REKLAMA

Ukraińcy na wagę złota. Wakatów więcej niż pracowników

2021-09-23 06:37
publikacja
2021-09-23 06:37
Ukraińcy na wagę złota. Wakatów więcej niż pracowników
Ukraińcy na wagę złota. Wakatów więcej niż pracowników
fot. canon_photographer / / Shutterstock

Choć liczba pracowników ze Wschodu bije rekordy, agencje pracy nie są w stanie wypełnić wakatów - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

"O ile wcześniej zabiegaliśmy o klientów, o tyle dzisiaj największym wyzwaniem jest zdobycie pracowników" – mówi "Rz" Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service, która specjalizuje się w rekrutacji cudzoziemców, głównie Ukraińców.

Jak dodaje, w najbliższych tygodniach ma zamówienia na prawie 2500 pracowników z Ukrainy – to ponaddwukrotnie więcej niż liczba dostępnych kandydatów.

Podobny problem - według dziennika - zgłaszają wszystkie agencje rekrutujące cudzoziemców. Nie kryją też - jak czytamy - obaw, że w IV kwartale, gdy przybędzie prac sezonowych, sytuacja będzie trudniejsza.

"Nasza agencja ma obecnie ok. 2 tys. wakatów. Pomimo że cały czas napływają pracownicy z Ukrainy, nie zaspokaja to potrzeb rynku" – ocenia z kolei na łamach "Rz" Tomasz Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal.

Według danych Tomasza Dudka, dyrektora zarządzającego Otto Work Force w Europie Środkowej, obecnie 513 tys. obcokrajowców posiada ważne zezwolenia na dłuższy pobyt w Polsce. To - jak pisze "Rzeczpospolita" - o 10 tys. więcej niż przed miesiącem – głównie dzięki większej liczbie Ukraińców (287 tys.). "Rekordy notuje ZUS, gdzie na koniec czerwca liczba cudzoziemców wzrosła o ponad jedną trzecią w skali roku, do niemal 819 tys. – trzy czwarte to Ukraińcy" - podkreśla gazeta. (PAP)

mkr/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
lipsk
Co to za nowa propaganda. Agencje pracy to pośrednicy żyjący z pracy innych i pokazują jak są potrzebne ale po to by wymóc na władzy więcej zezwoleń dla sprowadzenia tu robotników. Ale jak przyjdzie kryzys to się zwiną a cały kłopot spadnie na społeczenstwo i trza będzie zasiłki dawać. Anglicy to przejrzeli i odczuli Co to za nowa propaganda. Agencje pracy to pośrednicy żyjący z pracy innych i pokazują jak są potrzebne ale po to by wymóc na władzy więcej zezwoleń dla sprowadzenia tu robotników. Ale jak przyjdzie kryzys to się zwiną a cały kłopot spadnie na społeczenstwo i trza będzie zasiłki dawać. Anglicy to przejrzeli i odczuli boleśnie i co sie dziwić że był brexit.
wkupiesila
dawać więcej 500 plusów dla nierobów, to niedługo nas Ukraińcy będą tutaj wykupywać, awansować i tworzyć j klasę średnią
bha
Polacy od lat w Europie są w czołówce najdłużej pracujących w danym roku. Tylko niestety coraz większe i szersze G...... z tego mają na rynku pracy i zatrudnienia coraz bardziej od wielu już lat żerującym i wyzyskującym pracę innych.
nepot_synekurzasty
tylko, jeśli coraz więcej miejsc pracy będzie obsadzone niepłacącymi składek pracownikami ze wschodu (bądź płacącymi tylko mały ułamek) to już za chwilę nie będzie na służbę zdrowia ani na emerytury. Trzeba będzie wiek emerytalny do 80 lat podwyższyć ...
bha
Trzeba jeszcze mieć jeszcze do pracy chęci ,jakąś motywację oraz najważniejsze zdrowie ,siły pracować i chętnych na rynku do zatrudnienia w tym wieku dawców pracy .ABY najpierw obecnie dotrwać do 65 lat ,a potem do ewentualnych 80.tylko kto i ilu dotrwa do tych lat ......niewielu.
3456
no ten co idzie na taśmę do roboty za 2800 zł to jest na prawdę szurnięty ,
bha
Tak dobrze i godnie tu zarabiają na intratnych umowach o pracę po 200,250,300 h ży coś więcej jak rynkowe na topie minimalne minimum zarobić, że coraz więcej ma już dość. Wielu przejrzało na oczy szczególnie na tym żerującym i wyzyskującym rynku pracy i zatrudniania zwinęło żagle z tych rosnących NIBY wszystkim Tak dobrze i godnie tu zarabiają na intratnych umowach o pracę po 200,250,300 h ży coś więcej jak rynkowe na topie minimalne minimum zarobić, że coraz więcej ma już dość. Wielu przejrzało na oczy szczególnie na tym żerującym i wyzyskującym rynku pracy i zatrudniania zwinęło żagle z tych rosnących NIBY wszystkim co roku coraz to NIBY godniejszych zarobków w niestety wielu branżach i zawodach. Cóż Szał zapału minął oczy przetare świat tu im się nie kończy.
bha
PS. Po 200,250,300 i więcej w m-cu h pracy dopóki są chęci i siły żeby coś więcej zarobić jak oficjalne rynkowe minimum lub niewiele więcej skąd to jest znane od wielu tu już lat świetlnych na rynkowym topie. Więc co się im dziwić że postępuje i u nich coraz większy brak chęci, motywacji do pracy dla groszowej idei.
marxs
"Ukraińcy na wagę złota. Wakatów więcej niż pracowników"-i to wszystko dzieje się w bankrutującym i upadającym kraju powszechnego nieróbstwa i bylejakości gdzie zaledwie 50 % ludzi w wieku produkcyjnym pracuje(ostatnie miejsce w Unii)
marxs
zresztą spoko dosłownie już tylko rzut beretem do sytuacji gdzie będa walki na śmierć i życie między ludźmi o jakąkolwiek pracę nawet tą za kilka zł za godzinę
ps.w wielu krajach trwa już ze względu na kosmiczne ceny gazu i prądu paniczna likwidacja firm czy nawet koncernów lub radykalne ograniczenie produkcji
zresztą spoko dosłownie już tylko rzut beretem do sytuacji gdzie będa walki na śmierć i życie między ludźmi o jakąkolwiek pracę nawet tą za kilka zł za godzinę
ps.w wielu krajach trwa już ze względu na kosmiczne ceny gazu i prądu paniczna likwidacja firm czy nawet koncernów lub radykalne ograniczenie produkcji w związku z tym w takiej np. PISowskiej Polszy zbędnych będzie miliony pracujących obecnie pracowników

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki