REKLAMA

ETF na sWIG80TR wreszcie pojawi się na GPW

Michał Żuławiński2021-10-12 18:16analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-12 18:16
ETF na sWIG80TR wreszcie pojawi się na GPW
ETF na sWIG80TR wreszcie pojawi się na GPW
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Wyrażane od wielu lat oczekiwanie polskich inwestorów wreszcie stanie się faktem. KNF zatwierdziła prospekt emisyjny funduszu ETF opartego o indeks sWIG80. Zielone światło dostał też pierwszy polski ETF obligacyjny.

- Ileż to razy słyszeliśmy pytania - "Kiedy będzie ETF na sWIG80?" ...no to zapraszamy... :) – napisał na Twitterze Robert Sochacki, członek zarządu  Beta Securities Poland SA. Jak dodał w odpowiedzi na pytanie jednego z internautów, nowy instrument na GPW pojawi się za ok. 6-8 tygodni.

Nowy fundusz ETF oparty będzie o sWIG80TR, a więc dochodową wersję indeksu mniejszych spółek, uwzględniającą dywidendy. Podobna konstrukcja została wykorzystana przy ETF-ach odwzorowujących WIG20TR oraz mWIG40TR.

W tym samym komunikacie Beta Securities poinformowało o zatwierdzeniu przez KNF prospektu funduszu opartego o TBSP Index czyli oficjalny indeks obligacji skarbowych notowanych na Treasury BondSpot Poland.

Pełne nazwy ósmego i dziewiątego funduszu ETF ze „stajni” Beta Securities to: Beta ETF TBSP Portfelowy FIZ oraz Beta ETF sWIG80TR Portfelowy FIZ.

Wprowadzone do tej pory ETF-y odwzorowują polskie indeksy WIG20TR, mWIG40TR, WIG20lev, WIG20short i WIGTechTR oraz amerykańskie S&P500 i Nasdaq-100 (w wariancie zabezpieczającym zmienność kursu walutowego). Skromną jak na standardy światowe ofertę ETF-ów na GPW dopełniają dwa produkty luksemburskiego Lyxora, oparte o niemiecki DAX i amerykański S&P500. Do niedawna Lyxor miał w ofercie jeszcze ETF na WIG20, pierwszy tego typu instrument w historii GPW, jednak w kwietniu zniknął on z polskiej giełdy.

Czym są ETF-y i jak w nie inwestować?

Jednostki ETF-ów są najprostszym i najtańszym sposobem inwestowania na rynkach zagranicznych. Z ich pomocą inwestor indywidualny może zarabiać (i tracić) na zmianach cen giełdowych indeksów, obligacji, surowców i walut, dywersyfikując swój portfel inwestycyjny.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (11)

dodaj komentarz
iandrew
Są akcje sWig,mwig i wig20 więc można "zbudować" sobie WIG praktycznie. Do tego obligację, więc samodzielnie można skonstruować fundusz emerytalny!
m00zyk
Teraz, to se możecie, po takich wzrostach...
henk54
Bardzo dobrze. W kwestii kosztów zarządzania funduszami jesteśmy krajem trzeciego świata. Mało jest ETF-ów, a fundusze aktywne mają koszty z kosmosu.
To samo w kwestii kredytów, brak kredytów o stałej stopie oprocentowania na 10-20 lat.
To aż wstyd że Polska jest tak zacofana w tych sprawach.
m00zyk
To przez UE i jej chore regulacje.
iandrew odpowiada m00zyk
Akurat to przez małą kapitalizację funduszy. Spora część kosztów jest podobna gdy fundusz ma 100 mln i 2 mld. Niektóre ETFy zachodnie chwalą się opłatą za zarządzenie rzędu 0,01%. To nie znaczy, że pracują za grosze. W PL to jest niemożliwe, dopóki fundusze nie urosną.
rumuns
Jak zawsze taki instrument powstaje na górce :)
superbroker
No nareszcie! Nie mogę się doczekać. Nareszcie GPW zbliży się do zachodnich standardów i powoli zacznie dorównywać giełdom w Londynie, Paryżu i Frankfurcie
wtomek
"ETF na sWIG80TR wreszcie pojawi się na GPW"- po co na co komu?. Bzdura te rozproszenie kapitału .
syn_kornela
Głupi jesteś jak wyborca PISu. Zamiast kupować kilkadziesiąt małych spółek kupuję ETF na indeks.
wtomek odpowiada syn_kornela
se kupiłem g.. na na WIG20, dobrze, że za drobne .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki