REKLAMA

Nasdaq ostro w dół. Wróciły inflacyjne lęki?

2021-05-10 22:19
publikacja
2021-05-10 22:19
Nasdaq ostro w dół. Wróciły inflacyjne lęki?
Nasdaq ostro w dół. Wróciły inflacyjne lęki?
fot. Eric Thayer / / Reuters

Początek tygodnia na Wall Street przyniósł solidną przecenę akcji technologicznych gigantów, co zepchnęło Nasdaq o ponad 2% w dół. Struktura tego ruchu sugerowałaby, że inwestorzy znów zaczynają się obawiać inflacji.

Za nami kolejna już w tym roku taka sesja. Wielkie, „stare” spółki z tradycyjnych branż tworzące średnią przemysłową Dow Jonesa radzą sobie całkiem nieźle, podczas gdy będące hitem ostatniej dekady (a zwłaszcza ostatniego roku) wielkie firmy technologiczne wypadają blado.

Podczas poniedziałkowej DJIA osiągnął nowy rekord, po raz pierwszy w historii przekraczając poziom 35 000 punktów. I choć ostatecznie zakończył dzień minimalnie (-0,1%) pod kreską, to i tak spisał się znacznie lepiej od swoich młodszych „braci”. S&P500 zanotował spadek o 1,04%, schodząc do 4 188,43 pkt. Nasdaq poszedł w dół aż o 2,55%, kończąc dzień na poziomie 13 401,86 pkt.

Znamienna jest struktura tego ruchu. Wśród 30 blue chipów listę walorów rosnących otwierały stare, „klasyczne” bisnesy. Akcje  3M  podrożały o 2,1%, a notowania Procter&Gamble, Verizona czy Johnson&Johnson zyskały po przeszło 1%. Listę spadkową rozpoczynały papiery Intela (prawie -3%), Visy, Apple’a i Microsoftu.

Dodajmy do tego taniejące o ponad 3% akcje Amazona, przecenioną o przeszło 6% Teslę czy zniżkujące o 4% notowania Facebooka. W efekcie otrzymujemy przepis na trwającą od zeszłego roku „wielką rotację”, czyli relokowania kapitału z modnych i wysoko wycenianych „pandemicznych” spółek technologicznych w stronę bardziej tradycyjnych i niżej wycenianych branż.

Lepsza postawa spółek typu „value” nad spółkami wzrostowymi („growth”) sugerowałaby, że w grę wchodzą obawy o wzrost inflacji. Szybko drożejące surowce oraz raportowana w badaniach ISM/PMI presja inflacyjna w sektorze wytwórczym w połączeniu z potężnym „stymulowaniem” gospodarki przez Fed i administrację Joe Bidena sprawiają, że inwestorzy coraz bardziej obawiają się trwałego wzrostu inflacji.

Miarą tych ostatnich jest narastająca różnica pomiędzy rentownościami obligacji skarbowych o stałym kuponie a papierami, których oprocentowanie zależy od inflacji CPI (TIPS). W przypadku obligacji 5-letnich implikowana oczekiwana inflacja wynosi 2,65% i jest najwyższa od lipca 2008 roku. Dla obligacji 10-letnich osiągnięty został poziom 2,49% - najwyższy od 8 lat.

Wyższa inflacja oznacza wyższe stopy procentowe w przyszłości. Rosnąca stopa dyskontowa najbardziej uderza w wyceny tych biznesów, po których inwestorzy oczekują znacznej poprawy wyników finansowych w najbliższych latach. Czyli we wszystkie spółki „wzrostowe” w ogólności i w wyceniane przy wysokich mnożnikach c/z spółki technologiczne w szczególności.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
vacarlus
aby uratować się przed inflacją to najlepiej kupić xtb dywidendową spółkę płacącą 10%
3456
A co terapia szczepionkowa nie zadziałała
stachsgh
I nie ma się co dziwić.
Oni też się boją inflacji i reagują
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
the_mind_renewed
Z ostatniej chwili: na onecie „Joe Biden chce współpracy z państwami Europy Wschodniej, ale podkreśla znaczenie praworządności” tłumaczę: Joe Biden chce większego zniewolenia państw Europy Wschodniej, i podkreśla znaczenie uległości, wobec USA. W końcu zaczniemy bić się za bankierów, tak czy inaczej. I już Z ostatniej chwili: na onecie „Joe Biden chce współpracy z państwami Europy Wschodniej, ale podkreśla znaczenie praworządności” tłumaczę: Joe Biden chce większego zniewolenia państw Europy Wschodniej, i podkreśla znaczenie uległości, wobec USA. W końcu zaczniemy bić się za bankierów, tak czy inaczej. I już pieski w Polsce zaczną szczekać co niedobrego dzieje się z Nawalnym, Ukrainą i Białorusią, przecież to nasze żywotne interesy ?
the_mind_renewed
Zaczyna się grubo, Rurociągi: Ciekawe tym razem gdzie i jaką niewinną minką będzie miał Joe Biden na nieprzyjemną wiadomość. I czy przebije Busha z 9/11

To najbardziej nieudolna administracja KIEDYKOLWIEK.
Jednak zanim powiesz, że są nieudolni, musisz wiedzieć, jakie były ich rzeczywiste intencje.

Zaczyna się grubo, Rurociągi: Ciekawe tym razem gdzie i jaką niewinną minką będzie miał Joe Biden na nieprzyjemną wiadomość. I czy przebije Busha z 9/11

To najbardziej nieudolna administracja KIEDYKOLWIEK.
Jednak zanim powiesz, że są nieudolni, musisz wiedzieć, jakie były ich rzeczywiste intencje.

Hiper Inflacja ! Oby się to Wujkowi Joe i FED udało jak najszybciej. Hiper Inflacja musi jak najszybciej wywalić w kosmos. I ja jestem za tym. Olej powinien kosztować *** dolców za baryłkę tak samo wszystkie produkty o ten sam przedział. Kto nie straci ? Ci co zabezpieczyli się przeciwko inflacji reszta będzie biedować tak z dekadę, i zniknie arogancja finansowa. Inaczej być nie może.
wtomek
"i zniknie arogancja finansowa. Inaczej być nie może."- aleś człowieku nawiedzony...nigdy się płotka nie zabezpieczy przed tym co wymyślą grubasy
dawcakapitalu
Wątpię. Chyba ze metale szlachetne to tez czysta spekulacja i już nie chroni przed inflacja to wtedy tak, bo jak zwykle po Amerykanach zostały tylko spadki na nich.
wtomek
"tego ruchu sugerowałaby, że inwestorzy znów zaczynają się obawiać inflacji."- jutro jak wańka wstańka i przestaną się bać inflacji.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki