REKLAMA

Fed pogorszył nastroje na Wall Street, część indeksów na minusie

2020-09-16 22:18
publikacja
2020-09-16 22:18
fot. Miro Vrlik Photography / Shutterstock

Środowa sesja na Wall Street przez większoóść dnia przebiegała pod znakiem wzrostów, ale komentarze Fed zostały przez rynek odebrane negatywnie, pomimo że Rezerwa Federalna zasygnalizowała, że nie podniesie stóp do 2023 roku. Część indeksów zakończyła handel na minusie, przed spadkiem uchronił się tylko Dow Jones.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,21 proc. i wyniósł 28.053,75 pkt.

S&P 500 zniżkował 0,46 proc. i wyniósł 3.385,49 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 1,25 proc., do 11.050,47 pkt.

Fed utrzymał w środę główną stopę procentową w przedziale 0-0,25 proc. Z prognoz Fedu wynika, że stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca 2023 r.

Brak zmiany stóp procentowych był zgodny z oczekiwaniami rynku. Przeciwko decyzji głosowali Robert S. Kaplan i Neel Kashkari.

"Ze względu na to, że inflacja utrzymuje się poniżej tego długoterminowego celu, Komitet będzie dążył do osiągnięcia przez pewien czas inflacji umiarkowanie powyżej 2 proc., tak aby inflacja wynosiła średnio 2 proc. w czasie, a długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostały dobrze zakotwiczone na poziomie 2 proc." - napisano w oświadczeniu.

Fed wskazywał, że stopy procentowe będą utrzymane na obecnym poziomie do czasu, aż warunki na rynku pracy osiągną założenia Fedu dotyczące pełnego zatrudnienia, a inflacja wzrośnie do 2 proc. i będzie na dobrej drodze do umiarkowanego przekroczenia 2 proc. przez pewien czas.

"Inwestorzy powinni dostosować swoje pozycje na wzrosty. Bankom centralnym nie skończyła się amunicja" - powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management.

Notowania FedEx rosły 7,5 proc. Spółka podała, że skorygowany zysk na akcje wyniósł 4,87 USD wobec oczekiwanych na rynku 2,69 USD.

Akcje Facebooka spadły o 1 proc. „Wall Street Journal” podał, że Federalna Komisja Handlu (FTC) przygotowuje się do złożenia pod koniec roku pozwu antymonopolowego przeciwko Facebookowi. FTC zarzuca koncernowi praktyki antyrynkowe, w tym tłumienie konkurencji m.in. przez wykorzystywanie swojej dominującej pozycji na rynku.

Adobe szedł w dół o 1,5 proc. chociaż zysk na akcję spółki wyniósł 2,57 USD vs konsensus rynkowy na poziomie 2,41 USD.

Kodak szedł w górę o 56 proc. Kancelaria prawnicza wynajęta przez zarząd spółki wydała opinię, że transakcja dotycząca przyznania opcji na 1,75 mln akcji spółki dla CEO firmy Jima Continenzy, gdy zarząd dowiedział się o wielomilionowym grancie przyznanym przez rząd USA, nie naruszyła wewnętrznych zasad spółki ws. wykorzystania informacji poufnych.

Akcje Overstock rosły 2,5 proc. Wedbush ustalił rekomendację dla akcji spółki na "przeważaj", a cenę docelową na 92 USD za akcję.

Sprzedaż detaliczna w USA w sierpniu wzrosła o 0,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podali statystycy Departamentu Handlu. Analitycy oczekiwali wzrostu o 1 proc.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podwyższyła swoje szacunki globalnego PKB w 2020 r. do -4,5 proc. wobec -6 proc. we wcześniejszej projekcji - wynika z najnowszego raportu. W 2021 r. światowy PKB ma odbić do +5 proc. vs +5,2 proc. w poprzedniej prognozie.

„Perspektywy dla wzrostu PKB na świecie zależą od wielu czynników, w tym wielkości i czasu trwania nowych ognisk COVID-19, stopnia, w jakim obecne środki restrykcyjne będą utrzymywane lub wzmacniane, by potwierdzać zaufanie, a także czas do opracowania skutecznego leczenia lub szczepionki oraz zakresu wsparcia popytu przez politykę fiskalną i monetarną” - napisano w raporcie.

Rewizja w górę światowego PKB w 2020 r. wynika z lepszych niż oczekiwano danych gospodarczych w Chinach, USA i Europie. Chiny są jedynym krajem, w którym prognozuje się wzrost PKB w 2020 r. Większe niż się wcześniej spodziewano spadki PKB mogą zostać zanotowane m.in. w Argentynie, Meksyku, Indiach i RPA.

Światowa Organizacja Handlu (WTO) uznała we wtorek cła nałożone przez USA na import z Chin o wartości ponad 200 mld dolarów za nielegalne w świetle zasad organizacji handlu światowego. Biały Dom stwierdził, że WTO jest bezradna wobec chińskich praktyk handlowych.

W swojej decyzji WTO odrzuciła argument administracji prezydenta Donalda Trumpa, że Chiny angażują się w praktyki szkodliwe dla interesów USA, m.in. w kwestiach kradzieży własności intelektualnej, transferu technologii i innowacji.

"Ten raport potwierdza to, co twierdzi administracja Trumpa od czterech lat: WTO jest całkowicie bezradna, aby powstrzymać chińskie szkodliwe praktyki technologiczne" - oświadczył przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer.

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła w ciągu ostatnich 24 godzin 29,6 mln - wynika z bilansu agencji Bloomberga. W ciągu siedmiu miesięcy pandemii zmarło na Covid-19 ponad 935 tys. osób.

1226 osób zakażonych SARS-CoV-2 zmarło w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatniej doby - wynika z najnowszego bilansu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Tym samym bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł do 195 693.

Prezydent Donald Trump powiedział we wtorek w Filadelfii, że Stany Zjednoczone są "kilka tygodni od szczepionki, być może trzy lub cztery tygodnie". Obecnie w USA trwają jej zaawansowane testy kliniczne. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
abcx
Za mało złych wiadomości, dla tego indeksy spadły ;)
lechpremium
Dlaczego tytuł wskazuje że FED pogorszył? Tej wiadomości inwestorzy spodziewali się już od kilku dni. A kurs idzie swoją drogą , rzadko zdarzały się np na NASDAQ trzy sesje pozytywne(nie licząc sierpnia), przeważnie 2, więc że FED wygłosił to po dwóch dniach na plusie to nie znaczy że spadek jest podyktowany FEDem.Dlaczego tytuł wskazuje że FED pogorszył? Tej wiadomości inwestorzy spodziewali się już od kilku dni. A kurs idzie swoją drogą , rzadko zdarzały się np na NASDAQ trzy sesje pozytywne(nie licząc sierpnia), przeważnie 2, więc że FED wygłosił to po dwóch dniach na plusie to nie znaczy że spadek jest podyktowany FEDem. Jak dla mnie tytuł bez sensu sugerjący że FED zle zrobił, a zrobił tak że nastroję są relatywnie okej na rynku w USA.
passenger
Coś trzeba napisać. Jakoś uzasadnić to co się zdarzyło na rynku i puścić newsa.
Nie musi to mieć logicznego uzasadnienia ;)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki