z glosem Obywateli, tak jak wiele rzadow w Europie:) W Szwajcarii to Obywatele decyduja czego chca, a nie "wszechmocny" Rzad:Chodzi oto, ze Komisja Europejska zostala skolonizowana, przez jedynie slyszna opcje, i nie chodzi tu o to, czy to jest "Lewactwo", czy "Prawactwo", tylko o to, ze nie licza sie z glosem Obywateli, tak jak wiele rzadow w Europie:) W Szwajcarii to Obywatele decyduja czego chca, a nie "wszechmocny" Rzad:) Taki ustroj marzy mi sie w Polsce, ale to raczej za mojego zycia nie nastapi:) Milego dnia i mniej zgryzliwosci:)
niedorzeczny odpowiada palestrina
"prawacki pis" - ty tak na poważnie? Partię "Socjal+" nazywasz prawacką?
darius19
sprawa "obcych" musi mocno "lezec na sercu Polakom". Ja osobiscie sie zgadzam na stawianie granic, w narzucaniu swoich zwyczajow kulturowych. Ale trzeba ostroznie z rozwaga, nacjonalizm i homofobia sa mocne
oilman
Kolego "wolnosc Tomku w swoim domku":) Kazdy ma prawo ustawiac meble w swoim domu jak chce:)
vonmisses
Super. Państwo i cywilizacja ponad religijnym fanatyzmem. Teraz czas uwolnić od tego Polskę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki