REKLAMA

KE chce stworzyć tzw. cyfrowy portfel

2021-06-20 08:31
publikacja
2021-06-20 08:31
KE chce stworzyć tzw. cyfrowy portfel
KE chce stworzyć tzw. cyfrowy portfel
fot. Igor Batrakov / / Shutterstock

Po opracowaniu koncepcji tzw. paszportów covidowych, Komisja Europejska przedstawiła nową propozycję – stworzenia uniwersalnego unijnego systemu potwierdzającego tożsamość. Nazwała go „portfelem cyfrowym”. Europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS) zauważa, że ta propozycja "może budzić wątpliwości" i jest przykładem "tendencji centralizacyjnych w UE".

Specjalna aplikacja ma umożliwić dostęp do różnych usług, prywatnych i publicznych, które wymagają potwierdzenia tożsamości, a korzystanie z niej, jak zapewnia Komisja Europejska, ma być nieobowiązkowe.

Jednym kliknięciem w telefonie obywatele będą mogli udowodnić swoją tożsamość i udostępniać dokumenty elektroniczne z portfela tożsamości cyfrowej (np. prawo jazdy, dyplomy, rachunek bankowy).

KE podkreśla, że unijne portfele umożliwią wszystkim obywatelom UE dostęp do usług online bez konieczności korzystania z prywatnych metod identyfikacji lub niepotrzebnego udostępniania danych osobowych. Ma to być ułatwieniem.

Duże platformy internetowe będą zobowiązane do akceptowania portfeli tożsamości cyfrowej. Będę z nich mogły korzystać też unijne przedsiębiorstwa.

„Europejska tożsamość cyfrowa pozwoli nam wykonywać te same czynności w każdym państwie członkowskim, bez dodatkowych kosztów i przeszkód. Może to być wynajem mieszkania lub otwarcie rachunku bankowego poza naszym krajem pochodzenia. Można tego będzie dokonywać w sposób bezpieczny i przejrzysty. Będziemy więc mogli zdecydować o tym, ile informacji na swój temat chcemy przekazać, komu i w jakim celu. Jest to niepowtarzalna okazja, by jeszcze bardziej doświadczyć życia w Europie i bycia Europejczykami” – mówiła niedawno Margrethe Vestager, wiceszefowa KE.

Europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS) uważa jednak, że propozycja stworzenia uniwersalnego unijnego systemu potwierdzającego tożsamość może budzić wątpliwości w niektórych krajach członkowskich.

"Wiemy wszyscy, jak spory wynikły przy okazji negocjacji dotyczących aplikacji Covid. Ostatecznie pozostawiono dużą swobodę krajom członkowskim co do postepowania. Nie przypuszczam, żeby kolejna propozycja KE przeszła bez dyskusji i sporów, zważywszy na przykład na to, że niektóre społeczeństwa są bardzo uczulone na przechowywanie danych osobowych" - powiedział PAP.

Dodał, że propozycja jest przykładem tendencji centralizacyjnych w UE. "Należy się spodziewać, że tak jak polityka klimatyczna prowadzi do centralizacji, tak również cała strategia cyfrowa może prowadzić tym kierunku. (...)Myślę, że żyjemy w dość trudnym okresie, który może zakończyć się skokowym wzrostem kompetencji instytucji UE i ograniczeniem jeszcze bardziej kompetencji państw" - powiedział.

Komisja Europejska chce, aby cyfrowy portfel zostały wdrożone jak najszybciej. Dlatego wezwała kraje członkowskie, aby porozumiały się w tej sprawie do września 2022 r. , opracowując „zestaw narzędzi”, który będzie zawierał architekturę techniczną, normy i wytyczne dotyczące najlepszych praktyk.

O tym, że Komisja Europejska przedstawi taki projekt, szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła w swoim orędziu o stanie Unii 16 września 2020 r.

„Za każdym razem, gdy aplikacja lub strona internetowa prosi nas o stworzenie nowej tożsamości cyfrowej lub proponuje łatwe zalogowanie się za pośrednictwem dużej platformy, nie mamy pojęcia, co w rzeczywistości dzieje się z naszymi danymi. Dlatego też Komisja zaproponuje bezpieczną europejską tożsamość elektroniczną. Taką, której będziemy mogli zaufać i z której każdy obywatel będzie mógł skorzystać z każdego miejsca w Europie, aby na przykład zapłacić podatek czy wynająć rower” – przekonywała wtedy.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (18)

dodaj komentarz
pippin
Kolejny krok polaczenie paszportow z cbdc.Jak komus brakuje wyobrazni w ktora strone idziemy to proponuje sie ogarnac..Mysle, ze to ostatni moment..
kenn
To ja już podziękuję współczesnym rządzącym. Ta wizja przyszłości mnie nie interesuję. Wracam do średniowiecza, gdzie człowiek był 1000 razy bardziej wolny. :P
paulon
A już niedługo... "Twoje poglądy na temat naszej polityki monetarnej / społecznej / ...(wstaw cokolwiek innego) są zbyt nieeuropejskie i wyrażasz je zbyt głośno. Tutaj niestety nasza wszechtolerancja się kończy. W związku z tym musimy zablokować ci dostęp do cyfrowego portfela... na początek na miesiąc, żebyś miał czas na zastanowienie.A już niedługo... "Twoje poglądy na temat naszej polityki monetarnej / społecznej / ...(wstaw cokolwiek innego) są zbyt nieeuropejskie i wyrażasz je zbyt głośno. Tutaj niestety nasza wszechtolerancja się kończy. W związku z tym musimy zablokować ci dostęp do cyfrowego portfela... na początek na miesiąc, żebyś miał czas na zastanowienie. A później my się zastanowimy czy już jesteś dobrym euroobywatelem zasługującym na portfel i kieszonkowe"
kenn
Jak jednym małym ruchem można kontrolować całe wielkie społeczeństwo, od biznesów poczynając, na życiu osobistym każdego indywidualnego "obywatela" kończąc.

Może czas, by przestać być obywatelem? :P Bo w XXI w. nie jest się już obywatelem "czego" ("państwa"), ale "kogo" (biurokratów KE).
kenn
"Za każdym razem, gdy aplikacja lub strona internetowa prosi nas o stworzenie nowej tożsamości cyfrowej lub proponuje łatwe zalogowanie się za pośrednictwem dużej platformy, nie mamy pojęcia, co w rzeczywistości dzieje się z naszymi danymi. Dlatego też Komisja zaproponuje bezpieczną europejską tożsamość elektroniczną."

Czyt.
"Za każdym razem, gdy aplikacja lub strona internetowa prosi nas o stworzenie nowej tożsamości cyfrowej lub proponuje łatwe zalogowanie się za pośrednictwem dużej platformy, nie mamy pojęcia, co w rzeczywistości dzieje się z naszymi danymi. Dlatego też Komisja zaproponuje bezpieczną europejską tożsamość elektroniczną."

Czyt.: jeśli Twoja strona internetowa sklepiku ze zdrową żywnością ekologiczną nie przeszła biurokratycznej legalizacji i nie posiada odpowiedniego certyfikatu, nie możesz prowadzić biznesu - już od września przyszłego roku.

Będą rządzić całym internetem - a wojsko i policję wykorzystywać nie przeciwko innym krajom, ale przeciwko obywatelom, którzy chcą prowadzić normalne, WOLNE życie.
ja3
To nie jest żaden nowy pomysł, mówiło się o tym już kilka lat temu, tylko pod inną nazwą. Wszystko zgodnie z planem: jeden paszport, jedna cyfrowa tożsamość, jedna cyfrowa waluta, system punktowania i przetransferowanie wszystkich do nowej wizji świata przed 2030. Wersja demo jest niepełna i dobrowolna, ale mamy dopiero 2021. Małymi To nie jest żaden nowy pomysł, mówiło się o tym już kilka lat temu, tylko pod inną nazwą. Wszystko zgodnie z planem: jeden paszport, jedna cyfrowa tożsamość, jedna cyfrowa waluta, system punktowania i przetransferowanie wszystkich do nowej wizji świata przed 2030. Wersja demo jest niepełna i dobrowolna, ale mamy dopiero 2021. Małymi kroczkami dojdą tam, gdzie chcą.
kriso135
Te politruki z KE chyba naprawdę chcą doprowadzić do polexitu
m00zyk
Teorie spiskowe urzeczywistniają się na naszych oczach...
itso_argumentum_ad_ignorantiam
kiedy exit ?
adamii
„Za każdym razem, gdy aplikacja lub strona internetowa prosi nas o stworzenie nowej tożsamości cyfrowej lub proponuje łatwe zalogowanie się za pośrednictwem dużej platformy, nie mamy pojęcia, co w rzeczywistości dzieje się z naszymi danymi"

A my dajemy wam gwarancje, ze w tym przypadku, tez nie dowiecie sie co sie dzieje
„Za każdym razem, gdy aplikacja lub strona internetowa prosi nas o stworzenie nowej tożsamości cyfrowej lub proponuje łatwe zalogowanie się za pośrednictwem dużej platformy, nie mamy pojęcia, co w rzeczywistości dzieje się z naszymi danymi"

A my dajemy wam gwarancje, ze w tym przypadku, tez nie dowiecie sie co sie dzieje z waszymi danymi. Za to, pewne jest, ze jesli one gdzies wyciekna, to ty jako obywatel, nie dostaniesz za to zadnego zadoscuczynienia.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki