REKLAMA

Zapowiedź dnia - 21 czerwca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-06-21 07:30analityk Bankier.pl
publikacja
2021-06-21 07:30
Zapowiedź dnia - 21 czerwca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 21 czerwca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 21 czerwca, 171. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Jak zerowe stopy procentowe czynią bogatych jeszcze bogatszymi. Od ponad roku w Polsce panuje reżym zerowych stóp procentowych (ZIRP). Doświadczenia przeszło dekady tej polityki w Stanach Zjednoczonych wskazują, że w jej efekcie biedni biednieją, a bogaci bogacą się jeszcze bardziej.

Prawie pół miliona różnicy w zdolności kredytowej – tak banki oceniają budujących dom. Rodzina „2 plus 1” zarabiająca 13 tys. zł miesięcznie może zaciągnąć kredyt hipoteczny na kwotę przekraczającą 1,5 mln zł, wynika z analizy Bankier.pl. Różnice w szacunkach pomiędzy bankami są jednak niebagatelne

Praca sezonowa w 2021 r. Poszukiwanie pracowników podwójnym wyzwaniem. Co z płacami? Zbiory truskawek, praca w restauracji lub na budowie – ofert związanych z zatrudnieniem sezonowym nie brakuje. Pandemia jednak zachwiała rynkiem, wiele osób postanowiło zmienić branże, dlatego poszukiwanie pracowników w nadchodzącym letnim sezonie.

Zakończona awaria w Santanderze. Bank pobrał stukrotność kwot zapłaconych kartami. Santander Bank poinformował o zakończeniu awarii, która zepsuła niedzielę części klientów banku. Niektórym z nich bank pobrał stukrotność płatności dokonanej kartą. Bank poinformował, że o godz. 21:40 w niedzielę rozwiązał problem.

Mieszkaniowy amok. Do czego to prowadzi? Ceny szybują, a klienci kupują wszystko. Eksperci boją się przegrzania rynku - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

KE chce stworzyć tzw. cyfrowy portfel. Po opracowaniu koncepcji tzw. paszportów covidowych, Komisja Europejska przedstawiła nową propozycję – stworzenia uniwersalnego unijnego systemu potwierdzającego tożsamość.

Wydarzy się w Polsce

Grupa Wyszehradzka. Dziś ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej będą kontynuowali spotkanie, któremu przewodniczy szef MON Mariusz Błaszczak. W Elblągu politycy odwiedzą Wielonarodową Dywizję Północny Wschód.

Mołdawia. Oficjalną wizytę w Warszawie złoży dziś prezydent Mołdawii Maia Sandu. Będzie to pierwsza wizyta mołdawskiej prezydent od momentu jej zwycięstwa w ubiegłorocznych wyborach.

Prezydent. Dziś prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w akcji „sprzątaMY” na terenie Nadleśnictwa Jabłonna (woj. mazowieckie). Para Prezydencka spotka się z uczestnikami akcji sprzątania lasu. Planowane jest także wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.

Szara strefa. 12:15 Premiera raportu UN Global Compact Network Poland "Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020-2021", z udziałem ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego.

Wydarzy się na świecie

Wiedeń, Bratysława. Wizyty przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w Austrii i na Słowacji, gdzie ogłosi zatwierdzenie przez KE krajowych planów odbudowy po pandemii koronawirusa.

Luksemburg. Posiedzenie Rady do spraw zagranicznych (FAC) UE poświęcone Rosji i Białorusi.

Bruksela. Konferencja prasowa przywódczyni opozycji białoruskiej Swiatłany Cichanouskiej.

Berlin. Rozmowy szefów rządów Niemiec i Włoch, Angeli Merkel i Mario Draghiego.

Moskwa. Wizyta sekretarz generalnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Helgi Schmid w Rosji (do 24 czerwca). W programie - rozmowy z szefem dyplomacji rosyjskiej Siergiejem Ławrowem i innymi przedstawicielami władz Rosji.

Sztokholm. Socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven jako pierwszy szef rządu w historii tego kraju może zostać odwołany przez parlament. Wotum nieufności wobec jego osoby wyraziła lewicowa i prawicowa opozycja, która ma większość. Kryzys mniejszościowego rządu Loefvena ma związek z liberalną reformą, która przewiduje urynkowienie czynszów w nowym budownictwie. Sprzeciwia się temu niewielka postkomunistyczna Partia Lewicy, która przez ostatnie lata biernie wspierała rząd. Formalnie to prawicowe ugrupowanie Szwedzcy Demokraci złożyło wniosek o wotum nieufności wobec premiera. Wsparli je centroprawicowa Umiarkowana Partia Koalicyjna oraz Chrześcijańscy Demokraci.

Bruksela. Spotkanie deputowanych do Parlamentu Europejskiego z prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde.

Moskwa. Prezydent Rosji Władimir Putin podejmie na Kremlu deputowanych do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, która w miniony czwartek zebrała się na swoim ostatnim posiedzeniu przed wyznaczonymi na 19 września wyborami parlamentarnymi.

Genewa. 47. sesja Rady Praw Człowieka ONZ (do 15 lipca).

Kalendarium ekonomiczne 21 czerwca 2021 r.

10:00 - GUS - Polska - Ceny Produkcji (PPI) (5/2021)

10:00 - GUS - Polska - Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu (5/2021)

14:00 - NBP - Polska - Przewidywane obciążenia aktywów i pasywów (5/2021)

MF - Polska - Ministerstwo Finansów opublikuje dane o zadłużeniu Skarbu Państwa (4/2021)

Podsumowanie sesji

Polska: "Trzy wiedźmy" wspomogły WIG20. Wzrosty LPP i CCC

USA: Spadki na Wall Street, cały tydzień też na minusie

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

09:30 - Shoper S.A., - Konferencja prasowa spółki

Konferencja spółki Shoper S.A. w związku z publikacją prospektu.

KGHM – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 1,50 zł na akcję.

PGNIG – ZWZA ws. m.in. podziału zysku finansowego netto za rok 2020 oraz wyznaczenia dnia dywidendy i terminu wypłaty dywidendy.

GPW – ZWZA ws. m.in. podziału zysku za 2020 r.

OMDEV – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 10 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 21 czerwca

1791 – Powołano Komisję Policji Obojga Narodów.

1867 – Klęska francuskiej interwencji w Meksyku; zwycięstwo republikanów Benito Juáreza i upadek Cesarstwa Meksykańskiego.

1932 – Wybuchł bunt chłopski znany jako powstanie leskie.

1949 – Na Konferencji Architektów Partyjnych proklamowano socrealizm w architekturze.

1971 – W Gdyni otwarto Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie.

1990 – Parlamenty RFN i NRD uznały nienaruszalność zachodniej granicy Polski.

1990 – W Budapeszcie uruchomiono drugą (po słoweńskiej w Lublanie) giełdę papierów wartościowych w krajach postkomunistycznych.

1992 – Założono klub piłkarski Amica Wronki.

1996 – W Warszawie odbyła się demonstracja stoczniowców przeciwko planom likwidacji Stoczni Gdańskiej.

2004 – Amerykański SpaceShipOne jako pierwszy prywatny załogowy samolot kosmiczny odbył lot w kosmos.

2016 – W rozegranym na Stade Vélodrome w Marsylii swym trzecim meczu grupowym podczas XV Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Polska pokonała Ukrainę 1:0 i awansowała do 1/8 finału.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki