REKLAMA

Zapowiedź dnia - 29 listopada 2021 r.

Michał Żuławiński2021-11-29 07:30analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-29 07:30
Zapowiedź dnia - 29 listopada 2021 r.
Zapowiedź dnia - 29 listopada 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 29 listopada, 333. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Czas wynajmujących w pełni. Stawki nadal w górę. Nowy raport Bankier.pl i Otodom. Z dwucyfrowymi wzrostami stawek w skali roku muszą mierzyć się szukający mieszkań na wynajem – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.

Jedno hasło do wielu kont - cyberprzestępcy tylko na to czekają. Co czwarty badany padł ofiarą oszustwa lub phishingu, a pomimo to 34 proc. z nich używa tego samego hasła do wielu platform internetowych – wynika z badania przeprowadzonego przez Iron Mountain.

Ostatni moment na złożenie wniosku o "Dobry start". Tylko do końca listopada można składać wnioski o wypłatę szkolnej wyprawki w ramach programu "Dobry Start". Weryfikacja wniosków oraz wypłata świadczenia odbywa się niemal w 100 proc. automatycznie.

WHO: na razie nie wiadomo, czy Omikron rozprzestrzenia się szybciej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała w niedzielę, że nie jest jeszcze jasne, czy nowy wariant koronawirusa omikron rozprzestrzenia się szybciej niż wcześniej znane warianty ani, czy zakażenie nim prowadzi do cięższego przebiegu COVID-19.

Petr Fiala mianowany na premiera Czech. Prezydent Czech Milosz Zeman mianował w niedzielę Petra Fialę premierem czeskiego rządu. Ceremonia odbyła się na Zamku w Lanach przy zachowaniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa epidemicznego.

Tym będą żyły rynki: polska inflacja i PKB, Przełom listopada i grudnia na rynkach finansowych upływać będzie pod znakiem wypatrywania informacji o nowej mutacji koronawirusa. Makroekonomicznych i spółkowych emocji nie zabraknie, z inflacją w Polsce i końcem sezonu wyników za III kwartał

Wydarzy się w Polsce

Premier. Mateusz Morawiecki zaprosił na poniedziałek na ok. godz. 15 przedstawicieli klubów opozycyjnych; spotkanie ma dotyczyć identyfikowanych zagrożeń geopolitycznych pochodzących ze wschodu – wynika z informacji PAP ze źródeł zbliżonych do rządu.

Energetyka. Dziś w Katowicach odbędzie się IV Konferencja Programowa Śląski Ład. Głównym tematem wydarzenia będzie "Rola CBAM w strategii energetyczno-gospodarczej Unii Europejskiej i Polski".

Elektromobilność. 10:00 Spotkanie poświęcone perspektywom rozwoju elektromobilności w Polsce, w tym zwłaszcza infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

Cyfryzacja. 11:00 Konferencja prasowa nt. ""#CyfryzujemyPolskę: Czy jesteśmy gotowi na DVB-T2/HEVC?", organizowana przez Związek Cyfrowa Polska wspólnie z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji.

Koronawirus. 11:00 Konferencja prasowa Ordo Iuris pt. "Prawne aspekty ograniczeń wprowadzanych w związku epidemią COVID-19".

Kultura. Dziś o godz. 12.30 wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński weźmie udział w zwiedzaniu Muzeum „Panorama Racławicka” po modernizacji.

Wydarzy się na świecie

Budapeszt. Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się na Węgrzech w celu omówienia bieżącej sytuacji politycznej oraz przyszłości i rozwoju współpracy V4. W spotkaniu udział weźmie prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Słowacji Zuzana Czaputova oraz prezydent Węgier Janosz Ader; z powodów zdrowotnych nieobecny będzie prezydent Czech Milosz Zeman.

Ryga. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem; przewidziano wspólną konferencję prasową przywódców.

Genewa. Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na nadzwyczajnym posiedzeniu będą obradować w sprawie porozumienia, które ma zapewnić lepsze przygotowanie społeczności międzynarodowej w razie wystąpienia w przyszłości kolejnej pandemii (do 1 grudnia).

Moskwa. Moskiewski Sąd Miejski ma rozpatrzyć pozew prokuratury w sprawie likwidacji Stowarzyszenia Memoriał, międzynarodowej organizacji dokumentującej zbrodnie stalinowskie i broniącej praw człowieka.

Sztokholm. Możliwe nowe głosowanie parlamentu Szwecji w sprawie zatwierdzenia Magdaleny Andersson na stanowisku premiera.

Ad-Dauha. Wznowienie negocjacji między Stanami Zjednoczonymi a afgańskimi talibami (do 30 listopada).

Wiedeń. Powrót do negocjacji w sprawie wznowienia międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem.

Biszkek. Zagraniczni obserwatorzy wypowiedzą się na temat niedzielnych wyborów parlamentarnych w Kirgistanie.

Dakar. Wirtualne Forum Współpracy Chiny-Afryka, w ramach którego przewidziano wystąpienie przywódcy Chin Xi Jinpinga (do 30 listopada).

Londyn. Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid spotka się z szefową brytyjskiej dyplomacji Liz Truss i premierem Borisem Johnsonem. Rozmowy mają dotyczyć wznowienia negocjacji w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem. Izrael zapatruje się na tę kwestię bardzo krytycznie i twierdzi, że Iran z pomocą wszelkich środków będzie dążył do zbudowania broni atomowej.

Haga. Doroczne posiedzenie państw członkowskich Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej; OPCW (do 3 grudnia).

Kalendarium ekonomiczne 29 listopada 2021 r.

11:00 - DG ECFIN - UE - ESI - Wskaźnik klimatu ekonomicznego (strefa EURO) (11/2021)

14:30 – Niemcy – Inflacja CPI (11/2021)

16:00 - USA - Nieruchomości w trakcie sprzedaży (10/2021)

18:15 – Wystąpienie Christine Lagarde

21:05 – Wystąpienie Jerome’a Powella

Podsumowanie sesji

Mocne spadki na giełdach USA. Strach przed nowym wariantem koronawirusa

Koronawirusowy "czarny piątek" na rynkach. Mocne spadki również na GPW

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

Wyniki: CD Projekt, Action, Coal Energy, Creepy Jar, Data Walk, Mabion, PCF, PlayWay, Votum

Konferencje wynikowe: Echo (10:30), Creepy Jar (11:00), OT Logistics (11:00), CD Projekt (18:00)

WZA: Brand24 (10:00), Trakcja (10:00), ING Bank Śląski (12:00)

10:00 - STS Holding - Konferencja prasowa

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 29 listopada

1516 – Podpisano szwajcarsko-francuski tzw. Wieczny Pokój.

1830 – W nocy młodzi słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego wraz z cywilnymi spiskowcami rozpoczęli powstanie listopadowe.

1814 – W Londynie po raz pierwszy na świecie rozpoczęto drukowanie dziennika „The Times” na cylindrycznej maszynie konstrukcji Friedricha Koeniga.

1899 – Joan Gamper założył wraz z przyjaciółmi klub piłkarski FC Barcelona.

1939 – Rada Najwyższa ZSRR wydała dekret o przymusowym nadaniu obywatelstwa radzieckiego „byłym obywatelom polskim”.

1962 – Podpisano francusko-brytyjską umowę o wspólnej budowie pasażerskiego samolotu naddźwiękowego Concorde.

1972 – Sejm PRL uchwalił reformę władz terenowych. Zlikwidowano 4 tys. gromad i osiedli, wprowadzając w ich miejsce gminy, które istniały do 1954 roku. Na czele każdej z 2 tys. gmin miał stanąć naczelnik, podlegający wyższym organom administracji państwowej.

1972 – Premiera konsoli do gier elektronicznych Pong.

1975 – Uruchomiono Rafinerię Nafty Gdańsk.

1987 – Odbyło się niewiążące referendum na temat dalszych reform gospodarczych i demokratyzacji życia w PRL.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki