REKLAMA

Portugalskie media: rząd poparł racje Polski i Węgier ws. budżetu UE

2020-11-29 16:49
publikacja
2020-11-29 16:49
fot. silvestrinis / Shutterstock

Rząd Portugalii poparł argumenty Polski i Węgier na niedawnej Radzie Europejskiej, aby nie wiązać budżetu UE z mechanizmem warunkowości - pisze w niedzielę dziennik “Publico”, powołując się m.in. na rozmowę telefoniczną z byłym szefem MSZ Polski Witoldem Waszczykowskim.

Stołeczna gazeta wskazuje, że choć dyplomaci z portugalskiego MSZ nie chcą poprzeć tej informacji, ale inne źródła, m.in. w Polsce, dowodzą, że socjalistyczny rząd Antonia Costy sprzeciwiał się powiązaniu wypłat z unijnego budżetu, w tym uruchomienia wypłat z funduszu odbudowy, z kwestią praworządności.

Relacjonując przebieg ostatniej Rady Europejskiej, “Publico” powołuje się m.in. na rozmowę z Waszczykowskim. “Portugalia grała po naszej stronie (…) w tej wojnie ideologicznej” - zacytowała gazeta wypowiedź polskiego polityka.

“Były polski minister potwierdził, że stanowisko Portugalii za zamkniętymi drzwiami Rady Europejskiej w sprawie mechanizmu praworządności było krytyczne. W niemieckich dokumentach Portugalia również opisywana jest +jako bardzo krytyczna+ wobec propozycji, która skłoniła Węgry i Polskę do zawetowania unijnego budżetu” - napisał “Publico”.

Tymczasem Radio Observador wskazuje, że choć oficjalnie MSZ Portugalii twierdzi, że opowiada się za przestrzeganiem praworządności w UE, to premier Costa od kilku miesięcy zabiega o to, aby kwestia warunkowości nie opóźniała wypłat z funduszu odbudowy.

Lizbońska rozgłośnia przypomina, że w lipcu socjalista Costa udał się do Budapesztu na spotkanie ze swoim “mało prawdopodobnym dotychczas sojusznikiem”, prawicowym premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
lorelie
Agentura , dziennikarze, media w Polsce atakują rząd i Polaków. Chcą dać jak najmniej kasy...
itso_chram_panszczyzna
usunęli mój komentarz a pisałem w nim o mediach ze są zakłamane ah i chara na nie spluwałem nawet nie pisze ze usunięte jak się media same bronią a gdzie wolność wypowiedzi
jpelerj
I pewnie dadzą mniej kasy. Nie wiadomo, czy wystarczy na opłacanie trolli. Ale do świąt może jeszcze wam zapłacą, więc staraj się!
po_co
Bezpieczna pozycja, media głoszą, że rząd nie popiera, rząd milczy, a sytuacja zostaje w zawieszeniu.
Jak z takimi ludźmi prowadzić interesy na poważnie.

Polityka to bagno bez względu na flagę powiewającą za plecami. Oszuści i manipulanci są wszędzie.
jas2
Powiązanie przyznania pieniędzy od tzw. "praworządności", przypomina uzależnienie dawania dziecku kieszonkowego pod warunkiem, "Że będzie grzeczne", ale nikt nie wie co jest taa "grzeczność".

Potem w zależności od okoliczności, tą "grzecznością", albo będzie wychodzenie
Powiązanie przyznania pieniędzy od tzw. "praworządności", przypomina uzależnienie dawania dziecku kieszonkowego pod warunkiem, "Że będzie grzeczne", ale nikt nie wie co jest taa "grzeczność".

Potem w zależności od okoliczności, tą "grzecznością", albo będzie wychodzenie na dwór (na pole), albo niewychodzenie na dwór (na pole).

Tata powie: Ciągle się gdzieś szwendasz, zamiast siedzieć w domu. Nie będzie kieszonkowego!
Na drugi dzień: Ciągle siedzisz przy komputerze, zamiast iść na spacer. Nie będzie kieszonkowego!

Podobnie jest z tym uzależnieniem budżetu od tzw. "Praworządności".
Raz praworządności nie będzie bo policja spałowała lewaka na "strajku kobiet" a za miesiąc nie będzie praworządności, bo policja NIE SPAŁOWAŁA "nacjonalisty" na Marszu Niepodległości.
karbinadel
No, skoro Waszczu tak twierdzi, to sprawa jest pewna jak w banku San Escobar
santoriusz
co oczy Ci zaropiały karbibrzdęklu? "W niemieckich dokumentach Portugalia również opisywana jest +jako bardzo krytyczna+ wobec propozycji"

Powiązane: Walka o budżet UE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki