REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Mocne spadki na giełdach USA. Strach przed nowym wariantem koronawirusa

2021-11-26 22:57
publikacja
2021-11-26 22:57

Giełdy w Stanach Zjednoczonych i w Europie zakończyły piątkową sesję bardzo mocnymi spadkami. Dla indeksu Dow Jones był to najgorszy dzień w 2021 roku. Wszystko z powodu globalnej paniki spowodowanej szybkim rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa.

Mocne spadki na giełdach USA. Strach przed nowym wariantem koronawirusa
Mocne spadki na giełdach USA. Strach przed nowym wariantem koronawirusa
fot. Luiz Roberto Li / / Reuters

Analitycy wskazują, że nowy wariant koronawirusa jeszcze w czwartek był na peryferiach zainteresowania inwestorów, a już w piątek skupiona była już na nim uwaga rynków. Wszystko dlatego, że jest on wysoce zaraźliwy i prawdopodobnie może też być odporny na obecnie istniejące szczepionki.

W efekcie przez światowe rynki, począwszy od azjatyckich w piątek rano, przez całą Europę w ciągu dnia i skończywszy na skróconej sesji w Stanach Zjednoczonych, przeszła ogromna fala wyprzedaży ryzykownych aktywów.

Piątkowa sesja na Wall Street była skrócona z powodu Black Friday, czyli tradycyjnego dnia wyprzedaży w sklepach w Stanach Zjednoczonych.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 900 punktów, czyli 2,53 proc., do 34.899,34 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 2,27 proc. i wyniósł 4.594,62 pkt. Nasdaq Composite zniżkował 2,23 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.491,66 pkt.

W ciągu dnia Dow Jones tracił w pewnym momencie nawet ponad 1000 punktów.

Akcje banków poszły w dół z powodu obaw o spowolnienie aktywności w globalnej gospodarce. Bank of America potaniał o 5,3 proc., a Citigroup spadł o 4,8 proc.

Spadały też akcje firm przemysłowych. Caterpillar stracił 4,9 proc., a Dow Inc. 3,8 proc.

Chevron stracił 5,3 proc. w ślad za taniejącą ropą naftową na światowych rynkach.

Zyskiwały natomiast koncerny medyczne wytwarzające szczepionki. Ponad 22 proc. podrożały akcje Moderny, ponad 5 proc. zyskał Pfizer.

Lekko zyskiwały też na wartości akcje europejskich firm detalicznych, które nastawione są przede wszystkim na handel online. Wśród drożejących firm znalazły się m.in. Zalando i Ocado.

Rosły też akcje spółek, które zyskiwały podczas ubiegłorocznego lockdownu w światowej gospodarce. Inwestorzy kupowali m.in. akcje Zoom Video (wzrost ponad 7 proc.) i Pelotonu (wzrost o 4 proc.).

Rentowność 10-letnich amerykańskich papierów skarbowych o 12 punktów bazowych do 1,52 proc. To duży ruch biorąc pod uwagę, że wcześniej w tym tygodniu rentowności obligacji podskoczyły do 1,68 proc. (PAP)

pr/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (5)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Nowoczesna Pierwsza choroba z własnym działem marketingu i brandingu. ! Jest postęp...
the_mind_renewed
Nowy sport narodowy w USA: Złodzieje rozbijają i okradają grupowo sklepy w całym kraju, kalifornijski ochroniarz zastrzelony w szale przestępczości. A rząd wydaje się bezradny! w myśl zasady im gorzej tym lepiej. A wystarczy wyznaczyć nagrody za od-szczał drani i po problemie ? Ale skąd BLM ma swoje prawa i policja ma klęczeć i Nowy sport narodowy w USA: Złodzieje rozbijają i okradają grupowo sklepy w całym kraju, kalifornijski ochroniarz zastrzelony w szale przestępczości. A rząd wydaje się bezradny! w myśl zasady im gorzej tym lepiej. A wystarczy wyznaczyć nagrody za od-szczał drani i po problemie ? Ale skąd BLM ma swoje prawa i policja ma klęczeć i modlić się w czasie grabieży - przywódcy w Białym domu i CNN.com twierdzą że to biedacy którzy pragną ulżyć sobie w niedoli.
mooooo
Małe sprostowanie ,dostałem gorące informacje z pierwszej ręki od mojego najlepszego przyjaciela zza oceanu,, otóż w krótkim skrócie,,Ta śmietanka która kręci młynem była na urlopach że względu na Amerykanskie swieto ale to już się wszystko naprostuje w poniedziałek będą historyczne szczyty I stabilne wzrosty a FED zniszczy w zarodku Małe sprostowanie ,dostałem gorące informacje z pierwszej ręki od mojego najlepszego przyjaciela zza oceanu,, otóż w krótkim skrócie,,Ta śmietanka która kręci młynem była na urlopach że względu na Amerykanskie swieto ale to już się wszystko naprostuje w poniedziałek będą historyczne szczyty I stabilne wzrosty a FED zniszczy w zarodku nowego wirusa ,ameryka znów w kroczy na drogę dobrobytu i rozwoju
mooooo
Czyli z tego oświadczenia o spadkach spowodowanym nowym koronawirusem mam rozumieć że atakuje ciężki sprzęt budowlany ,,Catapilar,,, oraz siec dystrybucji paliw ,,chevron,, ale jak znam już z doświadczenia imperialistow we wtorek lub środa będą historyczne szczyty I stabilne wzrosty a rynek pracy ma największy apetyt na pracownika od 52 lat
the_mind_renewed
Pandemia Gra jak z nut
https://panstarszy.000webhostapp.com/Pandemia_Gra_jak_z_nut.html

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki