REKLAMA

Czarny piątek bez giełdowej wyprzedaży. WIG20 ratuje wzrosty

2020-11-27 18:00
publikacja
2020-11-27 18:00
Bankier.pl

Choć większość piątkowej sesji WIG20 spędził pod kreską, to jednak na koniec dnia przy indeksie zaświeciła się zieleń. 

Wzrostem o 0,2 proc. zakończył dzień WIG20. Plusy udało się wypracować, głównie w ostatniej fazie sesji. Kolorem zielonym dzień zakończyły także inne główne indeksy GPW, WIG zyskał 0,2 proc., mWIG40 0,3 proc., a sWIG80 0,4 proc. Obroty na szerokim rynku ponownie przekroczyły 1 mld zł.

Warto zauważyć, że dzisiejsze wzrosty na GPW były nieco słabsze niż na innych europejskich giełdach. Z drugiej strony pod względem listopadowej stopy zwrotu (22 proc.) WIG20 wciąż jest wyróżniającym się na europejskim tle indeksem. Do końca miesiąca pozostała już tylko jedna sesja i jeżeli indeks uniknie na niej gwałtownych spadków, listopad okaże się najlepszym miesiącem dla WIG20 pod względem stopy zwrotu w XXI wieku.

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Do handlu w piątek po dniu przerwy powrócili także Amerykanie. S&P500 na początku sesji zyskiwał wprawdzie tylko 0,2 proc., na Nasdaqu wzrosty sięgały jednak 1 proc. Gwiazdą technologicznego indeksu była Tesla, która rosnąc o 3 proc. śrubowała historyczne maksima. 

Maksimów nie brakowało i na GPW. W składzie WIG20 te siedmioletnie poprawiał KGHM, spółka zakończyła jednak dzień spadkiem o 0,2 proc. W skali roku jest miedziowy gigant na przeszło 60-proc. plusie. Słabo w piątek radziła sobie inna spółka surowcowa - JSW z przeceną o 4,8 proc. była najsłabszym ogniwem WIG20.

Liderem wzrostów wśród blue chipów było LPP (+3,7 proc.). Dobry dzień ma za sobą i Orange (+2,3 proc.), ponad 1-proc. wzrosty zanotowały i akcje Allegro, CD Projektu i Aliora. Większość spółek z WIG20 zamknęła jednak dzień z niewielkimi zmianami względem czwartku.

Na szerokim rynku po świetnych wynikach finansowych o 12 proc. drożały papiery Seleny. Spółka "przy okazji" wspięła się na swoje tegoroczne maksima. Dobrze przyjęty został także kwartalny raport Delko, które poprawiło swoją wycenę o blisko 7 proc. Po drugiej stronie rynku o blisko 10 proc. potaniał PlayWay, który odnotował w trzecim kwartale 2020 roku 23 mln zł EBITDA i 21,7 mln zł zysku netto. Konsensus PAP Biznes zakładał, że EBITDA wyniesie 34,7 mln zł, a zysk netto 26,8 mln zł.

Najsłabiej na szerokim rynku wypadł jednak Serinus (-19 proc.). Spółka po wczorajszej sesji podała informację o chęci emisji akcji, dziś rano pojawił się z kolei komunikat, że Serinus uzyskał warunkowo z oferty akcji, po przyspieszonym procesie budowania księgi popytu, wpływy brutto w wysokości 21 mln USD. Na emisję zgodę musi wyrazić jeszcze WZA, uwagę zwraca jednak cena (2 pensy) i spora liczba emitowanych akcji, która mocno rozwodni kapitał.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
gremciz
Trzyma się jakoś ta nasza giełda, branża handlowa bardzo fajny wynik.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki