REKLAMA
APOGEUM IV FALI

Większość Polaków wie, jak oszczędzać, ale nie przychodzi im to łatwo

Alan Bartman2021-11-26 06:00Redaktor
publikacja
2021-11-26 06:00
Większość Polaków wie, jak oszczędzać, ale nie przychodzi im to łatwo
Większość Polaków wie, jak oszczędzać, ale nie przychodzi im to łatwo
fot. Andrey_Popov / / Shutterstock

Dwóch na trzech Polaków musi ciąć bieżące wydatki, aby móc odłożyć oszczędności ze swojej pensji – wynika z badania przeprowadzonego przez grupę Pracuj.pl. Jednocześnie co druga osoba uważa, że ma dużą wiedzę o oszczędzaniu i śledzi bieżące wydarzenia gospodarcze.

Jak Polacy oszczędzają z pensji? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć autorzy raportu „Polacy w nowym środowisku pracy” z grupy Pracuj.pl. Z badania wynika, że dla 66 proc. odkładanie pieniędzy wiążą się z pewnymi wyrzeczeniami i przekładają się na cięcie bieżących wydatków. Jednocześnie ta sama liczba osób jest zdania, że oszczędności, nawet najmniejsze, zaprocentują im w przyszłości.

Podobnie sytuacja ma się z satysfakcją z kontrolowania swoich wydatków. Tę odczuwa ponad połowa badanych (65 proc.), z czego częściej dotyczy ona osób starszych w przedziale wiekowym 45-64 lata (68 proc.) niż młodszych. Pośród ankietowanych z generacji Z to 54 proc. respondentów ocenia swoje zarządzanie finansami pozytywnie.

fot. Pracuj.pl / Pracuj.pl

Blisko co druga osoba (56 proc.) uważa, że jej wiedza o skutecznym oszczędzaniu jest na wysokim poziomie. Wyniki te pokrywają się z odpowiedziami dotyczącymi zainteresowania tematyką gospodarczą. Pośród pracujących Polaków 54 proc. opowiedziało, że śledzi informacje na temat gospodarki i jej podstawowych wskaźników, natomiast 50 proc. jest też na bieżąco ze zmianami podatkowymi. Autorzy badania podają, że wskaźniki te rosły wraz z wiekiem i wykształceniem respondentów.

A jak mógłby pomóc pracodawca?

W ankiecie znalazło się również pytanie dotyczące dodatkowych korzyści, o które mogliby się zatroszczyć pracodawcy, względem powiększenia oszczędności swoich pracowników. Większość osób wskazała, że chciałaby rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu zarządzania finansami (39 proc.).

Niewiele mniej, bo 38 proc. ankietowanych chciałaby kupić akcje po preferencyjnej cenie (chodzi o akcje firmy, w której są zatrudnieni – red.). Najmniejszym zainteresowaniem cieszy pomysł z bezpłatnymi poradami doradcy finansowego (29 proc.).

fot. Pracuj.pl / Pracuj.pl
Źródło:

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy.

Tematy
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
monia00
Ja ukończyłam Studium Pracowników Społecznych i Medycznych - moja praca zapewnia mi godne wynagrodzenie, dzięki któremu mogę normalnie żyć, a także odkładać oszczędności.
lightning_network
Masz czteroletnią perspektywę - Buy Bitcoin. Małą kwotę, co miesiąc.

W Turcji już się nauczyli albo właśnie uczą - inflacji roczna 100%. My następni...
beju
"Nabijanie w oszczędzanie" - jak widać to ostatni etap "strzyżenia owiec" - taką wiedzę powinien każdy posiąść.
godojoshi
No mi też nie przychodziłoby łatwo jakby podstawowe narzędzia oszczędzania dla przeciętnego Polaka przynosiłyby stratę. Dziś nie da się oszczędzać bez ryzyka, a do tego nie nadaje się 95% ludzi.
bankster-kreator
Taa, taką wiedzę, że pieniądze trzymają na lokacie albo kupują obligacje oszczędnościowe.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki