Piotr Szukalski dla Bankier.pl: W ciągu 20 lat 1/3 ludności Polski będzie miała ponad 60 lat

Maciej Kalwasiński2020-09-14 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-14 06:00
Bankier.pl

– W ciągu 30 lat spodziewamy się spadku liczby ludności Polski o 10 proc. Depopulacja oraz starzenie się ludności mają cały szereg negatywnych konsekwencji w skali lokalnej i ogólnokrajowej – mówi profesor Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

"20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl" to specjalny program, w ramach którego redakcja razem z zaproszonymi gośćmi rozmawia o przyszłości 20 gorących obszarów gospodarki. W tym odcinku rozmawiamy o wyzwaniach demograficznych, przed którymi stoi Polska.

Wśród nich prof. Szukalski, wymienia depopulację i zmianę rozmieszczenia przestrzennego ludności, starzenie się społeczeństwa oraz imigrację.

– Liczba ludności w skali całego kraju w ciągu 20-30 lat zmniejszać się będzie nie aż tak dynamicznie - w ciągu 30 lat spodziewamy się spadku o 10 proc. - ale będzie ona bardzo regionalnie zróżnicowana. Depopulacja związana będzie bardzo silnie ze zmianami rozmieszczenia ludności w skali kraju – twierdzi Szukalski.

–  Już 1/4 ludności naszego kraju przekroczyła wiek 60 lat, zaś w perspektywie następnego dwudziestolecia ten odsetek wzrośnie do 1/3. Musimy zdawać sobie sprawę z szeregu wyzwań związanych z tą jedną bardzo ważną zmianą demograficzną - ze stabilnością systemu emerytalnego, opieki zdrowotnej, pomocy społecznej – zauważa.

–  Depopulacja oraz starzenie się ludności mają cały szereg negatywnych konsekwencji w skali lokalnej i ogólnokrajowej. W warunkach, w których nie jesteśmy w stanie spowolnić zachodzących zmian dzięki zwiększeniu liczby urodzeń, rodzi się pytanie, czy i w jakim zakresie jesteśmy gotowi do tego, aby wykorzystać do tego imigrantów – mówi.

» Zobacz też inne odcinki z serii "20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl"

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący Bankier.pl. Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (30)

dodaj komentarz
lorelie
Rozumiem że po przybyciu ponad 1 800 000 Ukraińców do Polski liczba osób zamieszkujących Polskę według autora zmalała...ha ha
drabio
W zeszłym roku było prawie 34000 Polaków mniej. To tak jakby spadła bomba atomowa na Olkusz zabijając wszystkich mieszkańców a zostałyby tylko nieruchomości do sprzedania i tak co rok albo i gorzej. Do tego dodajcie liczbę oddanych nowych mieszkań do użytku. Co wam wyjdzie za 5 lat?
henk54
System emerytalny będzie wyglądał coraz gorzej.
demeryt_69
To pomysł ekipy Bismarcka :)
meryt
henk54
"System emerytalny będzie wyglądał coraz gorzej."

Coraz lepiej. Odpadną te, które się nie sprawdzają.
marianpazdzioch
Bedzie skansen jak dziś Białoruś. Dziadowiny na głodowych emeryturach, a ich wnuki stale protestujące przeciw coraz to nowym satrapom.
krzysiek08020
Nieprawda

Koronawirus wytłucze ludzi na emeryturze
Będziemy mieli bardzo młode społeczeństwo
marianpazdzioch
Za pół roku do roku znajdą lek i szczepionkę. Nie będzie to groźniejsze od grypy.
drabio
To będzie miało duży wpływ na rynek nieruchomości już za 10 lat będzie to dobrze widoczne. Spadek cen w niektórych rejonach opuszczone dzielnice, znikające wsie. Puste mieszkania i domy po staruszkach (czyli będziemy mniej więcej w tym miejscu co Japonia 5 lat temu). Dojdą do tego nowe podatki od nieruchomości bo hasło To będzie miało duży wpływ na rynek nieruchomości już za 10 lat będzie to dobrze widoczne. Spadek cen w niektórych rejonach opuszczone dzielnice, znikające wsie. Puste mieszkania i domy po staruszkach (czyli będziemy mniej więcej w tym miejscu co Japonia 5 lat temu). Dojdą do tego nowe podatki od nieruchomości bo hasło wystarczy nie kraść odnosiło się do PO a nie do PIS przyszedł kryzys i okazało się pieniądze które miały być po prostu ich nie ma i trzeba je drukować (już ponad 100mld kochani!!!)

Przejada się ci którzy traktują nieruchomości jako zabezpieczenie na przyszłość. Nieruchomości są dzisiaj mocno przeszacowane czemu sprzyja tani kredyt. Za 10 lat dzisiejsza cena nieruchomości indeksowana o inflację będzie marzeniem, za 30 lat przy takiej demografii to kosmos.

Powtórzę nieruchomość to dobra inwestycja jeżeli w niej mieszkasz.

Powiązane: 20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki