REKLAMA

Studenci marzą o tym, by zarabiać 10 tys. zł na rękę

Weronika Szkwarek2021-05-11 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-05-11 06:00
Studenci marzą o tym, by zarabiać 10 tys. zł na rękę
Studenci marzą o tym, by zarabiać 10 tys. zł na rękę
fot. samui / / Shutterstock

Studenci biednieją przez pandemię - taki wniosek wyłania się z raportu "Student w pracy" opracowanego przez Polską Radę Biznesu.

– Rozpoczynanie kariery zawodowej w obecnym czasie jest trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Choć oficjalne bezrobocie cały czas jest najniższe w Unii Europejskiej, to wśród młodych ludzi panuje dużo większą niepewność co do zatrudnienia – wskazuje Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera. 

Obecnie prawie 30 proc. pracujących studentów zarabia na rękę pomiędzy 2000 a 3000 tys. zł netto. W porównaniu do badania z 2020 roku to spadek o 10 p.p., kiedy to takie stawki wskazywało 40 proc. respondentów. 11 proc. z kolei zarabia więcej niż 5 tys. zł netto, co oznacza niemal trzykrotny wzrost. Nadal utrzymuje się spory udział tych studentów, którzy zarabiają między 1000 a 2000 zł netto (22,7 proc.). Wzrósł również odsetek osób otrzymujących najniższe wynagrodzenie - poniżej tysiąca złotych netto (do 13,4 proc. w 2021 r., z 9,3 proc. w 2020 r.). 

fot. / / Polska Rada Biznesu

O jakich stawkach marzą studenci? Za 10 lat niemal co trzeci badany chciałby zarabiać więcej niż 10 tys. zł na rękę. Liczba ta wzrosła o 8 p.p. Za rok prawie połowa studentów chciałaby otrzymywać co najmniej 5 tys. zł netto. 

Najlepiej płacą we Wrocławiu 

W Krakowie 20 proc. studentów otrzymuje najniższe zarobki (mniej niż 1000 zł na rękę), a w Warszawie i w Poznaniu - 18 proc. Najwyższe pensje, powyżej 5 tys. netto, wypłacane są we Wrocławiu (17 proc. deklaracji), Trójmieście (16 proc.), Bydgoszczy i Toruniu (14 proc.) czy Łodzi (13 proc.). Co ciekawe, na końcu listy znalazły się Warszawa i Kraków - odpowiednio 6 i 5 proc. 

fot. / / Polska Rada Biznesu

Wzrost studentów zarabiających najniższe stawki związany jest według autorów raportu z przewagą pracy dorywczej w 2021 roku. Rok temu odsetek żaków pracujących nieregularnie wynosił 27 proc., a obecnie - 36 proc. Zwiększa się również udział osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych - z 41 do prawie 55 proc. 

Ile wydaje student?

Według raportu Związku Banków Polskich "Portfel studenta" wydatki żaka oscylują blisko płacy minimalnej. Średnio miesięcznie na utrzymanie przeznaczali 2652,95 zł w 2020 roku w porównaniu do 2122,99 zł w 2019 roku. 

"Podstawowe wydatki każdego studenta nie zmieniają się od lat, jednak ciągły wzrost cen powoduje, że studenci płacą więcej. Składowe miesięcznego rachunku studenta to przede wszystkim zakwaterowanie, czesne za studia (w przypadku studiów niestacjonarnych), komunikacja miejska oraz wyżywienie", podają autorzy raportu. 

fot. / / NBP

Związek Banków Polskich podał również, że pandemia wpłynęła na sytuację finansową i materialną studentów. 36 proc. wskazało na niewielkie pogorszenie, 17 proc. na znaczne pogorszenie, a 35 proc. wskazało, że sytuacja finansowa pozostała bez zmian. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
oklahoma_kid
może i beda zarabiać, ale wtedy gdy te 10 tys wystarczy jedynie na tego netfliksa
oklahoma_kid
A starbucks, mac i kfc gdzie?
gruking
Wydatki studenta, netflix ? Bez głupawych seriali nie da sie ukonczyc studiów.
mknowak
A bez papierosów nie da się żyć ? A bez piwka nie da się żyć ? Za Netflixa możesz podstawić inną platformę TV lub internet to jest przykładowe zestawienie na podstawie tego co większość ludzi "konsumuje" student to też człowiek...... podobno.
zenonn
10 tys na rękę? PIT=0? Informatyk w Warszawie <26 lat?
zenonn
Ile kosztują studia? 40 tys rocznie dentysta x 5 lat =200 000 zł
https://sum.edu.pl/kandydat/oplaty-za-studia
Ile zarabia lekarz, dentysta po szkole ?
Kiedy zarobi, odłoży, spłaci kredyt 200 tys ?
Po co tylu chętnych na studia medyczne?

gruking
Sa dwie mozliwosci, jestes zdolny i ogarniasz tematy w firmie albo pracujesz u taty.
nostsherlock
Ten "przykładowy" paragon to jedna wielka bujda na resorach. Nie tak żyją studenci... ani dzienni ani zaoczni.
bha
Cóż..... Pomarzyć zawsze nie zaszkodzi.
cykor21
Ta list wydatków to chyba jakiegoś wielkomiejskiego banana na zaocznych XD

Czesne 569 XD ?

Chemia/kosmetyki: 80 zł, ubrania: 200 zł ? Kto tyle wydaje jako student? Za połowę tej kwoty już jest luksusowo.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki