REKLAMA

Zapowiedź dnia - 16 września 2021 r.

Michał Żuławiński2021-09-16 07:20analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-16 07:20
Zapowiedź dnia - 16 września 2021 r.
Zapowiedź dnia - 16 września 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami czwartek, 16 września, 259. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Domy jednorodzinne drożeją coraz szybciej. Działki i mieszkania daleko w tyle. Wzrost cen domów jednorodzinnych, choć obserwowany nieprzerwanie od ponad roku, w II kw. 2021 r. wyraźnie przyspieszył – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium.

Metale szlachetne (jeszcze?) nie wróciły z wakacji. Złoto i srebro nie reagują na wysoką inflację i głęboko ujemne realne stopy procentowe. Zamiast oczekiwanych zysków srebro, pallad i platyna tylko pogłębiają straty.

Milion w każdym banku – zdolność kredytowa przy 13 tys. zł dochodu. Czteroosobowa rodzina z miesięcznym dochodem na poziomie 13 tys. zł mogłaby otrzymać nawet 1,4 mln zł kredytu hipotecznego.

Eksperci: Inflacja w Polsce będzie wysoka. Inflacja w Polsce utrzyma się na wysokim poziomie co najmniej do końca bieżącego roku - ocenili w środę eksperci banku inwestycyjnego Goldman Sachs.

Nie będzie nowych roszczeń ws. reprywatyzacji. Weszły w życie przepisy ws. nieważności decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w czwartek w życie.

InPost z nową bezpłatną opcją. Przesyłki dostarczone w ten sam dzień. Ale jest warunek. W Łodzi i Warszawie rusza nowa usługa InPost - Same Day Delivery, dzięki której dostawa przesyłek do paczkomatu na terenie miasta jest możliwa tego samego dnia.

Instagram szkodliwy dla młodych. Raport Facebooka. Badania przeprowadzone przez Facebooka wykazały, że aplikacja Instagram jest szkodliwa dla milionów młodych użytkowników, zwłaszcza nastoletnich dziewcząt, u których pogarsza zaburzenia wizerunku własnego ciała.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Dziś Sejm kontynuuje posiedzenie; posłowie zajmą się m.in. wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy.

Ponadto Sejm ma przeprowadzić drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, który ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w której przedsiębiorcy prowadzący placówki handlowe omijali zakaz handlu w niedziele powołując się na posiadanie statusu placówki pocztowej.

Posłowie wysłuchają też informacji bieżącej "w sprawie stanu wyjątkowego w służbie zdrowia", o przedstawienie której wnioskował klub KP-PSL.

Zdrowie. Dziś o godz. 12.15 rozpocznie posiedzenie Zespół Trójstronny, na którym omawiane będą kwestie m.in. wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Omawiana ma być też ścieżka wzrostu wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych w kontekście nakładów na zdrowie przewidzianych w tzw. "ustawie 7 proc. PKB".

Praca. 10:00 Konferencja online Państwowej Inspekcji Pracy "Umowa o pracę a umowa cywilnoprawna" (2 dni).

ZPP. 10:00 Debata prezentująca raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców pt. "EUA: Formowanie się baniek a konkurencyjność Polski oraz Unii Europejskiej".

TVP. 14:00 Konferencja prasowa "Misja TVP - nowości jesiennej ramówki kanałów tematycznych".

Wydarzy się na świecie

Strasburg. Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego głosowanie ws. rezolucji pt. „Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce”.

Sofia. Prezydent Rumen Radew rozwiązuje parlament i ogłosi skład nowego tymczasowego rządu, który będzie sprawował władzę do wyznaczonych na 14 listopada przedterminowych wyborów parlamentarnych, trzecich w tym roku, i do ewentualnego wyłonienia nowego rządu.

Paryż. Prezydent Emmanuel Macron przyjmuje kanclerz Niemiec Angelę Merkel na roboczym obiedzie.

Brunszwik. Rozpoczyna się proces karny czterech byłych pracowników Volkswagena w aferze "dieselgate".

Budapeszt. Odsłonięcie pomnika założyciela bitcoina Satoshi Nakamoto.

Kalendarium ekonomiczne 16 września 2021 r.

11:00 - UE - Bilans handlowy (7/2021)

14:00 - NBP - Polska - Inflacja bazowa r/r (8/2021)

14:30 - USA - Sprzedaż detaliczna m/m (8/2021)

14:30 - USA - Tygodniowe dane o bezrobociu

Podsumowanie sesji

WIG20 znów czerwony. Odbicie Mercatora

Wzrosty na Wall Street, Dow zyskał ponad 200 punktów

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

GPW ENEA BOGDANKA AUTOPARTN MABION WIELTON PHN – Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

09:00 - SNIEZKA - Konferencja wynikowa spółki

10:00 - GRUPAAZOTY - Grupa Azoty przedstawi swój nowy produkt.

11:00 - TAURONPE - Konferencja wynikowa spółki

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 16 września

1497 – Darłowo zostało zalane przez tsunami wywołane eksplozją metanu uwolnionego z dna morskiego.

1620 – Tzw. pielgrzymi wypłynęli na statku „Mayflower” z Plymouth w Anglii do Ameryki Północnej.

1658 – Została zawarta unia hadziacka między Rzecząpospolitą a Hetmanatem.

1945 – W USA zaprezentowano prototyp pierwszej elektronicznej maszyny do liczenia ENIAC.

1988 – Rozpoczęły się opozycyjno-rządowe rozmowy w Magdalence.

1988 – Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne ze Wspólnotą Europejską.

1992 – W wyniku ataku spekulacyjnego funt szterling został zdewaluowany i zmuszony do opuszczenia systemu ERM (tzw. „czarna środa”).

1996 – Uruchomiono sieć telefonii komórkowej Era.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki