REKLAMA

Zapowiedź dnia - 23 lipca 2021 r.

Adam Torchała2021-07-23 07:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-07-23 07:45

Przed nami piątek, 23 lipca, 204. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Zapowiedź dnia - 23 lipca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 23 lipca 2021 r.
/ Bankier.pl

Tematy dnia

Zamiast „paragonów grozy” pokazują „umowy grozy” – ratownicy medyczni w sieci dzielą się tym, ile wynoszą ich płace. Średnie stawki z pasków to od 21-25 zł brutto za godzinę.

Wakacyjny przegląd walutowy. Wakacje 2021 r. nie będą być może jeszcze okresem masowych podróży zagranicznych, ale z pewnością będzie pod tym względem lepiej niż rok temu. Przyglądamy się sytuacji walutowej państw stanowiących popularne kierunki turystyczne wśród Polaków.

Zarządczy kabaret w kluczowej spółce PGE. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jedna z kluczowych spółek w kontekście transformacji polskiej energetyki. Ostatnio transformuje się jednak głównie jej zarząd, a na kluczowym stanowisku brak jakiejkolwiek konsekwencji.

Badamy zdolność kredytową. Dwie osoby, dwa źródła dochodu, 8 tys. zł miesięcznie. Takie gospodarstwo domowe może liczyć nawet na ponad 900 tys. zł kredytu hipotecznego, wynika z analizy Bankier.pl.

Tarcza antykryzysowa. Prowadzący sklepiki szkolne i piloci wycieczek mogą wnioskować o wsparcie - przypomina rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Nie będzie typowych wyprzedaży w salonach, a ceny aut będą rosły – ocenia ekspert Polskiej Izby Motoryzacji Jacek Opala. Wskazuje, że jedną z przyczyn są braki na rynku półprzewodników do produkcji części samochodowych.

W tym roku budowa szybkich dróg nabrała tempa, ale nie zmniejszy wakacyjnych korków. Większość zapowiedzianych nowych odcinków będzie włączana do ruchu dopiero jesienią.

Hotelom brakuje pracowników. Ponad połowa ankietowanych hoteli ma ogromne problemy ze skompletowaniem zespołu pracowników – najbardziej brakuje kucharzy i kelnerów - informuje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego na podstawie najnowszego badania.

Wydarzy się w Polsce

RPOSejm przyjmie ślubowanie wybranego przez obie Izby Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Marcina Wiącka.

Senat. O godz. 9 Senat wznowi przerwane w czwartek obrady. Senatorowie dokończą punkt dotyczący wyboru prezesa IPN. Ponadto, senatorowie wysłuchają informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2020 r. oraz zapoznają się ze sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2020 roku wraz z Informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2020 roku.

Debiut. O godzinie 09:00 uroczystość pierwszego notowania akcji spółki Cavatina Holding S.A. na GPW

Wydarzy się na świecie

Tokio. Otwarcie letnich igrzysk olimpijskich.

Lublana. Nieformalne spotkanie unijnych ministrów do spraw europejskich. Wśród tematów rozmów aspekty wzmacniania odporności UE na kryzysy oraz priorytetowe zadania słoweńskiego przewodnictwa w Radzie UE.

Neapol. Drugi dzień spotkania ministrów środowiska, klimatu i energii grupy G20.

Waszyngton. Zakończenie wizyty w USA liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.

Fuzhou. 44. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w formie online; do 31 lipca

Kalendarium ekonomiczne 23 lipca 2021 r.

Ostatni dzień tygodnia z globalnej perspektywy upłynie w rytm publikacji wstępnych odczytów przemysłowych i usługowych indeksów PMI dla czołowych gospodarek świata: Francji (09:15), Niemiec (09:30), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (15:45). Danych z Japonii tym razem nie będzie, ze względu na dzień wolny od pracy.

Nie zabraknie tez polskiego akcentu. O 10:00 GUS przedstawi biuletyn statystyczny za czerwiec, w którym znajdziemy m.in. finalny odczyt stopy bezrobocia rejestrowanego czy oczekiwania inflacyjne Polaków.

Podsumowanie sesji

Polska: WIG20 w dół. Maksima Polsatu i mostostalowe rajdy

USA: Płaska sesja na Wall Street

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

CAVATINA - Rynek pierwotny - Debiut spółki na GPW. Wprowadzenie do obrotu 7.500.000 praw do akcji zwykłych na okaziciela serii B.

GPW - Dywidendy - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 2,50 zł na akcję.

LENTEX - Dywidendy - Wypłata dywidendy 0,30 zł na akcję.

ECHO - Dywidendy - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,25 zł na akcję.

BIOMASS - WZA - ZWZA ws. m.in. podziału zysku za rok 2020.

INPRO - Dywidendy - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,50 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 23 lipca

1792– Król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej.

1870 – Rady Generalne zatwierdziły Pierwszą Międzynarodówkę.

1873 – Wysłano pierwszą pocztówkę na terenie obecnej Polski, przedstawiającą widok Śnieżki.

1921 – W Szanghaju rozpoczął się pierwszy zjazd Komunistycznej Partii Chin.

1926 – Fox Filmt (późniejsza wytwórnia filmowa 20th Century Fox) nabył patent pozwalający na zapisanie ścieżki dźwiękowej na taśmie filmowej i zsynchronizowanie obrazu i dźwięku.

1952 – Wszedł w życie traktat o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

1985 – Zaprezentowano komputer Amiga 1000.

2003 – Sejm RP przyjął ustawę o ochronie i opiece nad zabytkami.

2013 – Nastąpiło całkowite wyłączenie sygnału analogowego w telewizji naziemnej.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki