REKLAMA

Zapowiedź dnia - 30 listopada 2020 r.

Michał Żuławiński2020-11-30 06:40analityk Bankier.pl
publikacja
2020-11-30 06:40
Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 30 listopada, 335. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Chińczycy zlikwidowali biedę. Na kilka miesięcy przed 100. urodzinami partii komunistycznej Chiny wyeliminowały skrajną biedę i uczyniły kolejny milowy krok na drodze do stworzenia społeczeństwa umiarkowanego dobrobytu. Nie mogło być inaczej, bo taki cel wyznaczył sam "chłopski cesarz" Xi Jinping.

Ceny ofertowe najmu na równi pochyłej. Nawet o 24 proc. w dół w ciągu roku. Nowy raport. Choć w poprzednich trzech latach październik wiązał się z podwyżkami oczekiwań wynajmujących mieszkania, w tym roku przyniósł on w największych polskich miastach spadki w relacji miesięcznej od 1 do nawet 5,5 proc.

Maszyny za pracowników - to już się dzieje. 7 wykresów, które warto zobaczyć. Sceptycy wieszczą nową erę techno-bezrobocia, entuzjaści obiecują koniec przeładowanych obowiązkami pracowników „od wszystkiego”. Ale zaczyna się mniej górnolotnie. Ma być taniej, szybciej, efektywniej.

Portugalskie media: rząd poparł racje Polski i Węgier ws. budżetu UE. Rząd Portugalii poparł argumenty Polski i Węgier na niedawnej Radzie Europejskiej, aby nie wiązać budżetu UE z mechanizmem warunkowości - pisze w niedzielę dziennik “Publico”.

W życie wchodzi estoński CIT. Opodatkowane zostaną także spółki komandytowe. Prezydent Andrzej Duda podpisał uchwalone przez Sejm w sobotę dwie nowelizacje ustaw o podatkach dochodowych - poinformowała w niedzielę Kancelaria Prezydenta.

Władze w Czechach rozluźniają ograniczenia. Rząd Czech na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę zdecydował o rozluźnieniu od czwartku obecnych ograniczeń epidemicznych. Zniesiony będzie nocny zakaz wychodzenia, otwarte mają być restauracje, sklepy i zakłady usługowe.

Tym będą żyły rynki: gorący początek grudnia. Koniec listopada i początek grudnia na rynkach finansowych będzie gorący. Do danych z Polski i świata dojdzie finał sezonu wyników na GPW i szczyt OPEC.

Wydarzy się w Polsce

Gowin. Konferencja prasowa wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii - Jarosława Gowina (10:00)

Rolnictwo. Konferencja prasowa, podczas której AGROunia przedstawiswoje postulaty oraz zaprezentuje "Piątkę AGROunii" (12:00)

Polonia. Konferencja prasowa sekretarza stanu, pełnomocnika rządu dospraw Polonii i Polaków za Granicą Jana Dziedziczaka nt. ogłoszenia Konkursu "Polonia i Polacy za Granicą 2021" ze środków KPRM - ze względu na obostrzenia wstęp na teren Kancelarii ma tylko TVP, która będzie udostępniać transmisję (12:00)

Innowacje. Konferencja online "Najbardziej innowacyjni z innowacyjnych" - ogłoszenie laureatów XII edycji konkursu Innowator Mazowsza (12:00)

Film. Konferencja prasowa poświęcona 45. edycji FestiwaluPolskich Filmów Fabularnych (14:00).

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Komisja Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego omówi najnowsze wydarzenia dotyczące procedur związanych z artykułem 7.1 Traktatu o UE oraz stan praw osób LGBTI na Węgrzech i w Polsce. Na debatę zostali zaproszeni: komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders, komisarz ds. równości Helena Dalli, przedstawiciele niemieckiej prezydencji w Radzie UE oraz przedstawiciele węgierskich i polskich władz krajowych.

Bruksela. Wideokonferencja unijnych ministrów edukacji, którzy przeprowadzą debatę orientacyjną pt. „Kształtowanie europejskiego obszaru edukacji i kolejnych strategicznych ram europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia – dalsze działania”.

Bruksela. Wideokonferencja eurogrupy. Rozmowy ministrów będą dotyczyć m.in. sytuacji gospodarczej w Grecji i na Cyprze oraz wzmacniania unii bankowej.

Bruksela. Wideokonferencja członków Rady Stabilizacji i Stowarzyszenia UE–Kosowo, którzy na nieformalnym posiedzeniu podsumują stan stosunków między Wspólnotą i Kosowem.

Bruksela. Konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga przed konferencją ministerialną NATO.

Paryż. Kontynuacja procesu byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, oskarżonego o korupcję w tzw. aferze podsłuchowej w związku z zarzutami, że nielegalnie finansował swoją kampanię prezydencką.

Paryż. Przesłuchanie ministra spraw wewnętrznych Francji Geralda Darmanina w komisji Zgromadzenia Narodowego. W ostatnich dniach francuska policja była dwukrotnie oskarżana o brutalność i rasizm - podczas likwidowania obozowiska imigrantów w centrum Paryża oraz podczas zatrzymania czarnoskórego producenta muzycznego.

Haga. Przemówienie dyrektora generalnego Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), Fernando Ariasa, z okazji corocznego spotkania państw członkowskich.

Genewa. Posiedzenie syryjskiej komisji konstytucyjnej (do 4 grudnia). Komisja powstała w październiku 2019 r. pod egidą ONZ i jest uważana za kluczowy element syryjskiego procesu politycznego.

Kalendarium ekonomiczne 30 listopada 2020 r.

PKB Polski, dane finalne (10:00)

PKB Turcji (08:00)

Inflacja w Hiszpanii (09:00), Włoszech (11:00), Niemczech (14:00)

Wynagrodzenia na Węgrzech (09:00)

Wystąpienie prezes EBC (11:30)

Podsumowanie sesji

Polska: Czarny piątek bez giełdowej wyprzedaży. WIG20 ratuje wzrosty

USA: Lekkie wzrosty na Wall Street

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

10:00 - BORYSZEW - Konferencja wynikowa Spółki

Konferencja wynikowa online Grupy Boryszew za III kwartał 2020 roku.

10:00 - VOTUM - Konferencja wynikowa Spółki

Wideokonferencję wynikowa z Zarządem Spółki VOTUM S.A.

11:00 - FERRO - Konferencja wynikowa Spółki

Webinar nt. wyników Ferro SA za 3Q 2020 oraz zawartych przedwstępnych umów dot. przejęcia kontroli nad TERMET i TESTER.

11:00 - PKNORLEN - Konferencja prasowa spółki

Transmisję online z konferencji dotyczącej nowej Strategii PKN ORLEN

12:30 - AMICA - Konferencja wynikowa Spółki

Spotkania online z Michałem Rakowskim, członkiem Zarządu Grupy Amica. Omówienie wyników po 3 kwartałach 2020 r.

Ostatni dzień sezonu wyników za III kwartał 2020

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 30 listopada

1782 – Dyplomaci brytyjscy i amerykańscy podpisali w Paryżu preliminaria pokojowe kończące wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

1938 – W Zakopanem podpisano umowę graniczną ze Słowacją na mocy której do Polski przyłączono wsie Jaworzyna Tatrzańska i Leśnica Pienińska.

1939 – ZSRR dokonał inwazji na Finlandię, co rozpoczęło tzw. wojnę zimową.

1942 – Żołnierze Gwardii Ludowej dokonali napadu na Komunalną Kasę Oszczędności w Warszawie, w której zdobyto olbrzymie fundusze na działalność konspiracyjną i propagandową.

1945 – Po 7 latach przerwy w Austrii ponownie wszedł do obiegu szyling zastępując reichsmarkę.

1979 – Została otwarta Linia Hutnicza Szerokotorowa.

1982 – Ukazał się drugi solowy album Michaela Jacksona Thriller, najlepiej sprzedający się album wszech czasów.

1986 – Telewizja Polska wyemitowała premierowy odcinek serialu komediowego Alternatywy 4 w reżyserii Stanisław Barei.

1989 – Prezes zarządu Deutsche Bank Alfred Herrhausen zginął w zamachu bombowym w Bad Homburg w Hesji, przeprowadzonym przez Frakcję Czerwonej Armii.

1990 – W Japonii zadebiutowała konsola Super Nintendo.

1999 – Poprzez połączenie firm Exxon i Mobil powstał największy na świecie koncern paliwowy ExxonMobil.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki