REKLAMA

Zapowiedź dnia - 11 maja 2021 r.

Michał Żuławiński2021-05-11 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-11 07:25
Zapowiedź dnia - 11 maja 2021 r.
Zapowiedź dnia - 11 maja 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami wtorek, 11 maja, 131. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Kredyty we frankach: ostateczne starcie. Sąd Najwyższy odpowie na 6 pytań. Po dwukrotnym przełożeniu terminu posiedzenia 11 maja zbierze się pełny skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Ma ona rozstrzygnąć wątpliwości trapiące sędziów badających spory wokół kredytów opartych na frankach szwajcarskich.

Surowcowa hossa między boomem a inflacją. Od roku trwa boom w sektorze surowcowym. Otwarte pozostaje pytanie, na ile jest to przejaw odrodzenia gospodarki po koronakryzysie, a na ile tylko emanacja monetarnej inflacji.

Studenci marzą o tym, by zarabiać 10 tys. zł na rękę. Studenci biednieją przez pandemię - taki wniosek wyłania się z raportu "Student w pracy" opracowanego przez Polską Radę Biznesu.   

40 proc. Polaków planuje remont lub przeprowadzkę w związku z pandemią. Polacy spędzają w domach i mieszkaniach nawet 90 proc. swojego czasu. Pandemia COVID-19, lockdowny oraz konieczność zdalnej pracy i nauki pokazały, jak ważne są odpowiednie warunki mieszkaniowe

"Emerytury stażowe mogą być bardzo niekorzystne dla wszystkich". Pomysł emerytury stażowej może się okazać niekorzystny dla samych emerytów, dla finansów publicznych i dla rynku pracy – ostrzegają ekonomiści i politycy - czytamy we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Członek RPP: W czerwcu możliwy wzrost inflacji do 5 proc. Prognozy przedstawione RPP wskazują, że średni poziom inflacji do końca roku może wynieść 4,2 proc., co powinno skłonić Radę do stopniowej normalizacji polityki pieniężnej - powiedział w telewizji Biznes24 członek RPP Eugeniusz Gatnar.

Polacy nie wykorzystują bonu turystycznego. Rząd zastanawia się nad jego przedłużeniem. Mimo że wartość przyznanych bonów turystycznych wyniosła 1,2 mld, to - jak dotąd - wykorzystano jedną czwartą tej puli - wynika z informacji, jakie PAP przekazał resort rozwoju.

Malezja ogłasza lockdown. Premier: Grozi nam ogólnokrajowy kryzys. 12 maja w Malezji rozpocznie się ogólnokrajowy lockdown – zdecydował w poniedziałek rząd tego azjatyckiego kraju. Potrzebę ograniczenia zgromadzeń i podróży uzasadnia się rosnącą liczbą zakażeń nowymi wariantami koronawirusa.

Wydarzy się w Polsce

Kredyty frankowe. Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie ma zająć się dziś sprawą przedstawionych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską zagadnień prawnych dotyczących kredytów walutowych. Sprawa będzie rozpatrywana na posiedzeniu niejawnym. Jak jednak przekazał SN "ze względu na ogromne zainteresowanie opinii publicznej oraz mediów I prezes SN może zarządzić publiczne ogłoszenie orzeczenia". TVP ma udostępnić sygnał telewizyjny zainteresowanym mediom. Niezależnie od tego transmisja z ogłoszenia orzeczenia ma zostać przeprowadzona również na profilu SN na Facebooku.

Kredyty frankowe. 10:30 Konferencja prasowa Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" w związku z decyzją Sądu Najwyższego w sprawach tzw. "kredytów frankowych"

Rząd. Rada Ministrów zajmie się dziś projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który zakłada m.in. wprowadzenie od 1 stycznia 2022 r. bezgotówkowej formy wypłaty emerytur i rent, rozwiązanie problemu tzw. emerytur czerwcowych, a także zmiany w zasadach pobierania zasiłków.

Rząd. Ministrowie zajmą się także projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją XI sesji Światowego Forum Miejskiego, która ma się odbyć w Katowicach w czerwcu przyszłego roku.

Rząd. Podczas dzisiejszego posiedzenia rządu omówiony zostanie także projekt noweli ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym, który zakłada, że Skarb Państwa będzie mógł obejmować nowe akcje Krajowej Spółki Cukrowej z prawem głosu.

Rząd. Rząd omówi dziś także projekt uchwały w sprawie ustanowienia Programu gwarancyjnego "Czyste powietrze" z wykorzystaniem gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Gwarancja BGK ma być stosowana przy bankowych kredytach termomodernizacyjnych.

Matury. Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Po południu będzie pisemny egzamin z wiedzy o społeczeństwie. Oba egzaminy nie są obowiązkowe.

Miasta. 10:00 Konferencja Miasta Zrównoważone, podczas której zostaną przedstawione wyniki drugiej edycji Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych

Gospodarka. 11:00 Konferencja prasowa nt. "Prognozy Gospodarcze Forum Ekonomicznego w Karpaczu oraz SGH", oparta na nowym Wskaźniku Aktywności Gospodarczej przedstawiającym przewidywania JST, biznesu oraz organizacji NGOs

Opłata reprograficzna. 11:30 Konferencja prasowa Konfederacji z udziałem posłów Krzysztofa Bosaka i Jakuba Kuleszy oraz Bartosza Boheńczaka nt. "Nie dla wyższych cen elektroniki! Stop opłacie reprograficznej!"

Edukacja. 13:00 Konferencja prasowa online Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz wiceministra Dariusza Piontkowskiego nt. propozycji zmian w statusie zawodowym pracowników oświaty.

Wydarzy się na świecie

Bukareszt. Drugi dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Rumunii. Wraz z prezydentem tego kraju Klausem Iohannisem w Smardan będzie obserwować ćwiczenia wojskowe „Justice Sword 21”. Prezydent Duda spotka się też z polskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach.

Bruksela. Posiedzenie Rady ds. ogólnych UE. Przygotuje ona nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej 25 maja 2021 r. Ministrowie skupią się na aktualnej sytuacji w zakresie koordynowania reakcji UE na Covid-19.

Londyn. Mowa tronowa królowej Elżbiety II w parlamencie, w której przedstawi ona priorytety rządu Borisa Johnsona.

Madryt. Wizyta prezydenta Argentyny Alberto Fernandeza w Hiszpanii, która jest drugim przystankiem w jego tournee po Europie. Wcześniej odwiedził Portugalię.

Rzym. Wizyta szefa MSZ Niemiec Heiko Maasa, który spotka się z włoskim ministrem spraw zagranicznych Luigim Di Maio i zostanie przyjęty przez papieża Franciszka (do środy).

Watykan. Prezentacja listu apostolskiego papieża Franciszka "Antiquum ministerium", w którym ustanawia posługę katechety.

Kalendarium ekonomiczne 11 maja 2021 r.

Inflacja w Czechach (09:00) i na Węgrzech (09:00)

Indeks ZEW w Niemczech (10:00)

Podsumowanie sesji

Polska: Wzrosty na GPW. Odzieżowy rajd trwa

USA: Nasdaq ostro w dół. Wróciły inflacyjne lęki?

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

BRAND24 – Przejście spółki z NewConnect na rynek główny GPW.

MILLENNIUM – Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał 2021 roku.

ARCTIC – Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał 2021 roku.

WORKSERV – Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 1,45 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez GI International.

TENDERHUT – Publikacja raportu za I kwartał 2021 roku.

SIMTERACT – Publikacja raportu za I kwartał 2021 roku.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 11 maja

330 – Odbyła się uroczysta inauguracja Konstantynopola jako nowej stolicy Cesarstwa Rzymskiego.

1573 – We wsi Kamień pod Warszawą, w pierwszej w Polsce wolnej elekcji został wybrany na króla Polski Henryk Walezy.

1919 – Na zjeździe spółdzielni robotniczych w Warszawie powołano Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.

1936 – Wybudowany we włoskiej stoczni transatlantyk „Batory” przypłynął do Gdyni.

1945 – Zniszczenie Starego Miasta w Legnicy przez żołnierzy radzieckich (8-11 maja).

1960 – Adolf Eichmann został porwany przez Mosad w Argentynie i wywieziony do Izraela.

1972 – Zakończyło się dwudniowe V Plenum KC PZPR, którego głównym tematem była polityka mieszkaniowa. Z przemówienia Edwarda Gierka: „Idzie o wielką sprawę – o to, aby w okresie życia jednego pokolenia zbudować drugą Polskę”.

1997 – Rosjanin Garri Kasparow przegrał mecz szachowy z superkomputerem IBM Deep Blue.

2005 – Trybunał Konstytucyjny uznał Traktat akcesyjny za zgodny z Konstytucją RP.

2007 – Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej.

2014 - Odbyły się referenda niepodległościowe w obwodzie ługańskim i donieckim (nieuznane przez władze ukraińskie).

2019 – W serwisie YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki