Zapowiedź dnia - 17 września 2020 r.

Michał Żuławiński2020-09-17 06:26, akt.2020-09-17 07:20analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-17 06:26
aktualizacja
2020-09-17 07:20
Bankier.pl

Przed nami czwartek, 17 września, 261 dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Małe mieszkania drożeją najszybciej. Nawet o 60 proc. w ciągu trzech lat. Od 32 do nawet 61 proc. w ciągu trzech lat podrożały najmniejsze kawalerki – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez „Cenatorium”. Drożeją także nieco większe mieszkania o powierzchni do 50 mkw.

W ciągu 20 lat 1/3 ludności Polski będzie miała ponad 60 lat. – W ciągu 30 lat spodziewamy się spadku liczby ludności Polski o 10 proc. Depopulacja oraz starzenie się ludności mają cały szereg negatywnych konsekwencji w skali lokalnej i ogólnokrajowej – mówi profesor Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Allegro na GPW. Sprawdzamy, kiedy i jak może wejść do WIG20. Allegro jest coraz bliżej debiutu na GPW. Jeżeli spółka pojawi się na giełdzie, ma szanse zająć miejsce w gronie największych spółek warszawskiego parkietu. Kiedy i na jakich zasadach miałoby jednak dołączyć do WIG20? Sprawdzamy.

Fed nie zmienił stóp procentowych i będzie dążył do wyższej inflacji. Kierownictwo amerykańskiej Rezerwy Federalnej utrzymało stopę funduszy federalnych bez zmian na rekordowo niskim poziomie.

Rosja przekaże Białorusi pierwszą transzę pożyczki do końca roku. Rosja przekaże Białorusi pierwszą transzę kredytu, wynoszącą miliard dolarów, do końca bieżącego roku, a pozostałe pół miliarda dolarów w 2021 roku.

Nowy premier Japonii wskazał priorytety swojego rządu. Ożywienie zrujnowanej przez pandemię koronawirusa gospodarki będzie najważniejszym celem rządu - zapowiedział nowy premier Japonii Yoshihide Suga.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Sejm w drugim dniu obrad wysłucha na wniosek klubu KO informacji bieżącej w sprawie stanu ochrony zdrowia w czasie pandemii COVID-19 oraz działań podjętych przez rząd w związku z drugą falą koronawirusa w Polsce.

Sejm. W bloku głosowań, które rozpoczną się o godz. 18 Sejm prawdopodobnie będzie głosował nad projektem noweli tzw. ustawy covidowej i zgłoszonymi do niego w środę poprawkami. Prawdopodobnie głosowane będą także projekty ustaw autorstwa PiS oraz KO zmian w ustawie o ochronie zwierząt.

Nieruchomości. Briefing prasowy wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz i wiceministra rozwoju Roberta Nowickiego nt. pakietu mieszkaniowego (16:30)

Podatki. Śniadanie prasowe z udziałem ministra Tadeusza Kościńskiego nt. projektu uszczelniającego i Estońskiego CIT (11:00)

Historia. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wezmą dziś udział w obchodach 81. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę. Uroczystość odbędzie się przed pomnikiem ku chwale żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie (Lubelskie).

Wydarzy się na świecie

Wilno. Przebywający z wizytą na Litwie premier Mateusz Morawiecki spotka się w Wilnie z prezydentem tego kraju Gitanasem Nausedą. Planowane jest podpisanie deklaracji w sprawie partnerstwa strategicznego obu krajów i w sprawie Białorusi.

Bruksela. Parlament Europejski ma przyjąć raport na temat sytuacji w Polsce. Projekt, przygotowany przez Komisję Wolności Obywatelskich, wskazuje na "przytłaczające dowody" łamania praworządności.

Bruksela. Parlament Europejski ma przyjąć rezolucję na temat sytuacji na Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich z 9 sierpnia oraz Rosji w związku z próbą uśmiercenia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego przy pomocy bojowego środka trującego z grupy Nowiczok.

Londyn. Możliwa decyzja brytyjskiego rządu w sprawie przywrócenia w związku z pandemią koronawirusa obowiązku kwarantanny dla przyjezdnych z kolejnych krajów.

Nowy Jork. Trwa 75. sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych (do 30 września).

Bruksela. Konferencja Prasowa wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i komisarz ds. energii Kadri Simson w sprawie planów KE dotyczących podwyższenia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r.

Bruksela. Parlament Europejski ma głosować nad rezolucją w sprawie niedoboru leków w UE.

Osnabrueck. Nieformalne spotkanie ministrów edukacji państw UE (do 18 września).

Kalendarium ekonomiczne 17 września 2020 r.

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce (10:00)

Inflacja w UE (11:00)

Decyzja Banku Anglii ws. stóp procentowych (13:00)

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (14:00)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: Mocne wzrosty JSW. Słaba sesja WIG20

Sesja na Wall Street: Fed pogorszył nastroje na Wall Street, część indeksów na minusie

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

WITTCHEN URSUS WIELTON ARCHICOM LUBAWA – Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za I półrocze 2020 roku

ZEPAK – NWZA ws. połączenia ZE PAK SA ze spółką PAK Infrastruktura Sp. z o.o. z siedzibą w Koninie oraz zmiany statutu.

SNIEZKA (09:00), PHN (11:00) - Konferencja wynikowa spółki

TOWERINVT - Konferencja prasowa spółki (13:00)

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 17 września

1374 – Król Ludwik Węgierski wydał przywilej koszycki dla polskiej szlachty.

1931 – Zaprezentowano tzw. wolnoobrotową płytę gramofonową.

1939 – Związek Sowiecki napadł na Polskę. O godz. 4.20 oddziały KOP koło Podwołoczysk na Podolu podjęły jako pierwsze walkę z jednostkami Armii Czerwonej przekraczającymi granicę RP.

1971 – W Poznaniu odbył się pierwszy występ Kabaretu Tey.

1974 – Podpisano umowę z Fiatem na opracowanie projektu samochodu FSO Polonez.

1980 – W Gdańsku przedstawiciele Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich i Międzyzakładowych Komisji Robotniczych podjęli decyzję o utworzeniu jednego związku zawodowego pod nazwą Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność".

1991 – Została udostępniona pierwsza wersja jądra Linuksa.

1993 – Prezydent Lech Wałęsa przyjął od gen. Leonida Kowalowa meldunek o zakończeniu wycofywania wojsk rosyjskich z Polski; ostatni żołnierze rosyjscy opuścili Polskę 18 września 1993 r.

1996 – Wystartowała telewizja HBO.

2006 – Ujawniono taśmy premiera Węgier Ferenca Gyurcsany’ego, na których przyznał się on do oszukiwania opinii publicznej.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Zapisz się na wieczorne podsumowania dnia. Artykuły z serii "To był dzień" przygotowują Malwina Wrotniak i Marcin Dziadkowiak z redakcji Bankier.pl / Bankier.pl
Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki