REKLAMA

Premier Czech zapowiada radykalne zaostrzenie restrykcji

2021-02-26 06:18
publikacja
2021-02-26 06:18
fot. DAVID W CERNY / Reuters

Podczas konferencji prasowej po czwartkowym posiedzeniu rządu premier Andrej Babisz zapowiedział wprowadzenie radykalnych restrykcji ograniczających kontakty i przemieszczanie się ludzi. O nowych ograniczeniach szef rządu chce rozmawiać w piątek z opozycją.

Nowe restrykcje, których szczegółów premier i minister zdrowia Jan Blatny jeszcze nie podali, mają być wprowadzone na trzy tygodnie.

Premier Babisz zapowiedział w czwartek jedynie, że zostanie wprowadzony zakaz podróży między powiatami. W ograniczeniu kontaktów ma też pomóc ograniczenie działalności handlowej. Otwarte miałyby być wyłącznie sklepy oferujące produkty pierwszej potrzeby.

Wicepremier, minister przemysłu i handlu Karel Havliczek powiedział, że rząd przyjął program refundowania testów na obecność koronawirusa w przedsiębiorstwach i instytucjach. W planach rządu jest, by na każdego pracownika przypadały cztery testy miesięcznie. O sfinansowanie testów mogłyby się też ubiegać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Szef resortu zdrowia zasygnalizował z kolei, że zamknięte zostaną przedszkola i pierwsze klasy szkół podstawowych, które jako jedyne nie mają zajęć zdalnych. W każdym większym mieście mają działać tylko szkoły z klasami złożonymi z uczniów, których rodzice pracują z chorymi na Covid-19.

Od 1 marca w komunikacji oraz w sklepach - i wszędzie tam, gdzie dochodzi do kontaktów między ludźmi - będą wymagane maski FFP2. Podwójnie maseczki chirurgiczne nie będą już więcej akceptowane.

Wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się po kraju przez mniejszościowy gabinet Babisza nie będzie możliwe bez zgody opozycji, która musiałaby zaaprobować propozycję przedłużenia kończącego się 28 lutego stanu wyjątkowego.

W grę wchodzi także ogłoszenie nowego stanu wyjątkowego, co byłoby uzasadnione w związku z pojawieniem się w kraju nowych wariantów koronawirusa. W piątek o propozycjach tych będzie dyskutować izba niższa czeskiego parlamentu tzw. Izba Poselska.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
artfull
nie poddawac sie oprawcom.
jak dobrze pamietam to Czesi poddali sie Niemcom od razu pod pretekstem ze ich oszczędzą i co ani honoru i ani ich nie oszczedzili tylko też zniszczyli.
Warto jednak walczyć do ostatniej krwi, wszystkich nas nkie zamkniecie, a jak przyjdzie czas to my wszyscy zamkniemy Was tzn was io zapamiętaj
nie poddawac sie oprawcom.
jak dobrze pamietam to Czesi poddali sie Niemcom od razu pod pretekstem ze ich oszczędzą i co ani honoru i ani ich nie oszczedzili tylko też zniszczyli.
Warto jednak walczyć do ostatniej krwi, wszystkich nas nkie zamkniecie, a jak przyjdzie czas to my wszyscy zamkniemy Was tzn was io zapamiętaj to oprawco!
secundus
jak tak czytam, to ich powaliło
ajwaj_
Wzorowy sluga NWO

pozostaja w 100% szczelne maski,
i zakaz wszystkiego np. oddychania
samsza
Błazny poprzebierane w plastikowe wdzianka obsługujące trumny kovidowe udowadniają, że aby być "siewcą śmierci" nie trzeba nawet oddychać jak ci truposze...

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki