REKLAMA

Zapowiedź dnia - 18 września 2020 r.

Michał Żuławiński2020-09-18 06:25, akt.2020-09-18 07:38analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-18 06:25
aktualizacja
2020-09-18 07:38
Bankier.pl

Przed nami piątek, 18 września, 262 dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Prognoza walutowa: złoty będzie się umacniał. Ale powoli. Po wakacjach analitycy nieco łaskawszym okiem spojrzeli na polską walutę. Rynkowy konsensus zakłada, że w następnych kwartałach złoty będzie się powoli umacniał względem euro.

Zarobki na poziomie 9 tys. zł i kredyt hipoteczny – jaka będzie zdolność kredytowa? Bezdzietna para zarabiająca łącznie 9 tys. zł miesięcznie może liczyć nawet na ponad milion złotych kredytu hipotecznego, wynika z analizy Bankier.pl.

Do 350 zł za założenie konta. Banki płacą nowym klientom. W czasach niskich stóp procentowych o dodatkowy zarobek będzie łatwiej na koncie osobistym niż na lokacie czy koncie oszczędnościowym. Nowy klient decydujący się na założenie ROR-u może obecnie zgarnąć nawet kilkaset złotych.

Drożyzna wróciła na rynek działek budowlanych. Nowy raport Bankier.pl. Po korekcie cen transakcyjnych działek budowlanych, która miała miejsce w pierwszych miesiącach 2020 r., nie ma już śladu. Poza jednym wyjątkiem drugi kwartał przyniósł znaczące podwyżki

Zakaz hodowli zwierząt na futra. Sejm uchwalił nowelę ustawy futerkowej. Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego.

Jest prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa. Mamy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2. Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – powiedział PAP onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz.

Powstał największy bank w Hiszpanii. Wskutek zawartej w czwartek umowy pomiędzy władzami CaixaBanku oraz spółki Bankia o przejęciu powstał największy bank Hiszpanii.

Wydarzy się w Polsce

GPW. Wiceprezes Rady Ministrów i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Pierre Heilbronn i prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie dr Marek Dietl będą uczestniczyć w konferencji pt. "Rola Polski jako promotora rynków wschodzących”, która odbędzie się dziś w siedzibie GPW (11:30).

Klimat. Konferencja prasowa z udziałem ministra klimatu Michała Kurtyki i wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka nt. "Działania na rzecz poprawy jakości powietrza na Śląsku" (13:45).

Wojsko. Na poligonie w Nowej Dębie minister obrony Mariusz Błaszczak będzie dziś obserwować ćwiczenie pododdziałów 18. Dywizji Zmechanizowanej, związane z tzw. szpicą NATO (13:00).

KPO. Briefing prasowy z udziałem minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak dotyczący Krajowego Planu Odbudowy (10:00).

Nauka. Konferencja prasowa "Inauguracja projektu badawczego dot. COVID-19", z udziałem m.in. ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka (10:00).

Prezydent. Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zainaugurują dziś drugą edycję akcji #sadziMy. Para prezydencka weźmie udział w sadzeniu drzew na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez huragan w sierpniu 2017 r. (13:00).

Kultura. W Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie w gali 45. Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" weźmie udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński (14:00)

Rolnictwo. II Dożynki Elewarr, z udziałem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Wydarzy się na świecie

Genewa. Na 45. sesji Rady Praw Człowieka ONZ (potrwa do 6 października) odbędzie się debata na temat Białorusi.

Berlin. Spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Bruksela. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przyjmie negocjatora UE ds. brexitu Michela Barniera.

Nowy Jork. Trwa 75. sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych (do 30 września).

Osnabrueck. Nieformalne spotkanie ministrów edukacji państw UE.

Tajpej. Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen przyjmie podsekretarza stanu USA ds. gospodarczych Keitha Kracha.

Hongkong. Proces 15 osób oskarżonych o udział w nielegalnych zgromadzeniach w związku z prodemokratycznymi protestami.

Wiedeń. Posiedzenie Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Boa Vista. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo z wizytą w Brazylii.

Mosinee (stan Wisconsin), Bemidji (stan Minnesota). Wiece wyborcze prezydenta USA Donalda Trumpa.

Humań. Początek obchodów święta Rosz Haszana - judaistycznego Nowego Roku. Ukraińskie władze szacują, że każdego roku Humań odwiedza z tej okazji ok. 30-40 tys. pielgrzymów, tym razem w związku z pandemią koronawirusa ograniczono możliwość udziału w wydarzeniu (do 20 września).

Kalendarium ekonomiczne 18 września 2020 r.

Sprzedaż detaliczna w  Wielkiej Brytanii (08:00)

Produkcja przemysłowa w Polsce (10:00)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: WIG20 się wyratował. Wzrosty spółek paliwowych

Sesja na Wall Street: Spadki na Wall Street. Nasdaq znów w roli głównej

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

AMICA ULTGAMES PUNKPIRAT PEPEES SELENAFM POZBUD – Publikacja raportu za I półrocze 2020 roku.

LPP – ZWZA ws. m.in. podziału zysku osiągniętego w roku obrotowym 01.01.2019-31.01.2020.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 18 września

1732 – Wydano pierwszy tom pierwszego polskiego zbioru prawa stanowionego Volumina Legum.

1837 – Założono amerykańskie przedsiębiorstwo jubilerskie Tiffany & Co.

1907 – Uruchomiono elektrownię przy ul. Targowej w Łodzi, pierwszy tego typu obiekt w mieście.

1947 - Utworzono CIA.

1975 – W Zakładzie nr 2 w Tychach uruchomiono produkcję Fiata 126p.

1987 – Jerzy Kukuczka jako drugi himalaista w historii zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, wspinając się na wszystkie 14 szczytów o wysokości ponad 8 tys. m n.p.m.

2001 – Sejm przyjął ustawy: Kodeks morski i o podpisie elektronicznym.

2015 – Wybuchła tzw. afera Volkswagena dotycząca fałszowania danych o emisji spalin.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Zapisz się na wieczorne podsumowania dnia. Artykuły z serii "To był dzień" przygotowują Malwina Wrotniak i Marcin Dziadkowiak z redakcji Bankier.pl / Bankier.pl
Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki