REKLAMA

Wzrosty na Wall Street. Rynki pozytywnie odebrały sygnały płynące z Fed

2021-09-22 23:54
publikacja
2021-09-22 23:54
Wzrosty na Wall Street. Rynki pozytywnie odebrały sygnały płynące z Fed
Wzrosty na Wall Street. Rynki pozytywnie odebrały sygnały płynące z Fed
fot. Javen / / Shutterstock

Giełdy na Wall Street zakończyły środową sesję wzrostami, odrabiając część strat po czterodniowej przecenie. Rynki pozytywnie odebrały sygnały płynące z Fed, że nie jest on gotowy na natychmiastowe rozpoczęcie ograniczania programu skupu aktywów.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 1,00 proc., do 34.258,32 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,95 proc., do 4.395,64 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 1,02 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.896,85 pkt.

Wydarzeniem dnia było posiedzenie amerykańskiego Fed. W ocenie analityków kluczowy była ewentualna zapowiedź, że Fed natychmiast przystępuje do ograniczania programu skupu aktywów. Tymczasem z wypowiedzi prezesa Fed Jerome'a Powella wynika, że decyzja ws. rozpoczęcia taperingu skupu aktywów w USA możliwa jest na kolejnym posiedzeniu Fed.

Od grudnia 2020 r. Fed komunikuje, że skup aktywów w USA będzie prowadzony co najmniej w obecnej skali (120 mld USD miesięcznie) zanim nie nastąpi "dalsza znacząca poprawa" w kierunku realizacji celów Fed, czyli stabilności cen i pełnego zatrudnienia.

Powell poinformował w środę, że postęp w kierunku realizacji celu inflacyjnego został wypełniony bardziej niż w znaczącym stopniu i obecnie Fed przygląda się realizacji celu pełnego zatrudnienia.

"Wielu uczestników posiedzenia uważało, że znaczący dalszy postęp w kierunku zatrudnienia jest już spełniony. Inni uważają, że jest blisko spełnienia tej przesłanki i chcą zobaczyć jeszcze trochę postępu. (...) Moim zdaniem, kryterium znaczącego dalszego postępu w kierunku celu zatrudnienia jest niemal spełnione" - powiedział Powell.

"Gdy te dwie przesłanki zostaną spełnione, FOMC podejmie decyzję. To może wydarzyć się już na najbliższym posiedzeniu" - dodał.

W komunikacie po środowym posiedzeniu Fed wskazano, że jeżeli realizacja celów Fed będzie postępować zgodnie z oczekiwaniami, ograniczenie tempa skupu aktywów w USA może być wkrótce uzasadnione.

„Omówiliśmy również właściwe tempo zmniejszania zakupów aktywów, gdy warunki ekonomiczne spełnią kryteria określone w forward guidance. Chociaż nie podjęto żadnych decyzji, uczestnicy generalnie uważają, że dopóki ożywienie pozostanie na właściwej ścieżce, proces stopniowej redukcji aktywów, który zakończyłby się w połowie przyszłego roku, byłby właściwy” – wskazywał prezes Fedu.

Dodał, że w gronie FOMC istnieje szerokie poparcie dla wskazanego terminu zakończenia taperingu, a głosowanie w tej sprawie było w środę jednomyślne.

"Moment rozpoczęcia i tempo zbliżającego się ograniczenia skupu aktywów nie ma na celu bezpośredniego sygnalizowania terminu rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych. Do tego potrzebne są jeszcze bardziej surowe kryteria (względem wypełnienia celów Fed - PAP)" - powiedział Powell.

Zaznaczył, że wszyscy poza jednym bankierem, wskazali jako zasadne dokonanie podwyżek stóp procentowych w 2023 r.

Z najnowszego tzw. wykresu kropkowego (dot-plot), obrazującego preferencje dotyczące ścieżki stóp proc. poszczególnych członków Fed, wynika, że połowa (9 z 18) bankierów opowiedziało się za co najmniej jedną podwyżką stóp proc. w USA w 2022 r.

Globalne rynki miały w środę chwilę wytchnienia od obaw związanych z poważnymi problemami finansowymi chińskiego dewelopera - China Evergrande Group. Firma zapewniła, że w czwartek dokona płatności należnych odsetek. Poinformowała, że wynegocjowała z obligatariuszami plan spłaty należnych odsetek od krajowych obligacji.

W górę szedł sektor paliwowy, wraz ze wzrostem cen ropy – Occidental Petroleum, Marathon Oil i Devon Energy rosły po 3,5 proc.

Akcje General Mills szły w górę o 3 proc. po tym, jak spółka podała, że kwartalny zysk na akcję wyniósł 99 centów wobec oczekiwanych 89 centów.

Notowania FedEx spadały o 8 proc. po tym, jak spółka podała, że kwartalny zysk na akcję wyniósł 4,37 USD, o 54 centy poniżej oczekiwań. Rywal UPS spada o 2,5 proc.

Facebook szedł w dół o 3 proc., do najniższego poziomu od lipca, po tym, jak spółka zasugerowała w komunikacie, że nowe wytyczne dotyczące gromadzenia danych ze strony Apple powodują spadek zysków z reklam w obecnym kwartale.

Akcje Adobe spadały o 3 proc., mimo że kwartalne wyniki spółki były lepsze od oczekiwań.

News Corp rósł o 4 proc. po ogłoszeniu programu skupu akcji własnych za 1 mld USD.(PAP Biznes)

kkr/ pr/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
3456
czyli dalej matryca pracuje na 3 zmiany , iw dalszym ciągu ataki na szczepienia ciąg dalszy teraz się dopiero zacznie.
kimdzongtusk
Najważniejsze, żeby rynki byly zadowolone. Tłuste koty z Wall Street wyciągają rękę do FED-u po darmową kasę niczym patus pod biedrą. Wykupywanie badziewiastych aktywów i utrzymywanie przy życiu spółek_zombii, które nie miały zyskownego kwartału zabija kreatywność i konkurencyjność w efekcie Chin zaczynają Najważniejsze, żeby rynki byly zadowolone. Tłuste koty z Wall Street wyciągają rękę do FED-u po darmową kasę niczym patus pod biedrą. Wykupywanie badziewiastych aktywów i utrzymywanie przy życiu spółek_zombii, które nie miały zyskownego kwartału zabija kreatywność i konkurencyjność w efekcie Chin zaczynają wyprzedzać USA w niektórych dziedzinach technologi. Infrastruktura drogowo-kolejowa w komuszych Chinach jest dziesiątki lat do przodu do tej w USA ( lata 80-te ubiegłego wieku). Zamiast drukowaną kasę dać do realnej gospodarki to prywatny FED rozdaję je Wall Street. Jeśli nic się nie zmieni to uczmy się chińskiego.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki