REKLAMA

Zapowiedź dnia - 20 kwietnia 2021 r.

Adam Torchała2021-04-20 07:59redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-04-20 07:59
Bankier.pl

Przed nami wtorek, 20 kwietnia, 110. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Sejm zdecyduje dziś o losach ustawy likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne. Odrzucenia projektu chcą kluby: KO i Koalicji Polskiej. Za uchwaleniem jest Prawo i Sprawiedliwość.

O problemach z dostępnością formularza spisu powszechnego dla niewidomych, nieadekwatności odpowiedzi dla osób transpłciowych i małżeństw jednopłciowych oraz braku zagranicznych znaków w ankiecie poinformował Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do prezesa GUS.

Inwestujący w srebro muszą uzbroić się w cierpliwość. Pomimo nasilającej się presji inflacyjnej biały metal wciąż nie zachwyca i nie potrafi sforsować bariery 30 dolarów za uncję.

Ogłoszenie powstania piłkarskiej Superligi wywołało lawinę emocji nie tylko w świecie sportu. Zareagowali też akcjonariusze dwóch klubów-założycieli, które są spółkami giełdowymi. Akcje Juventusu i Manchesteru United w górę.

W rekordowym tempie przybywa cudzoziemców w Polsce. Przez rok kryzysu wywołanego Covid-19 przybyło aż 100 tys. pracowników z zagranicy. Łącznie pracuje ich w naszym kraju już 766 tys. osób.

Rekordowy i exodus lekarzy. Prawie 200 zaświadczeń potrzebnych do otrzymania zatrudnienia za granicą pobrali lekarze w okręgowych izbach lekarskich w pierwszym kwartale tego roku. To rekord.

Najlepsza lokata półroczna ma w kwietniu stawkę 1,50 proc. w skali roku. Po wpłacie oszczędności w wysokości 10 000 zł, spełnieniu dodatkowych warunków i utrzymaniu lokaty do końca terminu klient otrzyma odsetki w wysokości ok. 61 zł.

Armin Laschet uzyskał poparcie federalnego zarządu Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) jako kandydat na stanowisko kanclerza Niemiec - podały partyjne źródła. Nowy kanclerz jesienią zastąpi Angelę Merkel, która rządzi w Niemczech od 16 lat.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Izba wznowi przerwane w zeszły czwartek posiedzenie, w bloku głosowań zdecyduje m.in. o losach ustawy likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne. Z harmonogramu dostępnego na stronach Kancelarii Sejmu wynika, że posłowie mają we wtorek głosować też nad kilkoma rządowymi projektami ustaw, dotyczącymi m.in. powołania Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego oraz usprawnienia postępowania w tzw. upadłości konsumenckiej. Celem kolejnego z projektów jest doprecyzowanie mechanizmu powoływania młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego.

OBWE. Prezydent Andrzej Duda spotka się we wtorek w południe Warszawie z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid. Rozmowa ma dotyczyć priorytetów polskiego przewodnictwa w tej organizacji, które nasz kraj obejmie w 2022 roku, a także sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi.

Szczepienia. Dziś - zgodnie z zapowiedzią szefa KPRM Michała Dworczyka - zostaną przedstawione zmiany w harmonogramie szczepień dotyczące rejestracji kolejnych roczników na szczepienia. Harmonogram ma objąć terminy rejestracji do 10 maja. Dziś także ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z rocznika 1969, które na początku roku nie wypełniły formularza zgłoszeniowego na szczepienie.

Wydarzy się na świecie

Świat - Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę Covid-19. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 141,5 mln ludzi na świecie, a ponad 3 mln zakażonych zmarło.

Bruksela - Europejska Agencja Leków ma wydać rekomendacje dot. szczepionki Johnson & Johnson oraz zakrzepów krwi.

Bruksela - Trilog ws. prawa klimatycznego UE. Posłowie do Parlamentu Europejskiego i prezydencja Rady będą dążyć do osiągnięcia porozumienia w sprawie prawa klimatycznego UE, które zakłada, że UE stanie się neutralna dla klimatu do 2050 r.

Pekin - Prezydent Chin Xi Jinping ma w formie wideokonferencji wygłosić przemówienie inauguracyjne podczas Forum Boao dla Azji, promowanego jako "chińskie Davos". Według MSZ w swoim przemówieniu Xi "kompleksowo i systematycznie wyjaśni pomysły i plany Chin", skupiając się na aktualnych "globalnych zagrożeniach i wyzwaniach".

Strasburg - Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (do 22 kwietnia)

Kalendarium ekonomiczne 20 kwietnia 2021 r.

08:00 - Wlk. Brytania - Stopa bezrobocia (luty)

Podsumowanie sesji

Polska: Spadki na GPW. WIG20 znów poniżej 2000 pkt.

USA: Giełdy w Ameryce zaczęły tydzień od spadków

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

XTB - Dywidendy - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 1,79 zł na akcję.

LENA - Wyniki spółek - Publikacja raportu za 2020 rok.

PEM/MCI - WZA - NWZA ws. połączenia MCI Capital Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej S.A. z Private Equity Managers S.A., podwyższenia kapitału zakładowego MCI Capital Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej S.A., zgody na proponowane zmiany statutu MCI Capital Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej S.A. oraz użycia kapitału zapasowego i przeznaczenia akcji własnych MCI Capital Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej S.A. na potrzeby połączenia.

MERCATOR - WZA - ZWZA ws. m.in. podziału zysku za rok obrotowy 2020.

QUERCUS - Wyniki spółek - Publikacja raportu za I kwartał 2021 roku.

TENDERHUT - Rynek pierwotny - Debiut spółki na NC. Dzień pierwszego notowania 1.010.509 akcji serii B1 i 3.342 akcje serii C1.

ULTGAMES - Wyniki spółek Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 20 kwietnia

1923 – Podczas kongresu w Genewie PZPN został członkiem FIFA.

1957 – Premiera filmu wojennego Kanał w reżyserii Andrzeja Wajdy.

2010 – Doszło do eksplozji na platformie wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej, co zapoczątkowało katastrofę ekologiczną.

2020 – Ujemne ceny majowych kontraktów na amerykańską ropę

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki