REKLAMA

Rozpoczęły się wypłaty "amerykańskiego 500+"

2021-07-15 22:20
publikacja
2021-07-15 22:20
Rozpoczęły się wypłaty "amerykańskiego 500+"
Rozpoczęły się wypłaty "amerykańskiego 500+"
fot. Andrew Kelly / / Reuters

Miliony Amerykanów otrzymały w czwartek pierwsze miesięczne wypłaty z tytułu nowych świadczeń na dzieci w wysokości do 600 dolarów od dziecka. Według prezydenta USA Joe Bidena przyczyni się to do największego w historii skokowego zmniejszenia ubóstwa dzieci.

Wypłaty to efekt przyjęcia przez Kongres w marcu planu stymulacyjnego dla gospodarki (American Rescue Plan) wartego 1,9 bln dolarów. Ustawa zwiększyła dotychczasową ulgę podatkową (Child Tax Credit) w wysokości 2 tys. dolarów do 3 tys. lub 3,6 tys. od każdego dziecka do 17. roku życia, umożliwiła wypłacanie jej w miesięcznych ratach i udostępniła je w pełni także tym, którzy nie płacili żadnych podatków federalnych ze względu na niskie dochody. Ze świadczenia w pełnej kwocie mogą skorzystać rodziny zarabiające poniżej 150 tys. dolarów rocznie, czyli zdecydowana większość mieszkańców kraju.

"To jest historyczny dzień (...) By dać wam wyobrażenie, jaki wpływ będzie miała ta ulga podatkowa: spowoduje ona największy jednoroczny spadek ubóstwa dzieci w historii USA" - oznajmił Biden w czwartek.

"To sprawi, że ciężko pracujący rodzic będzie mógł powiedzieć swojemu dziecku: +Kochanie, teraz możemy ci kupić ten nowy aparat na zęby. Możemy zapisać cię na korepetycje, żeby pomóc ci w lekcjach matematyki, w których masz trudności. Możemy kupić ci sprzęt sportowy, żeby zapisać cię do twojej pierwszej drużyny sportowej+" - mówił prezydent w Białym Domu.

Z niektórych szacunków wynika, że dzięki reformie liczba dzieci żyjących w USA poniżej granicy ubóstwa może zmniejszyć się o połowę.

Choć według obecnego prawa rozszerzone świadczenia mają obowiązywać tylko przez rok, we wtorek Demokraci w Senacie zapowiedzieli zgłoszenie ustawy budżetowej, która ma wprowadzić ją na stałe.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
don_drapichrust
i spowoduje równie skokowy wzrost zubożenia całego społeczeństwa
lampeduza
Z jednej strony krzyk, że klimat wariuje i Planeta zamiera pod naporem miliardów jej mieszkańców. Z drugiej strony socjaliści dopłacają do dzieci, aby było na Ziemi jeszcze więcej ludzi! To się nazywa paranoja? Sorry ale z psychiatrii jestem słabiutki.
marekpoznan
Biden kopiuje Kaczora, ciekawe.
damamad
To ja proponuję każdemu dorosłemu dać jednorazowo 1 mln $$$. Spowoduje to największy w historii jednoroczny wzrost liczby milionerów w USA. Też będzie się czym pochwalić.
damamad
Trzeba kiedyś dogonić Wenezuelę :D
Tam liczba milionerów już dawno przekracza 99% społeczeństwa.
jenak
Tam też kodomaci wyją na forach, że to dla patologii?
3456
a z czego te 500+ płacą z tych wydrukowanych dolarów , czy ze szczepionek .
wrecker
Nie nazywajcie tego 500+ bo ciemnota uwierzy, że USA faktycznie wzorują się na kaczystanie

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki