REKLAMA

Allegro na GPW. Sprawdzamy, kiedy i jak może wejść do WIG20

Adam Torchała2020-09-17 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-09-17 06:00
Allegro na GPW. Sprawdzamy, kiedy i jak może wejść do WIG20
Allegro na GPW. Sprawdzamy, kiedy i jak może wejść do WIG20
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Allegro jest coraz bliżej debiutu na GPW. Jeżeli spółka pojawi się na giełdzie, ma szanse zająć miejsce w gronie największych spółek warszawskiego parkietu. Kiedy i na jakich zasadach miałoby jednak dołączyć do WIG20? Sprawdzamy.

W poniedziałek przedstawiciele Allegro ogłosili, że są na ostatniej prostej, by wprowadzić spółkę na GPW. Podczas konferencji zaprezentowano wybrane dane finansowe, a w przyszłym tygodniu światło dzienne ma ujrzeć prospekt. Póki co nie znamy wyceny, przecieki mówią jednak o tym, iż oferujący określili wartość spółki na 45 mld zł i taką wycenę chcą osiągnąć.

Oczywiście od życzeń sprzedających do rzeczywistej wyceny droga daleka, jednak pułap, przy którym toczy się dyskusja, wskazuje, że Allegro dołączy do grona największych spółek na GPW. Obecnie prym wiedzie CD Projekt, wart jest bowiem 39 mld zł. Drugie PGNiG to już ledwie 30 mld zł, a trzeci KGHM 27 mld zł. Nawet jeżeli sprzedający sporo zejdą z ceny, to i tak Allegro powinno trafić na giełdowe podium pod względem rynkowej kapitalizacji. To z kolei rodzi pytanie - kiedy spółka pojawi się w indeksie WIG20?

O tym, jak zakwalifikować się do indeksu, mówi "Regulamin Rodziny Indeksów Giełdowych", dokument dostępny na stronach GPW Benchmark. Przewidują one trzy sposoby awansu spółki do indeksu WIG20:

  • korektę kwartalną,
  • rewizję roczną,
  • korektę nadzwyczajną.

Nasze rozważania zaczniemy od tej trzeciej, chronologicznie bowiem to ona może nastąpić pierwsza.

Awans "na dzień dobry", czyli korekta nadzwyczajna

Jedna z form korekty nadzwyczajnej przewiduje właśnie sytuację dużego debiutu. - Nadzwyczajna korekta Uczestników Indeksu może zostać przeprowadzona w celu wpisania na listę Uczestników Indeksu nowo wprowadzanej do Obrotu Giełdowego Spółki, o ile wartość jej akcji w wolnym obrocie w dniu pierwszego notowania stanowi co najmniej 5% wartości kapitalizacji Portfela Indeksu - czytamy w dokumencie. Taki zapis posiada jedynie WIG20, sWIG80 i mWIG40 podobnej furtki nie posiadają.

Należy zatem zwrócić uwagę na dwa kluczowe parametry: wartość akcji Allegro w wolnym obrocie i wartość portfela indeksu na sesji debiutu. Wartość portfela indeksu to z kolei nic innego, jak wartość akcji w wolnym obrocie, ale wszystkich spółek WIG20. Kluczowe zatem staje się zrozumienie kwestii akcji w wolnym obrocie. To bowiem ten parametr, a nie całkowita kapitalizacja spółki, jest kluczowy przy wyliczaniu indeksów. Ma to swoje uzasadnienie, pod uwagę nie są bowiem brane akcje dużych akcjonariuszy, które z założenia są "mało mobilne". To tłamsi obrót, co widać np. po Żywcu (1,65 proc. "wolnych akcji") czy nawet ING (25 proc. "wolnych akcji, ale 1/3 z nich posiada jedno OFE).

Po definicję wolnego obrotu musimy sięgnąć do innego dokumentu GPW Benchmark: "Regulamin ustalania liczby akcji w wolnym obrocie". Jak czytamy w dokumencie, liczbę akcji emitenta w wolnym obrocie stanowi liczba akcji emitenta zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym pomniejszona o:

  • liczbę akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy, z których każdy posiada więcej niż 5% głosów z tych akcji, z zastrzeżeniem pkt 2.3–2.5,
  • liczbę akcji własnych emitenta przeznaczonych do umorzenia,
  • liczbę akcji imiennych,

W skrócie: w większości przypadków wystarczy odjąć akcje ujawnionych akcjonariuszy (powyżej 5 proc.), choć trzeba także uważać na zastrzeżenia, które mówią np. o tym, że do wolnego obrotu liczą się np. akcje będące w posiadaniu funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Próg powyżej 8 mld zł

Różnica między kapitalizacją a wolnym obrotem jest spora. Przykładowo na koniec wtorkowej sesji kapitalizacja spółek z WIG20 wynosiła 300 mld zł, jednak wartość ich akcji w wolnym obrocie 167,3 mld zł. To tę wartość należy uznać za kluczową dla Allegro.

Nie wiemy wprawdzie, ile wyniesie ona w dniu debiutu Allegro (sytuacja w WIG20 zmienia się z dnia na dzień), 167,3 mld zł wydaje się jednak dość dobrym punktem odniesienia (o ile na WIG20 nagle nie nastąpi wielka katastrofa bądź gwałtowna hossa). 5 proc. ze 167,3 mld zł to 8,4 mld zł. To właśnie mniej więcej te 8,4 mld zł muszą być warte akcje Allegro w wolnym obrocie, by spółka weszła do WIG20 na zasadzie korekty nadzwyczajnej. Oczywiście warto tu zachować pewien zapas, gdyby indeks wzrósł. 

fot. / / Bankier.pl

W przypadku Allegro za akcje w wolnym obrocie najłatwiej liczyć po prostu te, które trafią na sprzedaż podczas oferty. Jeszcze nie wiadomo, ile papierów będą chcieli sprzedać obecni właściciele, ani jaka będzie ich cena. Różne źródła mówią o ofercie wielkości 10 mld zł, a nawet ponad 10 mld zł. Jeżeli tyle by ona wyniosła, wówczas Allegro spełniłoby najprawdopodobniej omawiany wyżej próg 5 proc. Podkreślmy jednak jeszcze raz, że wycena nie musi być tak optymistyczna, jak zakładają właściciele. Korekta nadzwyczajna wcale nie jest więc pewna.

Warto także dodać, że spółka, by zostać zakwalifikowaną do WIG20 musi także spełniać standardowy warunek stawiany przy klasyfikacji do wszystkich indeksów giełdowych: 10 proc. wszystkich akcji emitenta znajdujące się w wolnym obrocie (przy czym weryfikacji podlega udział w głosach na WZA z tych akcji), a wartość tych akcji musi wynosić przynajmniej 1 mln euro. Tutaj Allegro nie powinno mieć jednak problemów ze spełnieniem warunków.

Kończąc wątek korekty nadzwyczajnej, warto dodać, że gdyby doszła ona do skutku, miejsce w indeksie WIG20 traci (spada do mWIG40) spółka, która w ostatnim rankingu indeksu jest na najniższej pozycji. Ranking stosowany jest przy rewizji rocznej i korektach kwartalnych (o nich zaraz) w ostatniej jego edycji (21 sierpnia) ostatnie miejsce zajął mBank. Kolejna edycja rankingu nastąpi 20 listopada. To, kto ewentualnie straciłby miejsce w WIG20, będzie zatem też zależało od daty debiutu Allegro (czy przed, czy po 20 listopada). 

Korekty kwartalne i rewizje roczne

Jeżeli jednak Allegro nie udałoby się spełnić warunku 5 proc. dla korekty nadzwyczajnej, wówczas sprawa się nieco komplikuje. Spółka nie zostanie wprowadzona do WIG20 w trybie nadzwyczajnym, a będzie musiała czekać do cyklicznych okienek. Tych są dwa rodzaje. Korekty kwartalne przeprowadzane po sesji trzeciego piątku czerwca, września i grudnia oraz rewizja roczna po sesji trzeciego piątku marca.

fot. / / GPW

Najbliższa z nich to korekta wrześniowa, która będzie miała miejsce 18 września. To jednak termin dla Allegro już stracony. Kolejna okazja to 18 grudnia. To już termin zdecydowanie bardziej realny, warto jednak pamiętać, że ranking, na podstawie którego jest przeprowadzana korekta grudniowa, tworzony jest 4 tygodnie wcześniej, czyli wspominanego 20 listopada. Tutaj wracamy do kwestii daty debiutu. Dodatkowo do rankingu brana jest nie tylko wartość akcji w wolnym obrocie. We wzorze stanowi ona ledwie 40 proc. 60 proc. współczynnika to obroty. Co istotne owe kluczowe dla rankingu obroty są liczone za 12 miesięcy poprzedzających ranking. To stawia Allegro w bardzo ciężkiej pozycji, spółka będzie miała bowiem brany pod uwagę zdecydowanie krótszy okres niż jej kontrkandydaci. Firma posiadać będzie sporą przewagę w wartości akcji w wolnym obrocie, ale najprawdopodobniej sporo straci właśnie na obrotach. Szczególnie jeżeli debiut będzie miał miejsce dopiero w listopadzie.

Zdecydowanie łatwiej będzie Allegro awansować do WIG20 przy okazji rewizji rocznej. Do 19 lutego 2021 (data rankingu dla rewizji rocznej) droga zdecydowanie dłuższa i spółka będzie miała więcej czasu na zbudowanie historii obrotów. Dodatkowo rewizja roczna jest przychylniejsza zmianom z powodu węższych widełek dla spółek, które chcą się w indeksie utrzymać i szerszych dla spółek, które chcą do niego awansować. Jeżeli zatem Allegro do WIG20 awansuje nie korektę nadzwyczajną tuż po debiucie, to najprawdopodobniej rewizją roczną w marcu 2021 roku. 

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (6)

dodaj komentarz
dismas
Firma (allegro) jest zupełnie niepoważna. "Zepsuło" się oprogramowanie do nadawania przesyłek (z InPostu) a obie firemki udają, że nic się nie stało. Żadnych komunikatów, żadnych przeprosin. Na stronie allegro jest tylko komunikat, że to naprawili: https://allegro.pl/pomoc/aktualnosci/koniec-problemow-z-nadawaniem-Firma (allegro) jest zupełnie niepoważna. "Zepsuło" się oprogramowanie do nadawania przesyłek (z InPostu) a obie firemki udają, że nic się nie stało. Żadnych komunikatów, żadnych przeprosin. Na stronie allegro jest tylko komunikat, że to naprawili: https://allegro.pl/pomoc/aktualnosci/koniec-problemow-z-nadawaniem-przesylek-w-managerze-paczek-inpost-oAO5ZdW58Ib - ALE ZNOWU NIE DZIĄŁA. Komunikacja z firemkami (allegro i InPost) żadna. Trzeba być ciężko chory na głowę by inwestować pieniądze w takie firmy "kogucik".
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
money_maker88
Ale jest HAJP na to Allegro
m00zyk
I to jest najlepsza rekomendacja, by na te akcje się nie rzucać. Zresztą - 45 mld PLN?!!! Co konkretnie tyle jest warte w tej spółce? To jest wartość księgowa?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karbinadel
Ciekawe, że ani słowa na Bankier.pl o gigantycznej awarii na styku Allegro-InPost (Wasz drugi ulubieniec). Wczoraj przez cały dzień nie dało się importować przesyłek z Allegro do InPostu, a u niektórych nie działa do tej pory. A gdy w jakimś banku coś padnie na pół godziny, to zaraz artykuł.

Powiązane: Debiut Allegro na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki