REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Piotr Szukalski dla Bankier.pl: W ciągu 20 lat 1/3 ludności Polski będzie miała ponad 60 lat

Maciej Kalwasiński2020-09-14 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-14 06:00
Piotr Szukalski dla Bankier.pl: W ciągu 20 lat 1/3 ludności Polski będzie miała ponad 60 lat
Piotr Szukalski dla Bankier.pl: W ciągu 20 lat 1/3 ludności Polski będzie miała ponad 60 lat
/ Bankier.pl

– W ciągu 30 lat spodziewamy się spadku liczby ludności Polski o 10 proc. Depopulacja oraz starzenie się ludności mają cały szereg negatywnych konsekwencji w skali lokalnej i ogólnokrajowej – mówi profesor Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

"20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl" to specjalny program, w ramach którego redakcja razem z zaproszonymi gośćmi rozmawia o przyszłości 20 gorących obszarów gospodarki. W tym odcinku rozmawiamy o wyzwaniach demograficznych, przed którymi stoi Polska.

Wśród nich prof. Szukalski, wymienia depopulację i zmianę rozmieszczenia przestrzennego ludności, starzenie się społeczeństwa oraz imigrację.

– Liczba ludności w skali całego kraju w ciągu 20-30 lat zmniejszać się będzie nie aż tak dynamicznie - w ciągu 30 lat spodziewamy się spadku o 10 proc. - ale będzie ona bardzo regionalnie zróżnicowana. Depopulacja związana będzie bardzo silnie ze zmianami rozmieszczenia ludności w skali kraju – twierdzi Szukalski.

–  Już 1/4 ludności naszego kraju przekroczyła wiek 60 lat, zaś w perspektywie następnego dwudziestolecia ten odsetek wzrośnie do 1/3. Musimy zdawać sobie sprawę z szeregu wyzwań związanych z tą jedną bardzo ważną zmianą demograficzną - ze stabilnością systemu emerytalnego, opieki zdrowotnej, pomocy społecznej – zauważa.

–  Depopulacja oraz starzenie się ludności mają cały szereg negatywnych konsekwencji w skali lokalnej i ogólnokrajowej. W warunkach, w których nie jesteśmy w stanie spowolnić zachodzących zmian dzięki zwiększeniu liczby urodzeń, rodzi się pytanie, czy i w jakim zakresie jesteśmy gotowi do tego, aby wykorzystać do tego imigrantów – mówi.

» Zobacz też inne odcinki z serii "20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl"

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (31)

dodaj komentarz
lorelie
Rozumiem że po przybyciu ponad 1 800 000 Ukraińców do Polski liczba osób zamieszkujących Polskę według autora zmalała...ha ha
drabio
W zeszłym roku było prawie 34000 Polaków mniej. To tak jakby spadła bomba atomowa na Olkusz zabijając wszystkich mieszkańców a zostałyby tylko nieruchomości do sprzedania i tak co rok albo i gorzej. Do tego dodajcie liczbę oddanych nowych mieszkań do użytku. Co wam wyjdzie za 5 lat?
henk54
System emerytalny będzie wyglądał coraz gorzej.
demeryt_69
To pomysł ekipy Bismarcka :)
meryt
henk54
"System emerytalny będzie wyglądał coraz gorzej."

Coraz lepiej. Odpadną te, które się nie sprawdzają.
marianpazdzioch
Bedzie skansen jak dziś Białoruś. Dziadowiny na głodowych emeryturach, a ich wnuki stale protestujące przeciw coraz to nowym satrapom.
krzysiek08020
Nieprawda

Koronawirus wytłucze ludzi na emeryturze
Będziemy mieli bardzo młode społeczeństwo
marianpazdzioch
Za pół roku do roku znajdą lek i szczepionkę. Nie będzie to groźniejsze od grypy.

Powiązane: 20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki