REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Mocne spadki na giełdach USA. Strach przed nowym wariantem koronawirusa

2021-11-26 22:57
publikacja
2021-11-26 22:57
Mocne spadki na giełdach USA. Strach przed nowym wariantem koronawirusa
Mocne spadki na giełdach USA. Strach przed nowym wariantem koronawirusa
fot. Luiz Roberto Li / / Reuters

Giełdy w Stanach Zjednoczonych i w Europie zakończyły piątkową sesję bardzo mocnymi spadkami. Dla indeksu Dow Jones był to najgorszy dzień w 2021 roku. Wszystko z powodu globalnej paniki spowodowanej szybkim rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa.

Analitycy wskazują, że nowy wariant koronawirusa jeszcze w czwartek był na peryferiach zainteresowania inwestorów, a już w piątek skupiona była już na nim uwaga rynków. Wszystko dlatego, że jest on wysoce zaraźliwy i prawdopodobnie może też być odporny na obecnie istniejące szczepionki.

W efekcie przez światowe rynki, począwszy od azjatyckich w piątek rano, przez całą Europę w ciągu dnia i skończywszy na skróconej sesji w Stanach Zjednoczonych, przeszła ogromna fala wyprzedaży ryzykownych aktywów.

Piątkowa sesja na Wall Street była skrócona z powodu Black Friday, czyli tradycyjnego dnia wyprzedaży w sklepach w Stanach Zjednoczonych.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 900 punktów, czyli 2,53 proc., do 34.899,34 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 2,27 proc. i wyniósł 4.594,62 pkt. Nasdaq Composite zniżkował 2,23 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.491,66 pkt.

W ciągu dnia Dow Jones tracił w pewnym momencie nawet ponad 1000 punktów.

Akcje banków poszły w dół z powodu obaw o spowolnienie aktywności w globalnej gospodarce. Bank of America potaniał o 5,3 proc., a Citigroup spadł o 4,8 proc.

Spadały też akcje firm przemysłowych. Caterpillar stracił 4,9 proc., a Dow Inc. 3,8 proc.

Chevron stracił 5,3 proc. w ślad za taniejącą ropą naftową na światowych rynkach.

Zyskiwały natomiast koncerny medyczne wytwarzające szczepionki. Ponad 22 proc. podrożały akcje Moderny, ponad 5 proc. zyskał Pfizer.

Lekko zyskiwały też na wartości akcje europejskich firm detalicznych, które nastawione są przede wszystkim na handel online. Wśród drożejących firm znalazły się m.in. Zalando i Ocado.

Rosły też akcje spółek, które zyskiwały podczas ubiegłorocznego lockdownu w światowej gospodarce. Inwestorzy kupowali m.in. akcje Zoom Video (wzrost ponad 7 proc.) i Pelotonu (wzrost o 4 proc.).

Rentowność 10-letnich amerykańskich papierów skarbowych o 12 punktów bazowych do 1,52 proc. To duży ruch biorąc pod uwagę, że wcześniej w tym tygodniu rentowności obligacji podskoczyły do 1,68 proc. (PAP)

pr/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Nowoczesna Pierwsza choroba z własnym działem marketingu i brandingu. ! Jest postęp...
the_mind_renewed
Nowy sport narodowy w USA: Złodzieje rozbijają i okradają grupowo sklepy w całym kraju, kalifornijski ochroniarz zastrzelony w szale przestępczości. A rząd wydaje się bezradny! w myśl zasady im gorzej tym lepiej. A wystarczy wyznaczyć nagrody za od-szczał drani i po problemie ? Ale skąd BLM ma swoje prawa i policja ma Nowy sport narodowy w USA: Złodzieje rozbijają i okradają grupowo sklepy w całym kraju, kalifornijski ochroniarz zastrzelony w szale przestępczości. A rząd wydaje się bezradny! w myśl zasady im gorzej tym lepiej. A wystarczy wyznaczyć nagrody za od-szczał drani i po problemie ? Ale skąd BLM ma swoje prawa i policja ma klęczeć i modlić się w czasie grabieży - przywódcy w Białym domu i CNN.com twierdzą że to biedacy którzy pragną ulżyć sobie w niedoli.
mooooo
Małe sprostowanie ,dostałem gorące informacje z pierwszej ręki od mojego najlepszego przyjaciela zza oceanu,, otóż w krótkim skrócie,,Ta śmietanka która kręci młynem była na urlopach że względu na Amerykanskie swieto ale to już się wszystko naprostuje w poniedziałek będą historyczne szczyty I stabilne wzrosty Małe sprostowanie ,dostałem gorące informacje z pierwszej ręki od mojego najlepszego przyjaciela zza oceanu,, otóż w krótkim skrócie,,Ta śmietanka która kręci młynem była na urlopach że względu na Amerykanskie swieto ale to już się wszystko naprostuje w poniedziałek będą historyczne szczyty I stabilne wzrosty a FED zniszczy w zarodku nowego wirusa ,ameryka znów w kroczy na drogę dobrobytu i rozwoju
mooooo
Czyli z tego oświadczenia o spadkach spowodowanym nowym koronawirusem mam rozumieć że atakuje ciężki sprzęt budowlany ,,Catapilar,,, oraz siec dystrybucji paliw ,,chevron,, ale jak znam już z doświadczenia imperialistow we wtorek lub środa będą historyczne szczyty I stabilne wzrosty a rynek pracy ma największy apetyt Czyli z tego oświadczenia o spadkach spowodowanym nowym koronawirusem mam rozumieć że atakuje ciężki sprzęt budowlany ,,Catapilar,,, oraz siec dystrybucji paliw ,,chevron,, ale jak znam już z doświadczenia imperialistow we wtorek lub środa będą historyczne szczyty I stabilne wzrosty a rynek pracy ma największy apetyt na pracownika od 52 lat
the_mind_renewed
Pandemia Gra jak z nut
https://panstarszy.000webhostapp.com/Pandemia_Gra_jak_z_nut.html

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki