REKLAMA

Zapowiedź dnia - 26 lutego 2021 r.

Adam Torchała2021-02-26 07:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-02-26 07:50
Bankier.pl

Przed nami piątek, 26 lutego. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Co nam mówią pensje Polaków w funcie i franku? To waluty, które w oczach Polaków mają szczególny status. Ostatni spadek wartości CHF i wzrost kursu GBP skłaniają do szerszego spojrzenia, w tym przez pryzmat polskich pensji.

Sezonowa korekta napłynęła na rynek najmu. Im większe mieszkanie, tym większe przeceny.

Giełdowy boom przeżywają spółki związane z zagospodarowaniem odpadów. Podobnie jak w przypadku fotowoltaiki wspiera je trend ochrony środowiska. Ich działalność wzbudza też jednak pewne kontrowersje.

Na hulajnodze z kartą rowerową. Nowe przepisy regulują status prawny hulajnóg elektrycznych.

Trwa masowy atak na klientów mBanku, Banku Millennium, Alior Banku, Nest Banku oraz Getin Noble Banku. Oszuści wyłudzają dane, podszywając się pod pracowników banków – straszą włamaniem na konto, wysyłają fałszywe faktury lub namawiają do rzekomych atrakcyjnych inwestycji.

Frankowcy ruszyli do sądów. W IV kwartale 2020 r. do polskich sądów rejonowych i okręgowych napłynęło 12,14 tys. nowych spraw dotyczących hipotek walutowych.

Sanatoria będą droższe? Za dwa tygodnie rząd zamierza otworzyć sanatoria; Ministerstwo Zdrowia zamierza podnieść opłaty za wyżywienie i zakwaterowanie dla kuracjuszy. Opłata za 21-dniowy turnus wzrośnie nawet o 58 zł.

Odkryto nowy, niepokojący wariant koronawirusa. Dwa pracujące niezależnie od siebie zespoły naukowców z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku powiadomiły o odkryciu nowego wariantu koronawirusa. Za niepokojące uznano, że nie chroni przed nim system immunologiczny organizmu ani antyciała.

Premier Czech zapowiada radykalne zaostrzenie restrykcji. Podczas konferencji prasowej po czwartkowym posiedzeniu rządu premier Andrej Babisz zapowiedział wprowadzenie radykalnych restrykcji ograniczających kontakty i przemieszczanie się ludzi. O nowych ograniczeniach szef rządu chce rozmawiać w piątek z opozycją.

Wydarzy się w Polsce

Polityka. Dziś o godz. 14.30 premier Mateusz Morawiecki zaprezentuje Krajowy Plan Odbudowy, który zostanie przekazany do konsultacji społecznych.

CPK. Przedstawiciele władz Polski i Korei Południowej podpiszą porozumienie dot. współpracy gospodarczej i inwestycyjnej m.in. w ramach przedsięwzięć transportowych, a także oficjalne złożą podpisy pod umową na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

WOŚP. Przed Sądem Rejonowym w Gdańsku ma się dziś rozpocząć proces dotyczący organizacji 13 stycznia 2019 r. 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, podczas którego doszło do ataku nożem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Następnego dnia samorządowiec zmarł w szpitalu.

MON. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak będzie gościł Mateja Tonina, wicepremiera, ministra obrony Słowenii (9:00)

Pedofilia. Konferencja prasowa posłanki Lewicy, Joanny Scheuring-Wielgus i radnej Warszawy, Agaty Diduszko "Złożenie do Państwowej Komisji ds. Pedofili kilkunastu zgłoszeń monitorowania spraw pedofilskich oraz kilkunastu zgłoszeń o niezawiadomienie właściwego organu o podejrzenia nadużycia seksualnego" (9:30)

Metro. Briefing prasowy nt. "Postępy na budowie odcinków wschodniego i zachodniego II linii metra" (10:00)

Polityka społeczna. Briefing prasowy nt. Programów Senior+ i Aktywni+, z udziałem Marleny Maląg - Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz Stanisława Szweda - Sekretarza Stanu, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (11:00)

Wydarzy się na świecie

Świat. Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę Covid-19. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 112,8 mln ludzi na świecie, ponad 2,5 mln zakażonych zmarło.

Bruksela. Drugi dzień wideoszczytu Unii Europejskiej. Przywódcy państw i rządów mają przeprowadzić debatę o polityce bezpieczeństwa i obrony.

Tibilisi. W stolicy Gruzji oczekiwana jest demonstracja antyrządowa po wtorkowym aresztowaniu przywódcy opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego Niki Melii.

Rzym. Wideokonferencja szefów resortów finansów i banków centralnych państw G20.

Pekin. Posiedzenie Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), czyli formalnie chińskiego parlamentu; do soboty.

Paryż. Rozmowy ministrów spraw zagranicznych Francji i Ukrainy, Jean-Yves'a Le Driana i Dmytra Kułeby.

Genewa. Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka przedstawi raport na temat łamania praw człowieka na świecie.

Londyn. Sąd Najwyższy wyda orzeczenie, czy zgodne z prawem było odebranie brytyjskiego obywatelstwa Shaminie Begum, która jako 15-latka wyjechała z Wielkiej Brytanii by wspierać dżihadystyczne Państwo Islamskie.

Barcelona. Możliwy ciąg dalszy demonstracji w obronie rapera Pablo Hasela, uwięzionego za tweety przeciwko policji i monarchii w Hiszpanii. 

Kalendarium ekonomiczne 23 lutego 2021 r.

10:00 - GUS - Polska - PKB (IV/2020)

11:00 - DG ECFIN - UE - BCI - Wskaźnik nastrojów Biznesowych w strefie euro (2/2021)

14:30 - USA - Wydatki Amerykanów (1/2021)

15:45 - USA - PMI Chicago (2/2021)

Podsumowanie sesji

Polska: WIG20 oddaje wzrosty. Siła banków, słabość gamingu

USA: Spadki na Wall Street, inwestorzy analizują dane spółek

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

POLIMEXMS - NWZA ws. wyrażenia zgody na obciążenie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części zastawami rejestrowymi w celu zabezpieczenia wierzytelności wierzycieli będących stronami Umowy Pomiędzy Wierzycielami, uzupełnienia składu RN oraz zmiany statutu.

NETIA - Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 4,80 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Cyfrowy Polsat Spółka Akcyjna.

BIOMEDLUB - NWZA ws. zatwierdzenia aneksów do umów pożyczki z członkami RN oraz zmiany statutu.

SYNEKTIK - Wypłata dywidendy 0,45 zł na akcję.

KERNEL - Publikacja skonsolidowanego raportu za IV kwartał 2020 roku.

INTERSPPL - Wprowadzenie do obrotu na GPW 43.000 akcji serii A oraz 3.750.000 akcji serii H.

WAWEL - Publikacja raportu za 2020 rok.

ANSWEAR - Wprowadzenie do obrotu na GPW 14.671.000 akcji serii A, 367.000 akcji serii B, 311.000 akcji serii C, 1.841.000 akcji serii D.

APATOR - Publikacja skonsolidowanego raportu za IV kwartał 2020 roku.

MOSTALZAB - Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

STALPROD - Publikacja skonsolidowanego raportu za IV kwartał 2020 roku.

BNPPPL - Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

ALIOR - Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

CDA - Publikacja raportu za 2020 rok.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 26 lutego

1797 – Bank of England wyemitował pierwszy banknot o nominale 1 funta.

1870 – W Hamburgu założono Commerzbank.

1927 – Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie polskim hymnem narodowym.

1995 – Upadł brytyjski Barings Bank.

2008 – Rada Ministrów uznała niepodległość Kosowa.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
stachsgh
A w wydarzeniach widnieje 23 LUTEGO?? Redaktor ma 3 dni wyjęte z zyciorysu??
Może był ostry bimberek :D
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki