REKLAMA

Odkryto nowy, niepokojący wariant koronawirusa

2021-02-25 21:30
publikacja
2021-02-25 21:30
Odkryto nowy, niepokojący wariant koronawirusa
Odkryto nowy, niepokojący wariant koronawirusa
fot. SHANNON STAPLETON / / Reuters

Dwa pracujące niezależnie od siebie zespoły naukowców z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku powiadomiły o odkryciu nowego wariantu koronawirusa. Za niepokojące uznano, że nie chroni przed nim system immunologiczny organizmu ani antyciała.

Wariant B.1.526 pojawił się w mieście Nowy Jork oraz na północnym wschodzie kraju. Zdaniem ekspertów z Columbii zawiera mutacje, które pomagają mu uniknąć naturalnej reakcji immunologicznej organizmu. Nie zabezpieczają też przed nim przeciwciała monoklonalne.

Jak podkreśla stacja CNN, jedna z mutacji przypomina wariant B.1.351 zaobserwowany po raz pierwszy w RPA. W pewnym sensie wymyka się reakcji organizmu na szczepionki i jest coraz bardziej powszechny.

„Obserwowaliśmy stały wzrost wskaźnika wykrywalności od końca grudnia do połowy lutego, z niepokojącym wzrostem do 12,7 proc. w ciągu ostatnich dwóch tygodni” - ocenił zespół z Columbia University Medical Center.

Badaczy najbardziej niepokoi mutacja E484K. W ich opinii ma ona zdolność częściowego uniknięcia reakcji immunologicznej organizmu, a także terapii przeciwciałami monoklonalnymi.

Według ekspertów im więcej osób jest zakażonych i im dłużej to trwa, tym większa szansa na zmianę i mutacje wirusa. Większość pojawia się i odchodzi, inne pozostają i są transmitowane.

„Nie jest niczym niezwykłym, że pojawiają się nowe warianty, ale jeśli nadają wirusowi niepokojących właściwości, takich jak lepsza zdolność przenoszenia się lub niepoddawania leczeniu i szczepionkom, lekarze zaczynają się martwić" - zwraca uwagę CNN.

W nawiązaniu do B.1.526 badacze twierdzą, że wskaźnik wykrywalności nowego wariantu w ciągu ostatnich kilku tygodni rośnie. Może być on wkrótce bardziej powszechny niż wariant brytyjski i południowoafrykański.

„Jednak nie mamy teraz wystarczających danych, aby to potwierdzić. (…) Wszystko, co wiemy o tej kluczowej mutacji sugeruje, że wydaje się unikać presji przeciwciał” – wyjaśniał CNN dr David Ho, dyrektor ośrodka badawczego AIDS im. Aarona Diamonda na Uniwersytecie Columbia.

Podchwycili to wyznanie niektórzy inni specjaliści oraz doradcy władz miejskich i stanowych. Krytykowali ustalenia jako potencjalnie przedwczesne i podane na podstawie niedokończonych badań.

Miejski komisarz ds. zdrowia dr Dave Chokshi, którego cytuje stacja NBC, tłumaczył, że nie ma dowodów, aby wariant zidentyfikowany przez nowojorskich badaczy przyczynił się do gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Jak argumentował, ich liczba od skoku związanego ze świętami wciąż się zmniejsza.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
samsza
Każdego roku od dziesiątek tysięcy lat pojawia się mnóstwo nowych wariantów wirusów, dlatego mnie nic co o tym napiszecie nie niepokoi.
Bardziej to wygląda na usprawiedliwienie czemu szczepionka o skuteczności 95% nic nie daje.
samsza
Podsumowując, najpierw były pseudoochrony na twarz, a teraz wychodzą pseudoochrony w zastrzyku ? Pożyjemy, zobaczymy.
darius19
gdzie ci antyszczepionkowcy? - taka ucieche mialem ich czytajac!!! np.
"grzegorzkubik2021-01-10
Tacy ludzie są najbardziej narażeni na powikłania poszczepienne. nie szczepić się ,stawiać opór i nich nie spełni się sen Bila Gatesa, który jest po prostu mordercą"
distefano
Straszne. Nie będę mógł spać po nocach :)
kryzysio
Nadal nie ma naszego przaśnego narodowego koronawirusa.
pippin
Byl jakis podlaski w pewnym momencie ale chyba go bimbrem zatłukli;)
scuti1986
Wirus uznał, że w Polsce mamy już tak groźnego wirusa jak PiS i nie ma szans z nim konkurować więc dał sobie spokój z mutacjami w PL
secundus
Najgorszy jest wariant Tanzański!!!!! Zobaczcie jakie żniwo zebrała koronka w tym kraju!!!

Banda kowidiańskich ##$^^%^@
trollmaster
Fear mongering.

Nawet ten szmatławy ogólnie portalik w tym uczestniczy.
darius19
nie rozumiem po co uczestniczysz w dyskusji na tym "szmatlawym portaliku"
Prosze sie przeniesc na "sluszny portal"

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki