REKLAMA
WAŻNE

Zapowiedź dnia - 24 listopada 2021 r.

Michał Żuławiński2021-11-24 07:20analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-24 07:20
Zapowiedź dnia - 24 listopada 2021 r.
Zapowiedź dnia - 24 listopada 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami środa, 24 listopada, 328. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Rośnie zainteresowanie Polaków „wielką płytą”. Bloki postoją dłużej, niż przewidywano. Polacy szukający własnego „M” na rynku wtórnym coraz częściej spoglądają na wracającą do łask „wielką płytę” – wynika z danych serwisu nieruchomości Otodom.

Zarządy polubiły skup akcji. Moda z USA na buyback na GPW. Polskie spółki coraz częściej sięgają po skup akcji własnych. To drugi, obok tradycyjnie wypłacanej dywidendy, sposób na dzielenie się z akcjonariuszami wypracowanym zyskiem. Na amerykańskim rynku tę praktykę firmy stosują od lat.

Hipoteki już zdrożały. Sprawdzamy oferty [Ranking]. Większość banków w ofertach kredytów hipotecznych już bierze pod uwagę nowe stawki WIBOR. Oprocentowanie hipotek poszło zatem w górę, ale nadal są wyjątki.

Mocne spadki złota i srebra. W ciągu niespełna 48 godzin uncja złota potaniała o ponad 60 dolarów, a notowania srebra poszły w dół o ponad 5%.

Morawiecki: Wdrożymy kilka rozwiązań, które doprowadzą do relatywnego zmniejszenia cen na stacjach paliw. Wraz z naszym pakietem antyinflacyjnym wdrożymy kilka rozwiązań, które doprowadzą do relatywnego zmniejszenia cen na stacjach paliw - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Zagrzebiu.

Oświatowa "S": Chcemy powiązania płacy nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Oczekujemy od MEiN konkretnej propozycji powiązania płacy nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej – przekazała oświatowa "Solidarność" po wtorkowym spotkaniu z kierownictwem resortu edukacji.

Jak odczytywać rachunek za prąd? Wyjaśniamy, co wpływa na nasze opłaty i za co płacimy. Liczba pozycji znajdujących się na fakturze za prąd sprawia, że nie jest ona ani łatwa ani czytelna. Wymienione na niej są informacje o opłatach zmiennych oraz stałych. Wiedza o tym, co znajdziemy na rachunku, może pomóc w zaplanowaniu oszczędności.

Wydarzy się w Polsce

Senat. Dziś Senat rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. Zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwia wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej.

Senat zajmie się też nowelą mającą zapobiec skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r. oraz nowelizacją m.in. Prawa o ruchu drogowym zaostrzającą kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Regulacja zakłada m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tys. zł.

Izba zajmie się też ustawę o OZE, wprowadzającą dla prosumentów nowy system rozliczeń - net billing. Zgodnie z nim, prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzone do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy. Rozpatrzy też ustawę o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników.

Sejm. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotka się dziś o godz. 12 z przedstawicielami klubów i kół w sprawie wyjścia ponad podziałami z projektem dot. możliwości weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców.

Górnictwo. 10:00 Spotkanie górniczych związków zawodowych z wicepremierem Jackiem Sasinem ws. bieżącej sytuacji górnictwa węgla kamiennego.

TK. Trybunał Konstytucyjny ma dziś na rozprawie rozpoznać wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, który chce stwierdzenia niekonstytucyjności przepisu Konwencji o ochronie praw człowieka w zakresie, w jakim pozwala on Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka na dokonywanie oceny legalności wyboru sędziów TK.

Ochrona zdrowia. 13:00 Briefing prasowy online Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w związku z krytyczną sytuacja lekarzy szpitali dziecięcych w Polsce.

Imigracja. 10:00 Briefing online pt. "Migracja i azyl", organizowany przez Akademię Europejską w Berlinie (EAB) w imieniu Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

5G. 10:00 Konferencja "5G Summit" – pierwszy przegląd sektora technologii 5G w Polsce, organizowana przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Edukacja. 10:00 Kongres Edukacji Klasycznej, organizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Wydarzy się na świecie

Paryż. Premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem; tego dnia szef rządu będzie również rozmawiał z premierem Słowenii Janezem Janszą; tematem rozmów będzie m.in. sytuacja geopolityczna - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Strasburg. Sesja Parlamentu Europejskiego (do 25 listopada). Przemówienie wygłosi liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska. Przewidziane jest też wystąpienie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która przedstawi wyniki niedawnej konferencji klimatycznej ONZ COP26 w Glasgow.

Waszyngton. Z bazy Vandenberg w Kalifornii wystartuje misja DART, będąca pierwszą w historii próbą zmiany kursu asteroidy w ramach rozwijanego przez NASA programu obrony planetarnej. Sonda NASA ma uderzyć w satelitę asteroidy Didymos, zmieniając jego kurs o ułamek procenta. DART zostanie wyniesiona w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety Falcon 9, należącej do SpaceX o godz. 7.21 czasu polskiego, by odbyć 10-miesięczną podróż do podwójnej asteroidy Didymos, oddalonej o 11 mln kilometrów.

Sztokholm. W Riksdagu (parlamencie) głosowanie nad kandydaturą Magdaleny Andersson (Partia Robotnicza - Socjaldemokraci) na premiera Szwecji. Dotychczasowa minister finansów ma zastąpić Stefana Loefvena, który zrezygnował ze stanowiska szefa rządu, a wcześniej lidera szwedzkich socjaldemokratów. Andersson na początku listopada została przewodniczącą partii.

Zagrzeb. Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Chorwacji.

Watykan. Audiencja generalna papieża Franciszka.

Ułan Bator. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska kontynuuje wizytę w Mongolii (do 25 listopada).

Sofia, Skopje. W Bułgarii środa jest dniem żałoby narodowej po pożarze, w którym zginęło 9 osób w domu seniorów, i katastrofie macedońskiego autobusu z 46 ofiarami śmiertelnymi. W Macedonii Płn. także ogłoszono żałobę, będzie ona trzydniowa.

Londyn. 30. rocznica śmierci Frediego Mercurego, legendarnego brytyjskiego muzyka, piosenkarza rockowego i autora tekstów, wokalisty brytyjskiej grupy Queen.

Kalendarium ekonomiczne 24 listopada 2021 r.

10:00 - Niemcy - Wskaźnik Ifo (11/2021)

14:00 - NBP - Polska - Dane o podaży pieniądza M3 r/r (10/2021)

14:30 - USA - PKB k/k 2. szacunek (III/2021)

14:30 - USA - Wydatki Amerykanów (10/2021)

14:30 - USA - Zamówienia na dobra trwałego użytku (10/2021)

15:00 - USA - Sprzedane nowe domy (10/2021)

20:00 - USA - Publikacja minutek z posiedzenia FOMC dot. polityki monetarnej

Podsumowanie sesji

Zwrot akcji na warszawskim rynku. Kurs CD Projekt przekroczył 200 zł

Na Wall Street przewaga wzrostów, ale Nasdaq znowu w dół

Kalendarium giełdowe

LIVECHAT - Publikacja skonsolidowanego oraz jednostkowego raportu za I półrocze roku obrotowego 2021/2022.

PKPCARGO SELVITA CCC TRAKCJA BEST – Publikacja raportu za III kwartał 2021 roku.

ZENERIS – Debiut spółki na NC. Dzień pierwszego notowania 1.530.000 akcji serii A oraz 229.010 akcji serii B.

GRUPAPRACUJ – Zakończenie procesu budowania księgi popytu na akcje serii A i B wśród inwestorów instytucjonalnych oraz przyjmowania zapisów od inwestorów indywidualnych.

09:30 - ASSECOPOL - Konferencja wynikowa Spółki

10:30 - PGE - Konferencja wynikowa Spółki

#TegoDnia 24 listopada

1642 – Holenderski żeglarz Abel Tasman odkrył Ziemię van Diemena (późniejszą Tasmanię).

1644 – Ustawiono figurę króla na kolumnie Zygmunta III Wazy w Warszawie.

1848 – Po ponad dwóch miesiącach w Poznaniu wygasła epidemia cholery, która zabiła 1008 osób na 2400 chorujących.

1963 – Zabójca prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, Lee Harvey Oswald, został zastrzelony w podziemiach komendy głównej policji w Dallas przez Jacka Ruby’ego.

1984 – Założono Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

1992 – Założono Praską Giełdę Papierów Wartościowych.

1996 – Na Białorusi odbyło się sfałszowane referendum umacniające władzę Alaksandra Łukaszenki i przywracające symbole narodowe z czasów Białoruskiej SRR.

1998 – Z Biblioteki Naukowej PAN w Krakowie skradziono pierwodruk dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich (De revolutionibus orbium coelestium).

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
tomcio-paluch
W "Bankierze", po piątku mamy środę :)

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki