REKLAMA

Zapowiedź dnia - 13 października 2021 r.

Michał Żuławiński2021-10-13 07:22analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-13 07:22
Zapowiedź dnia - 13 października 2021 r.
Zapowiedź dnia - 13 października 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami środa, 13 października, 286. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Eksperci nie mają złudzeń: bańka na rynku mieszkaniowym nadal będzie pęcznieć. Październikowa, pierwsza od dziewięciu lat, podwyżka stóp procentowych, zdaniem ekspertów nie ostudzi popytu na mieszkania, a co za tym idzie wzrostu cen mieszkań.

Otwarta bankowość ma już dwa lata. Sprawdzamy, co oferują banki. Mijają dwa lata od wdrożenia zapisów unijnej dyrektywy PSD2, która umożliwiła bankom i fintechom korzystanie z rozwiązań otwartej bankowości. Do tej pory usługi oparte o open banking zastosowało w swoich procesach jedynie 8 banków.

Prezes NBP: Podwyżka stóp proc. ma zapobiec efektom II rundy i spirali płac za kilka kwartałów. Podwyżka stóp procentowych ma zapobiec pojawieniu się efektów II rundy i spirali płac za kilka kwartałów - powiedział w trakcie gali Polski Kompas w Warszawie prezes NBP Adam Glapiński.

ETF na sWIG80TR wreszcie pojawi się na GPW. Wyrażane od wielu lat oczekiwanie polskich inwestorów wreszcie stanie się faktem. KNF zatwierdziła prospekt emisyjny funduszu ETF opartego o indeks sWIG80. Zielone światło dostał też pierwszy polski ETF obligacyjny.

Galopada cen przyspiesza. Podwyżki za prąd wiszą w powietrzu. W powietrzu wiszą podwyżki cen prądu – nowe taryfy zaczną obowiązywać od stycznia. Inflację dwudziestolecia widać nie tylko w codziennych wydatkach, ale także po comiesięcznych rachunkach, galopada cen przyspiesza.

Polska czwartym eksporterem czekolady na świecie [Raport]. Polska jest czwartym eksporterem czekolady na świecie, za Niemcami, Belgią i Włochami - wynika z opublikowanego we wtorek raportu.

Niewypłacalność USA oddalona. Podwyższono limit zadłużenia państwa. We wtorkowym głosowaniu Izba Reprezentantów opowiedziała się za okresowym podniesieniem limitu zadłużenia państwa o 480 mld dolarów USA do wysokości 28,5 bln, co oddala perspektywę technicznej niewypłacalności.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Dzisiaj Sejm rozpocznie dwudniowe posiedzenie. Posłowie przeprowadzą I czytanie projektu ustawy budżetowej na 2022 r., który zakłada, że dochody państwa wyniosą 481 mld zł, a wydatki 512 mld zł. Deficyt ma wynieść 30,9 mld zł. Rząd zakłada, że PKB Polski w 2022 r. urośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 proc.

Posłowie mają też przeprowadzić I czytanie rządowego projektu nowelizacji o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Posłowie mają też głosować nad stanowiskami i poprawkami Senatu do szeregu ustaw. Sejm zdecyduje m.in. o losie senackich poprawek do tzw. ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15. Posłowie będą też głosować też m.in. nad poprawkami Senatu do noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz do noweli ustawy budżetowej na 2021 r.

GPW. VIII edycja konferencji online #GPWInnovationDay - dzień 1/3

Architektura. Dziś w Pałacu Prezydenckim zostanie rozstrzygnięty Konkurs Architektoniczno-Urbanistyczny "Lider Dostępności", organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Parlament. Dzisiaj marszałkowie Sejmu i Senatu - Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki spotkają się w polskim parlamencie z przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej Borisem Kollarem.

SEG. Webinarium SEG:"Prawdziwie elektroniczne faktury - wybór, moda, trend czy ustawowy obowiązek"

Wydarzy się na świecie

Praga. Rozwój wydarzeń w Czechach po wyborach parlamentarnych wygranych przez ugrupowania opozycyjne. Sytuację polityczną komplikuje nagła hospitalizacja prezydenta Milosza Zemana. Zanim w niedzielę został przewieziony do szpitala, prezydent, odgrywający ważną rolę w procesie formowania rządu po wyborach, zdążył przyjąć premiera Andreja Babisza. Ten jednak nie otrzymał misji sformowania nowego gabinetu.

Moskwa. Wizyta podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victorii Nuland. Spotka się doradcą prezydenta Władimira Putina ds. międzynarodowych Jurijem Uszakowem i wiceszefem administracji (kancelarii) Putina, Dmitrijem Kozakiem.

Bruksela. Cotygodniowe posiedzenie komisarzy UE, po którym mają zostać przedstawione propozycje reagowania na gwałtowny wzrost cen energii.

Bruksela/Londyn/Dublin. Komisja Europejska ma przedstawić propozycje w sprawie ratowania tzw. protokołu północnoirlandzkiego.

Watykan. Audiencja generalna papieża Franciszka.

Kranj (Słowenia). Nieformalne spotkanie ministrów zdrowia państw UE.

Van Horn (USA). Planowany jest start rakiety New Shepard. Na pokładzie rakiety, należącej do firmy Blue Origin Jeffa Bezosa, będzie czteroosobowa załoga, w tym znany z serialu "Star Trek" aktor William Shatner.

Moskwa. Prezydent Rosji Władimir Putin wystąpi na forum Russian Energy Week.

Waszyngton. Doroczne zgromadzenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego (do 17 października).

Fatima. Obchody 104. rocznicy ostatniego objawienia maryjnego w tej portugalskiej miejscowości. Po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa nie zostały wprowadzone limity dotyczące liczby pielgrzymów. Uroczystości, na których oczekiwane są tysiące wiernych z całego świata, potrwają do popołudnia.

Malmowe. Międzynarodowe Forum na temat Holokaustu. Wśród uczestników: król Szwecji Karol XVI Gustaw, prezydent Izraela Icchak Hercog, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Finlandii Sauli Niinisto i sekretarz stanu USA Antony Blinken. Polskę będzie reprezentować wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, który zabierze głos podczas sesji nt. wdrażania strategii i planów działania w walce z antysemityzmem oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobom należącym do mniejszości dotkniętych antysemityzmem oraz innymi formami rasizmu i nietolerancji.

Kalendarium ekonomiczne 13 października 2021 r.

08:00 - Niemcy - CPI (9/2021)

08:00 - Wielka Brytania - Produkcja przemysłowa (8/2021)

11:00 - UE - Produkcja przemysłowa (8/2021)

14:30 - USA - Inflacja CPI (9/2021)

20:00 - USA - Publikacja minutek z posiedzenia FOMC dot. polityki monetarnej

Podsumowanie sesji

Niezatapialny jak WIG20. 2500 punktów na wyciągnięcie ręki

Spadki na Wall Street trzeci dzień z rzędu

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

CCC – Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

MEDCAMP – ZWZA ws. m.in. przeznaczenia zysku za rok obrotowy 2020.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 13 października

1307 – Z rozkazu króla Francji Filipa IV Pięknego i papieża Klemensa V zajęto cały majątek zakonu templariuszy oraz aresztowano większość rycerzy zakonnych.

1770 – Konfederacja barska uchwaliła Wikiźródła Akt detronizacji Stanisława Augusta Poniatowskiego.

1843 – W Nowym Jorku powstała najstarsza nieprzerwanie działająca żydowska organizacja na świecie B’nai B’rith.

1923 – Stolica Turcji została przeniesiona ze Stambułu do Ankary.

1998 – Sejm RP uchwalił ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych.

2019 – Wybory parlamentarne w Polsce w 2019 roku.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki