REKLAMA

Zapowiedź dnia - 29 września 2020 r.

Michał Żuławiński2020-09-29 06:25, akt.2020-09-29 08:34analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-29 06:25
aktualizacja
2020-09-29 08:34
Bankier.pl

Przed nami wtorek, 29 września, 273. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Pandemia namieszała w bankach. Mniej kredytów, więcej e-usług. Drugi kwartał upłynął w bankach pod znakiem pandemii. Udzielono mniej kredytów mieszkaniowych, założono mniej rachunków niż zazwyczaj, nie pozyskano tylu klientów, ile w poprzednich kwartałach.

Spadek cen ofertowych najmu coraz głębszy. Nowy raport Bankier.pl i Otodom. Choć w poprzednich latach sierpień przynosił podwyżkę oczekiwań wynajmujących mieszkania, tegoroczny pogłębił notowaną przez całe wakacje obniżkę stawek ofertowych – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis Otodom.pl.

Praca zdalna w Kodeksie pracy. Będzie dopłata za home office? Telepraca jest terminem przestarzałym, jednak nadal funkcjonuje w Kodeksie pracy. Według ostatnich doniesień resort pracy podjął z powrotem dyskusję na temat zmian legislacyjnych, które pomogą uregulować pracę zdalną w przepisach.

Akcje Allegro po 43 złote. Allegro poinformowało, że cena akcji w pierwszej ofercie publicznej została ustalona na 43 złote. To górny zakres wcześniej ogłoszonego przedziału.

"Tour de spółki": zdecydujcie, którego dewelopera mamy prześwietlić. "Tour de spółki" to projekt, w ramach którego redakcja Bankier.pl przybliża działalność spółek wytypowanych przez czytelników. Wytypuj, którą mamy zająć się teraz.

Spekulanci nie dali się przepędzić ze złota i srebra. Inaczej, niż to miało miejsce w poprzednich latach, ostre spadki notowań metali szlachetnych nie doprowadziły do zmasowanego zamykania długich spekulacyjnych pozycji na rynku terminowym.

Odcisk palca w dowodzie osobistym od 2021 roku. Resort spraw wewnętrznych i administracji opublikował w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej zmiany w dowodach osobistych. Chodzi m.in. o umieszczanie w warstwie elektronicznej dokumentu odcisków palców.

Wydarzy się w Polsce

Senat. Dziś Senat rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. Zajmie się m.in. przepisami odraczającymi powrót stawek VAT 22 proc. i 7 proc., ustawą o Funduszu Medycznym, ustawą o czystym powietrzu i ustawą o systemie powiadamiania ratunkowego.

Podatki. Śniadanie prasowe z udziałem ministra Tadeusza Kościńskiego na temat Estońskiego CIT (09:30)

Banki. Prezentacja Raportu NetB@nk nt. bankowości elektronicznej, mobilnej i kart bankowych oraz wyników badania koniunktury bankowej Pengab (11:00)

Obronność. Szefowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Węgier, Słowacji i Czech - rozpoczną dziś dwudniowe spotkanie w Polsce.

Zabójstwo M. Papały. Przed Sądem Okręgowym w Warszawie planowane jest dziś rozpoczęcie mów końcowych w procesie w sprawie zabójstwa b. szefa policji Marka Papały w 1998 r.

Konsumenci. Spotkanie prasowe "Jak kupujemy warzywa i owoce?" oraz prezentacja wyników "Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców" (10:00).

Wydarzy się na świecie

Baku, Erywań. Konflikt między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach. Erywań i Baku oskarżają się nawzajem o eskalowanie sytuacji. Obie armie ponoszą straty w ludziach. Są też zabici i ranni wśród ludności cywilnej. Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku i pochłonął dotąd ok. 30 tys. ofiar śmiertelnych.

Nowy Jork. Zwołane w trybie pilnym posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji w Górskim Karabachu.

Cleveland. Pierwsza debata telewizyjna między ubiegającym się o reelekcję w listopadowych wyborach prezydentem USA Donaldem Trumpem a kandydatem Demokratów Joe Bidenem.

Bruksela. Kolejna runda negocjacji Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii w sprawie dwustronnych relacji po brexicie (do 2 października).

Berlin. Konferencja online kanclerz Niemiec Angela Merkel z premierami niemieckich krajów związkowych na temat walki z epidemią koronawirusa.

Berlin. Minister finansów Olaf Scholz przedstawi w Bundestagu projekt budżetu Niemiec na 2021 rok.

Bruksela. Spotkanie ministrów ds. konkurencyjności państw UE, którzy mają przyjąć stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia, dotyczącego programu na rzecz badań i innowacji na lata 2021–2027 "Horyzont Europa". Stanowisko pozwoli Radzie sfinalizować negocjacje z Parlamentem Europejskim w tej sprawie.

Lizbona. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z wizytą w Portugalii, gdzie prezentuje europejski plan odbudowy.

Wilno, Ryga. Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona na Litwie i Łotwie (do 30 września). Macron odbędzie rozmowy ze swymi odpowiednikami w obu krajach, Gitanasem Nausedą i Egilsem Levitsem, a także z łotewskim premierem Krisjanisem Karinsem. Uda się do też do garnizonu Rukłe, gdzie w ramach sił NATO stacjonują francuscy żołnierze.

Ateny. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w podróży po krajach europejskich, podczas której odwiedzi Grecję, Włochy, Watykan i Chorwację (do 2 października).

Seul, Hanoi. - Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab składa wizyty w Korei Południowej i Wietnamie (do 30 września).

Kalendarium ekonomiczne 29 września 2020 r.

Koniunktura gospodarcza w UE (11:00)

Inflacja w Niemczech (14:00)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: Odbicie na giełdach. WIG20 cały w zieleni

Sesja na Wall Street: Atak optymizmu na nowojorskich giełdach

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

ARTIFEX ENELMED REDAN OPENFIN - Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2020 roku.

R22 - Dzień ustalenia prawa zaliczki na poczet dywidendy za rok obrotowy 2019/2020 w wysokości 0,28 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 29 września

1929 – Po raz pierwszy w Polsce wyświetlono film dźwiękowy.

1938 – Podpisano układ monachijski zezwalający III Rzeszy na aneksję części Czechosłowacji.

1954 – Powstała Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN).

1989 – W wypadku samochodowym pod Raciborzem zginęli autorzy programu telewizyjnego Sonda Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek oraz kierowca i pilot rajdowy Andrzej Gieysztor.

1994 – Sejm RP przyjął ustawę o rachunkowości.

2008 – W Warszawie rozpoczęto budowę Stadionu Narodowego.

2015 – Odbyła się prezentacja osobowego samochodu elektrycznego Tesla Model X.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Zapisz się na wieczorne podsumowania dnia. Artykuły z serii "To był dzień" przygotowują Malwina Wrotniak i Marcin Dziadkowiak z redakcji Bankier.pl / Bankier.pl
Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki