REKLAMA

Tarcza antykryzysowa. Prowadzący sklepiki szkolne i piloci wycieczek mogą wnioskować o wsparcie

2021-07-23 06:11
publikacja
2021-07-23 06:11
Tarcza antykryzysowa. Prowadzący sklepiki szkolne i piloci wycieczek mogą wnioskować o wsparcie
Tarcza antykryzysowa. Prowadzący sklepiki szkolne i piloci wycieczek mogą wnioskować o wsparcie
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Od piątku prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii, mogą składać wnioski o świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek - przypomina rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

ZUS w komunikacie przesłanym PAP wskazuje, że nowelizacja Tarczy antykryzysowej zakłada pomoc przedsiębiorcom, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków. Chodzi o kody PKD: 47.11.Z i 47.19.Z.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne, będą mogli liczyć na wsparcie ZUS – świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.

Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek nawet za kilka miesięcy (listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec). "Muszę jednak spełnić określone w przepisach warunki. Chodzi m.in. o wykazanie spadku przychodów o 40 proc. w danych miesiącach" - wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski

Jak podkreśla, zwolnienie z opłacania składek dotyczy także przedsiębiorców, którzy opłacili swoje należności. "Jeśli spełnią warunki i złożą wniosek RDZ-SK również otrzymają oni zwolnienie. Wówczas będą mogli złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków, o ile nie mają zaległości na koncie" - dodaje rzecznik.

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne będą też mogli uzyskać świadczenie postojowe tyle razy, w ilu miesiącach zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc. Maksymalnie ZUS wypłaci świadczenie postojowe pięć razy w wysokości 2080 zł. Aby uzyskać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek RSP-SK.

Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD 79.90.A). Posłuży do tego wniosek RDZ-M.

Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS. Tam również ZUS zamieści informację o statusie wniosku. Wnioski o umorzenie składek (RDZ-SK dla sklepików szkolnych oraz RDZ-M dla pilotów wycieczek i przewodników) będzie można złożyć do końca września.

Autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
demeryt_69
Prowadzący sklepiki szkolne i piloci wycieczek mogą wnioskować o wsparcie ... a co z ratownikami medycznymi albo górniczymi?

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - wsparcie dla przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki