REKLAMA

Zarządczy kabaret w kluczowej spółce PGE

Adam Torchała2021-07-22 17:20redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-07-22 17:20

Należąca do Polskiej Grupy Energetycznej spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jedna z kluczowych spółek w kontekście transformacji polskiej energetyki. Ostatnio transformuje się jednak głównie jej zarząd, a na kluczowym stanowisku brak jakiejkolwiek konsekwencji.

Zarządczy kabaret w kluczowej spółce PGE
Zarządczy kabaret w kluczowej spółce PGE
/ Materiały dla mediów

22 lipca 2021 roku Rada Nadzorcza PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna odwołała Norberta Grudnia ze składu zarządu spółki - poinformowano w krótkim komunikacie. Jeszcze niewiele ponad tydzień temu Grudzień pełnił obowiązki najważniejszej osoby w spółce. Od 30 czerwca do 14 lipca po odwołaniu prezes Wioletty Czemiel-Grzybowskiej Grudzień był p.o. prezesa.

Grudzień przestał być pełniącym obowiązki, gdy wybrano nowego prezesa. 14 lipca 2021 roku został nim Krzysztof Kuśmierowski. Jednak i Kuśmierowskiego już zaraz w spółce nie będzie. Ledwie sześć dni po objęciu stanowiska prezesa, 20 lipca, poinformował on bowiem o swojej rezygnacji. Pozostanie on w spółce do czasu rozstrzygnięcia konkursu na nowego prezesa. 

Warto dodać, że Grudzień stał się p.o., ponieważ 30 czerwca 2021 roku Rada Nadzorcza PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna odwołała Wiolettę Czemiel–Grzybowską z funkcji prezesa spółki. Szczegółów wówczas nie podano, rzeczniczka zapewniła tylko, że "przyczyną odwołania byłej pani prezes nie była sytuacja w Elektrowni Turów". 

Czemiel-Grzybowska zasiadała na stanowisku dłużej, choć z perspektywy wagi funkcji także dość krótko. Została powołana na stanowisko prezesa PGE GiEK w kwietniu 2020 roku, zastąpiła na nim Roberta Ostrowskiego. Ostrowski za sterami GiEK-u zasiadał rok, od marca 2019.  Wcześniej był wiceprezesem ds. ekonomicznych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Chwilę po opuszczeniu GIEK-sy trafił do innej spółki PGE - PGE EJ1.

Kluczowa spółka bez wyrazistego przywództwa

W sumie w niecały miesiąc ze spółki odeszły trzy kluczowe osoby. I to ze spółki nie byle jakiej. W PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zgromadzone są bowiem kluczowe aktywa węglowe nie tylko z punktu widzenia grupy, ale i całego polskiego miksu. To przede wszystkim Elektrownia Opole, Elektrownia Rybnik, Zespół Elektrowni Dolna Odra, Elektrownia i Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Elektrownia i Kopalnia Węgla Brunatnego Turów. O tych ostatnich szczególnie ostatnio głośno w związku z konfliktem z Czechami oraz burzą wokół nowego bloku w Turowie.

W sumie PGE GiEK jest największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, dostarcza ok. jednej trzeciej krajowego zapotrzebowania. Ma też niemal 90 proc. udział w krajowym wydobyciu węgla brunatnego. W związku z tym PGE GiEK to kluczowa spółka w procesie polskiej transformacji energetycznej. Tymczasem brak w niej ciągłości na najważniejszym stanowisku. 

Warto dodać, że PGE GiEK nie jest jedyną spółką energetyczną słynącą z licznych zmian na stanowisku prezesa. Przykładowo 16 lipca Rada nadzorcza Energi odwołała Jacka Golińskiego z funkcji prezesa. Zmiana ta była jedenastą roszadą za sterami zarządu Energi na przestrzeni siedmiu lat.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
tomaszektoma
Chyba nikt nie chce się podpisać pod odbiorem nowego „bezawaryjnego” bloku w turowie
demeryt_69
Grudzień grzał stołek jedynie przez kilka dni lipca - bezcenne!
rammos
Ja jestem , ciekaw czy oni biorą odprawy np 10 miesięczne wyposażenie przy takich odejściach. Zostaje prezesem na 6 dni i ... należy mu się jakiś milion ( 10 x 100tys. ) czy nie ? I tak się pięknie wymieniają.
demeryt_69
Myślisz, że właśnie w tym celu ktoś im daje te nominacje? To byłoby karalne :)
300_pala odpowiada demeryt_69
Prokurator się tym zajmie …. Żartowałem

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki