REKLAMA

Odcisk palca w dowodzie osobistym od 2021 roku

2020-09-28 19:54
publikacja
2020-09-28 19:54
fot. Darek Golik / FORUM

Resort spraw wewnętrznych i administracji opublikował w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej zmiany w dowodach osobistych. Chodzi m.in. o umieszczanie w warstwie elektronicznej dokumentu odcisków palców. Zmiany miałyby wejść od sierpnia przyszłego roku.

Projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, który został opublikowany w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji, dostosowuje przepisy ustawy o dowodach osobistych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli UE, a także dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom i członkom ich rodzin, którzy korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania się.

Jak zaznaczono w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) do projektu, rozporządzenie ma ograniczyć ryzyko fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, poprzez usunięcie znaczących różnic w poziomie zabezpieczeń dokumentów wydawanych w poszczególnych krajach członkowskich. Nowela ujednolica również krajowe przepisy w tym zakresie.

Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej, tj. odcisków palców, które odwzorowywane będą w urzędzie, tak jak dzieje się to obecnie podczas wydawania paszportów.

Przepisy UE zobowiązują także Polskę do uzupełnienia warstwy graficznej dowodu osobistego o podpis posiadacza. Wyjątkiem będą tutaj dzieci do 12. roku życia oraz osoby powyżej 12. roku życia, które nie mogą złożyć podpisu. Przepisy UE zobowiązują także Polskę do wprowadzenia dowodu osobistego z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności. Dokumenty takie będą wydawane osobom, u których czasowo nie można pobrać odcisków palców. Nie dotyczy to jednak dzieci poniżej 12. roku życia, od których - jak informowało MSWiA odciski palców nie będą pobierane.

Zgodnie z informacjami resortu dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 i 10 lat. "Dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy, aby oddać odciski palców, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników" - informował resort.

Dodatkowo - jak zaznaczono w OSR, przewidziano zmiany związane z zapewnieniem Inspektorowi Nadzoru Wewnętrznego bezpośredniego dostępu do danych gromadzonych w Rejestrze Dowodów Osobistych, a także w rejestrze PESEL oraz rejestrach mieszkańców.

Do wdrożenia nowych wzorów dowodów osobistych zobowiązane są wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Według projektu nowelizacji nowe dowody w Polsce będą wydawane od 2 sierpnia 2021 roku.

Jak zapewnia resort spraw wewnętrznych i administracji, dowody będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych.

autor: Marcin Chomiuk

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
wonsz
Bicie piany o nic. Odciski są od kilkunastu lat w dowodach, mamy od urodzenia numer seryjny, na każdym rogu kamera, na każdym kompie gigabajt ciasteczek (używa ktoś na co dzień "trybu incognito" w przeglądarce? łączy się z netem przez TORa? Nie? Ale jak to - tam są przecież dane, przy których odcisk palca to Bicie piany o nic. Odciski są od kilkunastu lat w dowodach, mamy od urodzenia numer seryjny, na każdym rogu kamera, na każdym kompie gigabajt ciasteczek (używa ktoś na co dzień "trybu incognito" w przeglądarce? łączy się z netem przez TORa? Nie? Ale jak to - tam są przecież dane, przy których odcisk palca to naprawdę nic...), na każdym profilu na fb czy insta tona najbardziej intymnych informacji, na każdym samochodzie po dwa numery seryjne, na każdym kroku taki czy inny zakaz wynikający z prawa, obyczaju czy tabu stworzonego przez inżynierów społecznych, na każdym kroku profilowanie i manipulacja - a oczywiście komentarze i jednolicie zielone łapki do nich tylko i wyłącznie w tonie oburzenia, że oto się nas "czipuje" i "resztki wolności" odbiera. Naprawdę, nie macie, ludzie, poważniejszych problemów z wolnością osobistą, niż ta pierdółka? Ja tam oburzać się w tym miejscu nie zamierzam, jak wykrywalność gwałtów i kradzieży z włamaniem dzięki ogólnoświatowej bazie odcisków wzrośnie o 1%, to tylko się cieszyć. A na nic innego, niż skatalogowanie, sprofilowanie, zmanipulowanie i obwarowanie tysiącem praw ludzie najzwyczajniej w świecie nie zasługują - jakby zasługiwali, to gdzieś kiedyś powstałoby społeczeństwo, które tego nie robi i mimo tego działa. A, wedle mojej wiedzy, nie powstało i nie przetrwało.
carlito1
Pewnie znowu niby walka ze złymi ludzi, a faktycznie zamordyzm i inwigilacja.
po_co
Jeszcze tylko DNA, próbka kału i moczu, chip pod skórę, napis "UNIA EUROPEJSKA" zamiast Polska (to się gdzieś wciśnie) i przepraszam bo urzędnik musiał się zmęczyć wypisując wniosek.

Po cholerę się tak certolić, rozgrzać pieczątkę, przybić do skóry - przynajmniej nikt nie będzie nas czarował
Jeszcze tylko DNA, próbka kału i moczu, chip pod skórę, napis "UNIA EUROPEJSKA" zamiast Polska (to się gdzieś wciśnie) i przepraszam bo urzędnik musiał się zmęczyć wypisując wniosek.

Po cholerę się tak certolić, rozgrzać pieczątkę, przybić do skóry - przynajmniej nikt nie będzie nas czarował że mają nas za bydło.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki