REKLAMA

Zapowiedź dnia - 16 lipca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-07-16 07:29analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-16 07:29
Zapowiedź dnia - 16 lipca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 16 lipca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami piątek, 16 lipca, 197. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Glapiński wyjaśnia, dlaczego NBP kupuje złoto . Lokowanie polskich rezerw walutowych w złocie budzi spore emocje. Uzasadnienie takiego działania – zawierające nawet odwołanie do Szekspira - przedstawił czołowy orędownik złotych zakupów, prezes NBP Adam Glapiński.

Działki na Mazurach w cenie, choć okazji wciąż nie brakuje. Rosnący popyt na budownictwo jednorodzinne i domki rekreacyjne sprawił, że kwoty płacone w 2020 r. za parcele wzrosły od kilkunastu do kilkudziesięciu procent w skali roku. Nie inaczej było na Mazurach.

Banki nie potrzebują naszych oszczędności. Im wyższa wpłata na lokatę, tym gorsze warunki. Malejące stawki na lokatach terminowych nie robią tym produktom dobrej reklamy. Jeszcze kilka lat temu lokata na 2 proc. w skali roku nie zasługiwała na obecność w rynkowej czołówce.

Biden: Różnimy się z Merkel ws. Nord Stream 2, ale będziemy współpracować. Prezydent USA Joe Biden stwierdził po czwartkowej rozmowie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że ma inny niż ona pogląd na Nord Stream 2, lecz razem będą współpracować, by na skutek projektu nie ucierpiały Ukraina oraz inne państwa regionu.

Rozpoczęły się wypłaty "amerykańskiego 500+". Miliony Amerykanów otrzymały w czwartek pierwsze miesięczne wypłaty z tytułu nowych świadczeń na dzieci w wysokości do 600 dolarów od dziecka.

18-latek poleci w kosmos z Jeffem Bezosem. Wśród pasażerów zaplanowanego na 20 lipca lotu w kosmos obok m.in. Jeffa Bezosa znajdzie się 18-letni student fizyki, syn właściciela holenderskiej firmy inwestycyjnej Oliver Daemen.

Powodzie w Niemczech, Francji, Belgii i Holandii. Do co najmniej 42 wzrosła liczba osób, które zginęły na zachodzie Niemiec w wyniku powodzi spowodowanych przez ulewne deszcze i burze. Według policji tylko w okolicach Kolonii zginęło 20 osób.

Wydarzy się w Polsce

Woda. 09:00 Wideokonferencja prasowa z udziałem wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka, w związku z inauguracją konsultacji społecznych dotyczących projektu Programu przeciwdziałania niedoborowi wody

Senat. 11:00 Konferencja pod hasłem "Jaka Polska, jaki ład", której  celem jest analiza przez ekspertów z zakresu ekonomii i finansów publicznych nowego planu gospodarczego przygotowanego przez rząd i przedstawienie ryzyka z nim związanego

KPRM. 14:00 Konferencja prasowa sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera oraz sekretarza stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Szymona Szynkowskiego vel Sęka

PKP. 11:00 Briefing prasowy PKP PLK dotyczący bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo drogowych

Gdańsk. 11:00 Briefing prasowy poświęcony otwarciu nowego Muzeum Bursztynu, z udziałem m.in. prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz

Bon turystyczny. 12:30 Konferencja prasowa "Bon Turystyczny - po roku funkcjonowania", z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina, poprzedzona debatą pt. "Bon Turystyczny po roku funkcjonowania. Analiza i wpływ na różne obszary życia społecznego i gospodarczego".

Wydarzy się na świecie

Kijów. Wizytę na Ukrainie kontynuuje wiceminister spraw zagranicznych RP Marcin Przydacz, który ma m.in. zapoznać się z sytuacją bezpieczeństwa w przyfrontowej strefie w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju. Zaplanowano też spotkanie z mieszkającymi na Ukrainie Polakami.

Irkuck. Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski odbywa wizytę w Irkuckim Okręgu Konsularnym. Uda się do Wierszyny - wsi założonej przez polskich osadników na Syberii. Szef polskiej placówki w Moskwie odwiedzi miejsca pamięci związane z historią zesłań Polaków i z badaniami naukowymi prowadzonymi przez polskich zesłańców na Syberii.

Fuzhou (Chiny). Rozpoczyna się 44. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO; odbędzie się w formie online (do 31 lipca).

Brdo (Słowenia). Nieformalne spotkanie ministrów sprawiedliwości UE poświęcone prawnym aspektom proponowanego rozporządzenia UE w sprawie sztucznej inteligencji.

Paryż. Ponowne otwarcie dla zwiedzających wieży Eiffla, zamkniętej ze względu na epidemię Covid-19.

Cannes. Trwa 74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy (do 17 lipca).

Kalendarium ekonomiczne 16 lipca 2021 r.

11:00 - UE - Bilans handlowy (5/2021)

11:00 - UE - Inflacja CPI r/r (6/2021)

14:00 - NBP - Polska - Inflacja bazowa r/r (6/2021)

14:30 - USA - Sprzedaż detaliczna m/m (6/2021)

16:00 - USA - Wskaźnik zaufania konsumentów (Michigan) (wstępny) (7/2021)

Podsumowanie sesji

Polska: Główne indeksy GPW w dół. Gazowy rajd Serinusa

USA:Trzeci z rzędu spadek Nasdaq Composite

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

10:00 - INPOST S.A. - Debiut na giełdzie

Debiut online Spółki INPOST S.A. na rynku Catalyst

PGNIG – Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,21 zł na akcję.

COMARCH – Wypłata dywidendy 3 zł na akcję.

OVOSTAR – ZWZA

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 16 lipca

1054 – Wysłannik papieża Leona IX nałożył ekskomunikę na patriarchę Konstantynopola Michała I Cerulariusza. Rozpoczęła się wielka schizma wschodnia zrywająca jedność Kościołów zachodniego i wschodniego.

1625 – Uruchomiono pierwszą na Dolnym Śląsku regularną linię poczty konnej zwyczajnej na odcinku Wrocław-Praga-Wiedeń.

1690 – Spłonęła bazylika jasnogórska.

1790 – Założono Dystrykt Kolumbii (Waszyngton).

1847 – Uchwalono Deklarację niepodległości Liberii.

1903 – Rozpoczęto budowę szlaku turystycznego Orla Perć w Tatrach.

1922 – W Katowicach podpisano akt przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

1960 – Podpisano polsko-amerykańską umowę indemnizacyjną.

1969 – Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystrzelono statek kosmiczny Apollo 11 z pierwszą misją załogową na Księżyc.

1997 – Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał tekst nowej Konstytucji RP, uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia tego roku.

1998 – Polska podpisała Protokół z Kioto.

2016 – W nocy z 15 na 16 lipca w Turcji doszło do nieudanego wojskowego zamachu stanu.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Zapowiedź dnia

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki