REKLAMA

Zwrot akcji na warszawskim rynku. Kurs CD Projekt przekroczył 200 zł

2021-11-23 17:00
publikacja
2021-11-23 17:00
Zwrot akcji na warszawskim rynku. Kurs CD Projekt przekroczył 200 zł
Zwrot akcji na warszawskim rynku. Kurs CD Projekt przekroczył 200 zł
fot. Kacper Pempel / / Reuters

Inwestorzy doczekali się zieleni na polskim parkiecie. WIG20 podczas zmiennej sesji zdołał odrobić poranne spadki i zakończył dzień na wyraźnym plusie.

WIG20, mimo porannego zejścia do poziomu 2 223 pkt. od godziny 11.00, zaczął sukcesywnie rosnąć aż do zakończenia sesji, którą zamknął 0,59 proc. na plusie. WIG wzrósł o 0,34 proc. do 69 573 pkt. Sytuacja na mWIG40 wyglądała podobnie jak na dużych spółkach. Ostatecznie indeks średnich spółek lekko spadł, tracąc jednak tylko 0,12 proc. sWIG80 zakończył sesję niżej o 0,28 proc. To 7. spadkowa sesja z rzędu. Obroty wyniosły 1,48 mld zł, z czego 1,18 mld przypadło na WIG20.

Bankier.pl

Można podejrzewać, że wtorkowa sesja była próbą odreagowania długich i męczących spadków, które na GPW trwają od października. WIG20 na ostatnie 12 sesji, 11. skończył spadkiem, a sesja wzrostowa z 16 listopada rzutem na taśmę zakończyła się nad kreską o 0,21 proc., dzięki mocnym notowaniom Allegro. Tygodnie spadków WIG20 bez udziału podobnych ruchów na indeksach bazowych w przypadku wyraźnej korekty na tamtych rynkach mogą przerodzić się w zdecydowane cofnięcie, które według analityków może mieć zasięg nawet okolic 2050 pkt. Póki co dziś, mieliśmy długo oczekiwaną mocniejszą korektę.

Otoczenie zewnętrzne również nie sprzyjało sytuacji na warszawskim parkiecie. Kolejne kraje zastanawiają się nad możliwymi obostrzeniami, by przeciwdziałać rosnącej liczbie zachorowań na COVID-19. Na Słowacji od poniedziałku obowiązują nowe ograniczenia epidemiczne dla osób niezaszczepionych. 

Wciąż obserwujemy słabość złotego, który mimo wczorajszej reakcji na słowa premiera, wrócił na ścieżkę deprecjacji. Jednak pod koniec dnia złoty zaczął się nieco umacniać, co mogło być spowodowane przewidywaną interwencję na rynku walutowym. Złoty nie jest też tak słaby jak turecka lira, ale wzmaga oczekiwania na kolejne podwyżki stóp procentowych. To z kolei wpływa na rentowności polskich obligacji, o czym piszemy w artykule „Polskie obligacje płacą już 3 proc.”

Ponad poziom 200 zł wspięły się akcje CD Projekt, który zaliczył wzrost o 3,35 proc.To czwarta sesja z rzędu, na której przewagę ma strona popytowa. Spółka 29 listopada publikuje wyniki. Wzrost o 2,80 proc. zaliczył też LPP. Natomiast inna spółka z sektora, CCC, znalazła się po przeciwnej stronie ze spadkiem o 2,87 proc.

Sektor finansowy kontynuuje zapoczątkowane wczoraj wzrosty. Pekao przy największych obrotach na rynku (267 mln zł) wzrosło o 1,29 proc., podobnie PKO BP o 1,12 proc., a ubezpieczeniowy PZU zwyżkował o 1,44 proc.

To samo dotyczy paliwowych spółek. PKN Orlen wzrósł o 0,15 proc., a Lotos, którego przecena ostatnich dni dotknęla mocniej niż płocki koncern, zwyżkował o 1,54 proc.

Spadkami sesja skończyła się dla wspomnianego CCC, ale również rosnących wczoraj spółek wydobywczych. JSW spadł o 2,09 proc., a KGHM o 0,86 proc. Asseco, które po sesji podało wyniki, spadło o 1,76 proc. Tauron zalicza 9. sesję ze spadkiem. Wtorkowe zejście o 2,55 proc. sprowadziło kurs najniżej od połowy kwietnia. Statystycznie 13 spółek z WIG20 zanotowało dziś wzrost, a 7 było poniżej wczorajszego zamknięcia.

Wśród średnich spółek najlepiej poradził sobie Ten Square Games. Mimo przedstawienia słabszych od oczekiwań wyników, kurs wzrósł o 10,09 proc. Akcje Ciechu zwyżkowały o 4,09 proc., mimo rekomendacji sprzedaj od DM BOŚ. W obliczu informacji o możliwych problemach w dostępie do nawozów rosły akcje Grupy Azoty o 3,77 proc.

Słabiej radziły sobie akcje innego producenta gier. 11 bit studio spadło o 3,16 proc., ale najgorzej w indeksie radziły sobie Biomed, który zanotował spadek o 3,51 proc. mBank poszedł w dół o 4,06 proc. a DataWalk o 3,13 proc.

Szeroki rynek to przede wszystkim spadkowy debiut biotechnologicznej spółki Poltreg o 17,35 proc. Kolejny dzień spadków Groclinu o 14,25 proc., który poinformował w ubiegły piątek o nowej emisji. Rafako przy po wynikach spadło o 3,80 proc.

Wzrost o 8,57 proc. przy dobrych wynikach zanotował Brand24, a serię sześciu spadkowych dni z rzędu przerwał Wielton ze wzrostem o 2,89 proc.  

Wtorek był dniem publikacji kilku danych ekonomicznych, które nie były wagi ciężkiej, ale dały ogólny obraz na zachowanie gospodarek w Europie, a przynajmniej w strefie euro. Ranne wstępne odczyty wskaźników PMI dla usług i przemysłu (mierzące nastawienie managerów co do perspektyw rozwoju) dwóch największych krajów UE okazały się lepsze od prognoz analityków.

Wskaźniki w Niemczech i Francji zaskoczyły in plus i przełożyły się na podobne dobre odczyty dla całej strefy euro. Niemiecki PMI dla usług wyniósł 53,4 pkt. wobec 52,4 pkt miesiąc wcześniej. W przemyśle odnotowano 57,6 pkt. wobec 57,8 pkt. w październiku. Francuzi mają jeszcze lepsze nastawienie co do rozwoju usług. Ich wskaźnik pokazał 58,2 pkt. wobec 56,6 pkt. miesiąc wcześniej, a w przemyśle 54,6 pkt. Mniej zaskoczeń było w danych PMI dotyczących brytyjskiej gospodarki. Tam dane dot. usług pokryły się właściwie z prognozami (58,6 pkt.), a w przemyśle były trochę lepsze (58,2 pkt.). Przed 16.00 dane pokazali Amerykanie. PMI dla przemysłu w listopadzie wyniósł 59,1 pkt. poprzednio 58,4. Dla usług było to 57 pkt. wobec 58,7 pkt.

W Polsce najważniejsze dane dotyczyły produkcji budowlano-montażowej, sprzedaży detalicznej oraz liczby rozpoczętych budów. Statystyki okazało się nieco lepsze od oczekiwań, ale nie można powiedzieć, że zachwyciły.  

Wtorkowa sesja przyniosła kolejną decyzję prezydenta Joe Bidena istotną dla rynków. Po wczorajszej nominacji Jerome'a Powella na drugą kadencję na stanowisku prezesa Rezerwy Federalnej, dziś prezydent USA ogłosił uruchomienie rezerw strategicznych ropy w celu obniżenia jej ceny na rynkach.  Mimo to, ceny ropy naftowej poszły ostro w górę.

W środę wyniki publikuje m.in.: CCC, Huuge, LiveChat, Esotiq, Monnari czy PKP Cargo.

MKu

Źródło:
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (1)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki