REKLAMA

Zapowiedź dnia - 23 września 2021 r.

Michał Żuławiński2021-09-23 07:17analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-23 07:17
Zapowiedź dnia - 23 września 2021 r.
Zapowiedź dnia - 23 września 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami czwartek, 23 września, 266. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Evergrande to nie Lehman Brothers. Chyba że Xi Jinping postanowi inaczej. Niekontrolowany upadek Evergrande ma potencjał, by stać się zarzewiem kryzysu finansowego w Chinach i za granicą. Pekin ma jednak narzędzia pozwalające uniknąć powtórki Lehman Brothers.

Fed nie ogłasza rozpoczęcia „taperowania”, ale przyspiesza plany podwyżek stóp. Federalny Komitat Otwartego Rynku (FOMC) nie zdecydował się na zmianę stóp procentowych. Ogłoszono jednak, że możliwe jest ograniczenie skupu aktywów w bliżej nieokreślonej przyszłości.

KRRiT przegłosowała przedłużenie koncesji dla telewizji TVN24. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przegłosowała w środę przedłużenie koncesji dla telewizji TVN24. W głosowaniu uzyskano bezwzględną większość głosów – za przedłużeniem koncesji były 4 osoby, 1 przeciw.

Rajd cen ofertowych nowych mieszkań zwolnił. Nowy raport Bankier.pl i Otodom. Po lipcowej nieśmiałej korekcie na rynku wtórnym nie ma już śladu. Wyhamowały za to rosnące oczekiwania deweloperów – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.

Bez etatu, ale w związku. Powstał pierwszy związek zawodowy samozatrudnionych. Powstał już pierwszy ogólnopolski związek zawodowy dla zarobkujących na innej podstawie niż etat. Na razie rzadko decydują się oni na przystępowanie do organizacji pracowniczych - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Ukraińcy na wagę złota. Wakatów więcej niż pracowników. Choć liczba pracowników ze Wschodu bije rekordy, agencje pracy nie są w stanie wypełnić wakatów - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

"Gazowe" bankructwa w W. Brytanii. Rosnące ceny powodują coraz większe problemy dla gospodarki. Rosnące hurtowe ceny gazu spowodowały w środę upadek dwóch kolejnych dostawców energii na brytyjskim rynku. W ostatnich tygodniach z zbankrutowało już sześć firm, które łącznie miały 1,5 mln klientów i ok. 5 proc. rynku.

Wydarzy się w Polsce

Ochrona zdrowia. W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie planowane jest dzisiaj kolejne spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

Konferencja. Dziś w kancelarii premiera odbędzie się konferencja "Czy autonomia strategiczna to właściwa odpowiedź UE na zmieniający się świat?”.

Biurowce. 10:00 Debata PAP Biznes pt. "Biurowce przyszłości – jak projektować i jak nimi zarządzać" organizowana przez BNP Paribas Real Estate + Kinnarps.

Koronawirus. 11:00 Doroczna Debata Ekspertów Flu&Covid-19, organizowana przez Radę Naukową Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy oraz Naczelną Izbę Aptekarską.

Uchodźcy. 12:00 Konferencja prasowa Caritas Polska pt. "Wszyscy w tej samej łodzi. Caritas wobec migrantów i uchodźców", z okazji obchodzonego 26 września Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

Energia. 17:00 Briefing prasowy podczas spotkania ministrów Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej P-TECC, z udziałem ministra Michała Kurtyki i sekretarz Energii USA Jennifer M. Granholm.

Gdańsk. 13:00 Konferencja prasowa nt. realizacji inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Wydarzy się na świecie

Nowy Jork. Prezydent RP Andrzej Duda kontynuuje wizytę w USA i ONZ. W kolejnym dniu pobytu szef państwa spotka się z przedstawicielami US Chamber of Commerce i wystąpi online podczas Food Systems Summit. Odbędzie się też spotkanie prezydenta Dudy z władzami miasta Linden i Polonią.

Budapeszt. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg weźmie udział w stolicy Węgier w IV Szczycie Demograficznym.

Budapeszt. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki będą uczestniczyć w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej.

Wilno. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska weźmie udział w Uroczystościach Ponarskich. Podczas II wojny światowej las w podwileńskich Ponarach był miejscem masowych mordów stanowiących największą zbrodnię na ludności żydowskiej i polskiej na terenach Wileńszczyzny. Sprawcami zbrodni z lat 1941-1944 byli Niemcy oraz kolaborujące z nimi litewskie formacje.

Nowy Jork. Trwa debata generalnej w ramach 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Berlin. Ostatnia debata telewizyjna przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi w Niemczech.

Kijów. W obwodzie lwowskim trwają manewry Rapid Trident-2021 z udziałem 6 tys. żołnierzy z 15 krajów, w tym Ukrainy, USA, Polski i innych państw NATO; do 1 października.

Lublana. Nieformalne spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za ochronę konsumentów.

Kalendarium ekonomiczne 23 września 2021 r.

Wstępne PMI dla Francji (09:15), Niemiec (09:30), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (15:45)

Decyzje banków centralnych Norwegii (10:00), Wielkiej Brytanii (13:00) i Turcji (13:00).

10:00 - GUS - Polska - stopa bezrobocia (8/2021)

Podsumowanie sesji

Do dwóch razy sztuka. Odbicie na GPW wreszcie udane

Wzrosty na Wall Street. Rynki pozytywnie odebrały sygnały płynące z Fed

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

KGHM – 15:00 Konferencja prasowa KGHM Polska Miedź S.A. z udziałem:  ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, sekretarz Energii USA Jennifer M. Granholm oraz prezesa Zarządu KHGH Polska Miedź S.A. Marcina Chludzińskiego.

ECHO VOTUM SHOPER WITTCHEN CIECH – Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

WIELTON – Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,33 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 23 września

1122 – Papież Kalikst II i cesarz niemiecki Henryk V Salicki zawarli konkordat wormacki, co zakończyło tzw. spór o inwestyturę.

1889 – Założono japońską firmę Nintendo.

1922 – W związku z problemami z korzystaniem z portu w Wolnym Mieście Gdańsku Sejm RP upoważnił rząd do budowy portu morskiego w Gdyni.

1932 – Powstało Królestwo Arabii Saudyjskiej.

1976 – Powstał Komitet Obrony Robotników (KOR).

2001 – Odbyły się wybory parlamentarne, w których zwyciężyła koalicja SLD-UP.

2005 – Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutowały akcje PGNiG.

2013 – Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wprowadzono indeks WIG30.

2019 – Firma Thomas Cook ogłosiła bankructwo.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki