REKLAMA
APOGEUM IV FALI

Glapiński: W razie potrzeby będziemy działać dalej

2021-11-25 19:40
publikacja
2021-11-25 19:40
Glapiński: W razie potrzeby będziemy działać dalej
Glapiński: W razie potrzeby będziemy działać dalej
/ NBP

Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie podniosła stopy procentowe i w razie potrzeby będzie działać dalej, aby nie dopuścić do utrwalenia się podwyższonej inflacji – powiedział w wywiadzie dla "Gazety Bankowej" prezes NBP Adam Glapiński.

"Dwukrotnie podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej. Tak, jak byliśmy zdeterminowani do ratowania polskiej gospodarki w czasie pandemii, tak nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji. Oczywiście, zapewniając jednocześnie zrównoważony wzrost w gospodarce" - powiedział Glapiński.

"Należy pamiętać, że jeszcze do I kwartału 2022 r. inflacja pozostanie podwyższona, bo – jak mówiłem – podbijają ją obecnie wzrosty cen paliw i surowców na świecie, wystrzał cen gazu w Europie, efekty polityki klimatycznej UE wpływające na ceny prądu i inne czynniki. Natomiast nasze działania sprawią, że te szoki nie podwyższą trwale inflacji. W efekcie po kilku kwartałach zacznie się ona obniżać" - dodał.

W rozmowie z gazetą prezes NBP pozytywnie odniósł się też do planu przekazywania wpłaty z zysku NBP do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, o którego powołaniu w ostatnim czasie informował rząd.

"Planowane przekazanie wpłaty z zysku NBP do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych jest w mojej ocenie w pełni słuszne i bardzo mnie cieszy. Zysk banku centralnego to dochody uzyskane głównie z zarządzania rezerwami NBP, które są majątkiem narodowym, obrona narodowa zaś jest jedną z najważniejszych funkcji państwa" - zaznaczył. (PAP Biznes)

pat/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (28)

dodaj komentarz
jenak
Nie ma kompletnie rozważań na temat Zielonego Ładu. Już o tym pisałam. Glasgow, jak przypuszczałam, kompletnie pominięte medialnie. Dla zainteresowanych jedynie ogólniki, że coś tam klepnięto. Dla aktywistów, młodych ludzi, będących jeszcze w szkole, to za mało. Chiny i Indie sprzeciwiły się, przewodniczący COP Nie ma kompletnie rozważań na temat Zielonego Ładu. Już o tym pisałam. Glasgow, jak przypuszczałam, kompletnie pominięte medialnie. Dla zainteresowanych jedynie ogólniki, że coś tam klepnięto. Dla aktywistów, młodych ludzi, będących jeszcze w szkole, to za mało. Chiny i Indie sprzeciwiły się, przewodniczący COP popłakał się z tego powodu. Taka mała histeria na użytek mediów.
A wg mnie jest to przyczynek do przestawienia naszego życia (miliardów) na zupełnie inne tory.

Glapiński? Cóż ten facet może? Podwyższyć o 1-2% stopy w świecie helicopter money wokół (nadal) i drożejących o 100% surowcach i energii ( tu znowu wracamy częściowo do ustaleń z Glasgow i innych jeszcze mniej transparentnych miejsc).
obiektywny_komentator
Nawet gdyby teraz inflację ustabilizować na poziomie 2% - co jest niemożliwe ze względów politycznych - i tak wzrost gospodarczy i ogólnie pisząc dobrostan obywateli jest naruszony ze względu na drożyznę. Tego nie da się cofnąć, czeka nas w najlepszym przypadku stagflacja, sądzę, że raczej kilkuletnia recesja. I Nawet gdyby teraz inflację ustabilizować na poziomie 2% - co jest niemożliwe ze względów politycznych - i tak wzrost gospodarczy i ogólnie pisząc dobrostan obywateli jest naruszony ze względu na drożyznę. Tego nie da się cofnąć, czeka nas w najlepszym przypadku stagflacja, sądzę, że raczej kilkuletnia recesja. I to na poziomie ogólnoświatowym.
loool
Łatwo jest wykreowac pusty pieniądz i rozdac, ale o wiele trudniej jest wytworzyc jakis produkt ktory mozna kupic za te wyczarowane z kapelusza pieniądze.
ktr
"zarządzanie rezerwami" to eufemizm dla manipulowania kursem. Niech bóg broni złotego, jeżeli zysk NBP będzie niezbędny do finansowania obrony państwa
anty12
Glapa, przeczytales juz podstawy do mikro i makro jak sugerowalem ? Moze komunisto sie czegos nauczysz. Na SGH masz profesorow kotrzy przychodza na swoje zajecia, nie to co Ty, wiec masz pod reka madrzejszych. Ich sie pytaj , co masz robic.
foratan
mgr Przyłębska niech zastąpi Glapińskiego, a Glapiński mgr przyłębską.
foratan
Żałosne. Jeszcze niedawno twierdził, że inflacja jest przejsciowa i nie ma powodu do podwyżek stóp. Potem twierdził, że podwyżka była szkolnym błędem. Kiedy skończy się ta niekompetencja za nasze pieniądze? RPP nie jest do niczego potrzebna, no bo do czego.
czarny_bambo
Glapinski caly w sobie jest zalosny. Widzialem wywiad z Nim jak mowi ze jest odpowiednia osoba na nowa kadencje. Sloma mu z butow wystaje. Jaki prezes, taki stan finansowy panstwa.
neuelukas
Ja myślę, że ten Pan powinien zacząć działać w więziennictwie. Jest duża potrzeba tzn. cela dla niego. Mógłby też podać się do dymisji i zajac się całkowicie czymś innym. Jedno jest Pewne jak najdalej od publicznych pieniędzy i podejmowania jakichkolwiek decyzji bo to tragedia dla całego Polskiego narodu. Dla nas Ja myślę, że ten Pan powinien zacząć działać w więziennictwie. Jest duża potrzeba tzn. cela dla niego. Mógłby też podać się do dymisji i zajac się całkowicie czymś innym. Jedno jest Pewne jak najdalej od publicznych pieniędzy i podejmowania jakichkolwiek decyzji bo to tragedia dla całego Polskiego narodu. Dla nas wszystkich.
next3
Trybunał kulinarny zajmuje się wszystkim, z wyjątkiem tego, co interesuje 99% społeczeństwa.
Szumowscy, Mejzowie i ten co przez oborę uciekał policjantom, którzy nakryli go na kradzieży paliwa, bardzo się cieszą z wyroku, w imieniu tysięcy funkcjonariuszy "dobrej zmiany".

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki