REKLAMA
APOGEUM IV FALI

Zapowiedź dnia - 26 listopada 2021 r.

Michał Żuławiński2021-11-26 07:29analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-26 07:29
Zapowiedź dnia - 26 listopada 2021 r.
Zapowiedź dnia - 26 listopada 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami piątek, 26 listopada, 330. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Exodus na GPW. Więcej wycofań niż debiutów. Ostatnie tygodnie to szereg wiadomości o nowych spółkach zmierzających na warszawski parkiet. Okazuje się, że od kilku lat liczba debiutów jest mniejsza niż liczba wycofań z giełdy.

Glapiński: W razie potrzeby będziemy działać dalej. Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie podniosła stopy procentowe i w razie potrzeby będzie działać dalej, aby nie dopuścić do utrwalenia się podwyższonej inflacji – powiedział w wywiadzie dla "Gazety Bankowej" prezes NBP Adam Glapiński.

Wiemy, czym grozi spirala zadłużenia. W starciu z długami liczymy na siebie [Wyniki badania]. Prawie 60 proc. uczestników badania „Jak złapać długi za rogi?” optymistycznie patrzy w najbliższą przyszłość i nie przewiduje problemów ze spłatą zadłużenia.

Większość Polaków wie, jak oszczędzać, ale nie przychodzi im to łatwo. Dwóch na trzech Polaków musi ciąć bieżące wydatki, aby móc odłożyć oszczędności ze swojej pensji – wynika z badania przeprowadzonego przez grupę Pracuj.pl.

Polacy podzieleni w sprawie obostrzeń. Sondaż. Zdaniem 48 proc. badanych w Polsce powinny zostać wprowadzone ograniczenia dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Przeciwnego zdania jest 47 proc. ankietowanych, a 5 proc. nie ma zdania.

Umowy o dzieło, zlecenia i samozatrudnienie pójdą pod lupę Inspekcji Pracy. W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła ponad 54 tys. kontroli, z których 11,5 tys. dotyczyło legalności zatrudnienia.

Badanie: nowy lek na COVID-19 zmniejsza śmiertelność nawet o 70 proc. Preparat MesenCure izraelskiej firmy Bonus BioGroup zmniejsza śmiertelnośc pacjentów w ciężkim stanie z powodu infekcji Covid-19 nawet o 70 proc., jak pokazała druga faza testów klinicznych - poinformował dziennik The Jerusalem Post.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Dziś o godz. 14 w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska spotka się z przedstawicielami klubów i kół ws. walki z pandemią. W rozmowie z PAP swój udział w spotkaniu potwierdzili przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy - Koalicji Polskiej-PSL, a także kół: Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia i Kukiz'15.

Senat. Dzisiaj Senat, w ostatnim dniu posiedzeniu, przeprowadzi głosowania nad rozpatrzonymi wcześniej ustawami, w tym nad nowelizacją ustawy o ochronie granicy, do której senatorowie po czwartkowej debacie zaproponowali poprawki.

Głosowana ma być też m.in. nowela Prawa energetycznego mająca zapobiec skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r.

Przed głosowaniami Senat rozpatrzy ustawę o ratyfikacji Traktatu w sprawie Eurokorpusu i statusu jego Dowództwa. Pod głosowanie zostanie poddana ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników.

Zdrowie. 10:00 Konferencja pt. "Wyniki badań stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań – EPOZ II", organizowana przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Filipiny. 10:00 Briefing prasowy z udziałem wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego oraz Ambasador Filipin Leah M. Basinang-Ruiz dotyczący przekazania szczepionek dla Filipin, dotkniętej trudną sytuacją pandemiczną Covid-19.

11:00 Konferencja prasowa Romana Giertycha oraz Jacka Dubois ws. zawiadomienia do Trybunału w Hadze.

Wydarzy się na świecie

Londyn. Premier Mateusz Morawiecki spotka się z szefem rządu brytyjskiego Borisem Johnsonem.

Bruksela. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej przedstawi program spotkania ministerialnego państw Paktu Północnoatlantyckiego w Rydze w dniach 30 listopada - 1 grudnia.

Auxerre. Uroczystość pożegnania trumny ze szczątkami Maurycego Mochnackiego - powstańca listopadowego i wybitnego przedstawiciela Wielkiej Emigracji, który od 1834 roku spoczywa na cmentarzu w Auxerre. Weźmie w niej udział minister Jan Dziedziczak, który w asyście wojskowej będzie towarzyszyć trumnie ze szczątkami Mochnackiego w drodze do kraju, oraz przedstawiciele Polonii francuskiej. W sobotę Mochnacki zostanie pochowany na warszawskich Powązkach. Uroczystości w Warszawie odbędą się z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i innych przedstawicieli najwyższych władz państwowych RP.

Rzym, Watykan. Podczas wizyty w Rzymie prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się rano z premierem Włoch Mario Draghim, a z prezydentem Sergio Mattarellą podpisze na Kwirynale traktat o zacieśnieniu wzajemnych relacji. Macron zostanie też przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

Soczi. Rozmowy prezydentów Rosji i Azerbejdżanu, Władimira Putina i Ilhama Alijewa, oraz premiera Armenii Nikola Paszyniana.

Londyn. Spotkanie ministra ds. relacji z UE Davida Frosta i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosza Szefczovicza na kolejnej rundzie negocjacji w sprawie zmian w protokole północnoirlandzkim.

Azja-Europa. Drugi dzień szczytu online krajów Azji i Europy. ASEM (Asia – Europe Meeting) to zainicjowany w 1996 r. w Bangkoku proces współpracy Europy i Azji, grupujący obecnie 51 państw i 2 organizacje międzynarodowe.

USA. Czarny piątek, czyli dzień promocji i wyprzedaży w sklepach, tradycyjnie inaugurujący przedświąteczny sezon zakupowy w Stanach Zjednoczonych.

Kalendarium ekonomiczne 26 listopada 2021 r.

10:00 - UE - Podaż pieniądza M3 (10/2021)

22:00 - DBRS - Rating dla Polski

Podsumowanie sesji

Spadki na GPW. Energetyka kulą u nogi

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

MARVIPOL STALPROFI AMICA POLTREG URSUS ZEPAK KERNEL SELENAFM - Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za III kwartał 2021 roku.

PGE – 15:00 Konferencja pt. "Ogłoszenie współpracy PGE z Ligą Ochrony Przyrody", organizowana przez Grupę Whitesand sp. z o.o. sp.k

10:00 - AMICA - Konferencja wynikowa Spółki

12:00 - ENEA - Konferencja wynikowa Spółki

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 26 listopada


1778 – James Cook odkrył wyspę Maui w archipelagu Hawajów.

1796 – Nowy cesarz Rosji Paweł I Romanow wypuścił z niewoli Tadeusza Kościuszkę.

1942 - Premiera melodramatu Casablanca w reżyserii Michaela Curtiza.

1944 – Heinrich Himmler wydał rozkaz zniszczenia krematoriów w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

1966 – We Francji uruchomiono pierwszą na świecie elektrownię pływową.

1972 – Premiera 1. odcinka serialu telewizyjnego Chłopi w reżyserii Jana Rybkowskiego.

1990 - 1990 – Po 41 latach reaktywowano Szanghajską Giełdę Papierów Wartościowych.

1991 – Polska została przyjęta do Rady Europy.

1996 – Zakończono dystrybucję powszechnych świadectw udziałowych.

2000 – Rozpoczął działalność mBank, pierwszy w Polsce bank wirtualny.

2003 – Odbył się ostatni lot Concorde’a.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
lukaszslask
Zamykanie sklepow nic nie da,skoro moge chodzic po spozywke,to moge tez chyba kupic plecak w sklepie,gdzie przebywaja np tylko 3 osoby…
Potrzebujemy wiekszych kontroli w galeriach,gdzie np w sb co chwile ktos chodzil bez maseczki itp
Pozatym mimo,ze nie jestem antyszczepionkowcem to nie wiem,czy dzieki szczepionkiom troche
Zamykanie sklepow nic nie da,skoro moge chodzic po spozywke,to moge tez chyba kupic plecak w sklepie,gdzie przebywaja np tylko 3 osoby…
Potrzebujemy wiekszych kontroli w galeriach,gdzie np w sb co chwile ktos chodzil bez maseczki itp
Pozatym mimo,ze nie jestem antyszczepionkowcem to nie wiem,czy dzieki szczepionkiom troche sobie nie zmutowalismy tego wirusa,podobnie jest z grypa,co roku nowa szczepionka…
Powinnismy przez rok co trzy miesiace badac przeciwciala i rodzaj wirusa,ktory przechodzilismy….

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki