REKLAMA

Niewypłacalność USA oddalona. Podwyższono limit zadłużenia państwa

2021-10-13 04:50
publikacja
2021-10-13 04:50
Niewypłacalność USA oddalona. Podwyższono limit zadłużenia państwa
Niewypłacalność USA oddalona. Podwyższono limit zadłużenia państwa
fot. Kit Leong / / Shutterstock

We wtorkowym głosowaniu Izba Reprezentantów opowiedziała się za okresowym podniesieniem limitu zadłużenia państwa o 480 mld dolarów USA do wysokości 28,5 bln, co oddala perspektywę technicznej niewypłacalności. Wcześniej podwyższenie limitu zaaprobował Senat.

Czasowe odejście od ustalonego w 2019 r. limitu zadłużenia w wysokości 22 bilionów pozwoli na jego dalsze obsługiwanie do 3 grudnia br.

Media w USA podkreślają, że po głosowaniu w Izbie Reprezentantów, które przebiegało w zgodzie z podziałami partyjnymi - "za" głosowało 219 przedstawicieli demokratycznej większości w izbie niżej, "przeciw" było 206 Republikanów - należy się spodziewać szybkiego podpisania ustawy przez prezydenta USA Joe Bidena.

Szef państwa musi to zrobić przed 18 października. W ocenie Departamentu Skarbu USA jest to data graniczna, od której największa gospodarka świata stanęłaby na krawędzi niewypłacalności. Ażeby uniknąć problemu ze spłatą publicznego zadłużenia, podjęto działania krótkoterminowe, zgodne z preferencjami partyjnymi - zauważa Reuters. Republikanie nie godzą się na długotrwałe podniesienie pułapu długu, ponieważ obawiają się, że dałoby to administracji Bidena wolną rękę w finansowaniu wielkich projektów inwestycyjnych w sferze społecznej i w sferze polityki klimatycznej. Demokraci powinni wziąć na swe barki zadanie podwyższenia pułapu długu, "ponieważ to ich polityka wymagać będzie wielkich środków budżetowych".

"Udało się nam na krótki czas oddalić widmo kryzysu, ale, gdy sprawa znowu stanie na porządku dnia w grudniu, Kongres będzie musiał wybrać między interesem partyjnym a narodowym i uznać ten ostatni za wartość nadrzędną" - powiedział po głosowaniu przewodniczący Komisji Środków Budżetowych Izby Reprezentantów (Ways & Means) Richard Neal z partii Demokratycznej.

Na początku sierpnia zakończył się dwuletni okres zawieszenia pułapu zadłużenia USA, a resort finansów podjął tzw. środki nadzwyczajne, aby uniknąć technicznej niewypłacalności państwa, która miałaby bardzo groźne konsekwencje dla globalnych rynków finansowych.

USA finansują swe wydatki, pożyczając pieniądze - sprzedają na aukcjach regularnie emitowane papiery dłużne o różnej zapadalności. Ameryka jest przy tym największym dłużnikiem świata.

USA nigdy jeszcze nie okazały się niewypłacalne, toteż ich obligacje skarbowe uznawane są za najbezpieczniejszą inwestycję świata. Są one denominowane w dolarach - głównej walucie, którą posługują się banki centralne i instytucje finansowe na świecie. Dlatego papiery dłużne USA uznawane są za filar globalnego systemu finansowego. 

mars/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
itso_widmo_bieli
PiS myli sytuacje z USA z Polską po co ten rząd chce nas zbankrutować ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
abcx
Te 480 mld dolarów może na kwartał starczy, dług w USA przyrasta ostatnio lawino i obstawiam na koniec kadencji Bidena będzie to przynajmniej 60 bln, wystarczy machnąć kilka programów odbudowy po kolejnych programach look downów i blokowania gospodarki.
cieszynmiasto
Lubią adrenalinę, bo co by było gdyby Biden zniknął tuż przed podpisaniem - np. porwany przez prywatną firmę najemniczą ?
kenn
Od lat sobie ten thriller rozgrywają, by w decydującym momencie uderzyć, ale tymczasem wszyscy patrząc z zapartym tchem na USA, mogą odetchnąć:

"Niewypłacalność USA oddalona" - bo tym razem minister przycisnął klawisz w klawiaturze z napisem "+ 1 bln $ do zadłużenia", i sprawa załatwiona.
Od lat sobie ten thriller rozgrywają, by w decydującym momencie uderzyć, ale tymczasem wszyscy patrząc z zapartym tchem na USA, mogą odetchnąć:

"Niewypłacalność USA oddalona" - bo tym razem minister przycisnął klawisz w klawiaturze z napisem "+ 1 bln $ do zadłużenia", i sprawa załatwiona.

Następny odcinek serialu (o tej samej treści) wkrótce - nie przegap, będzie transmitowany w każdej z głównych telewizji na świecie. ;)
anty12
Juz wiecie dlaczego sfalszowali wybory w HAmeryce ? Po to zeby banksterkom i innym patilogiom Klintonow wiecznie nie brakowalo pinindzy na ich drogie zycie. Duzy dlug, duze odsetki. Czego nie rozumiecie. Brunatny komuch to samo zrobil swego czasu.
xyzq
Dramat pt. "ŚWIAT". "USA kolejny już stanęły na granicy niewypłacalności i zastanawiały się (?) co zrobić - drukować czy upaść. Świat wstrzymał oddech (?) w oczekiwaniu na decyzję. Na szczęście USA znów (!!!) zachowały się odpowiedzialnie (?!?) i zadecydowały - DRUKOWAĆ. Świat odetchnął (??Dramat pt. "ŚWIAT". "USA kolejny już stanęły na granicy niewypłacalności i zastanawiały się (?) co zrobić - drukować czy upaść. Świat wstrzymał oddech (?) w oczekiwaniu na decyzję. Na szczęście USA znów (!!!) zachowały się odpowiedzialnie (?!?) i zadecydowały - DRUKOWAĆ. Świat odetchnął (??) z ulgą..." Koniec (??) dramatu.
itso_widmo_bieli
o cześć xyzq :)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki