REKLAMA

Zandberg: Lewica podniesie nakłady na naukę, badania i rozwój do 3 proc. PKB

2023-10-02 15:19
publikacja
2023-10-02 15:19

Podniesiemy nakłady na naukę, badania i rozwój do 3 proc. PKB - zadeklarował współprzewodniczący Lewicy Razem Adrian Zandberg. Politycy Lewicy postulują też zwiększenie budżetu Narodowego Centrum Nauki, poprawę warunków w akademikach i przygotowanie ustawy ws.strategii rozwoju przemysłu.

Zandberg: Lewica podniesie nakłady na naukę, badania i rozwój do 3 proc. PKB
Zandberg: Lewica podniesie nakłady na naukę, badania i rozwój do 3 proc. PKB
fot. Cezary Pecold / / FORUM

Podniesiemy nakłady na naukę, badania i rozwój do 3 proc. PKB - zadeklarował współprzewodniczący Lewicy Razem Adrian Zandberg.

"Zwiększenie nakładów na badania, naukę i rozwój to sprawa absolutnie kluczowa dla Lewicy. Od tego będzie zależeć przyszłość Polski i przyszłość gospodarki" - powiedział w poniedziałek Zandberg na konferencji prasowej, zorganizowanej przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego.

Według niego zwiększenie nakładów na naukę to inwestycja w przyszłość, dzięki której będziemy mogli konkurować z innymi państwami m.in. w wyścigu o nowe branże gospodarki. "Jeśli chcemy, żeby Polska się rozwijała, musimy zainwestować więcej w polskie uniwersytety, instytuty badawcze, kadrę naukową, programy grantowe. I to właśnie zrobimy" - zadeklarował polityk Lewicy.

Kolejnym postulatem jest zwiększenie budżetu Narodowego Centrum Nauki, aby zatrzymać proces ucieczki kadr do Europy Zachodniej i umożliwić konkurencję na rynku między polskimi naukowcami, a naukowcami z krajów Unii Europejskiej.

Propozycją, przedstawioną przez Alicję Musiał, kandydatkę Lewicy do Sejmu z okręgu gliwickiego, jest przygotowanie ustawy definiującej strategię rozwoju polskiego przemysłu. "Chcemy mieć jasno określony cel, do którego zmierzamy. W Polsce brakuje przemyślanych strategii, dotyczących rozwoju nowych technologii, nowatorskich badań i kosmosu" - powiedziała Musiał, związana zawodowo z branżą kosmiczną.

Na sytuację w polskich akademikach zwróciła uwagę Dorota Olko, kandydatka Lewicy z okręgu warszawskiego. "Dostawaliśmy przed początkiem roku akademickiego wiele wiadomości od studentów, którzy skarżyli się, że z dnia na dzień tracą miejsca w akademiku. Ze względu na brak miejsca muszą zrezygnować ze studiów" - stwierdziła Olko, której postulatem jest program budowy i renowacji akademików, a także budowy domów pracownika naukowego. Według kandydatki Lewicy, koszty życia studenta wzrosły nawet o 100 procent. (PAP)

sar/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (26)

dodaj komentarz
jangcy
Brawo!
A na co obniżycie? Bo gdzies te pieniądze trzeba będzie wygospodarować.
and00
już widzę te nowe instytut Marksizmu i Leninizmu. A i może myśli Mao rozwiną
secundus
Zapomniał dodać, że chce wprowadzić też woke ideologie do szkół.

S.
polonu
znalazł się Jezus na kazaniu a może przemieni Glapińskiego w prawdziwego ekonomistę , zamieni złotówkę na szekle . czołgi przemieni w ropę naftową . miał widzenie płoną krzak pod Warszawą .
tomkooo
zandberg - toc wszystko o czym ty myslisz to zeby trzymac reke w kieszeni tych co wiecej zarabiaja i rozdawac nie swoja kase na lewo i prawo.
podatnik-
Tow. Czarzasty dobrze się czuje wśród wypasionych, tłustych, aroganckich i bezczelnych pieszczochów komuny! Czego lub kogo ma się bać Czarzasty? Ci co wcześniej doprowadzili PRL do bankructwa a potem za grosze przy prywatyzacji PRLu go odkupili(korzystając z banków ziemskich czyt. zakopane słoiki z walutą obcą lub rodziną za granicą) Tow. Czarzasty dobrze się czuje wśród wypasionych, tłustych, aroganckich i bezczelnych pieszczochów komuny! Czego lub kogo ma się bać Czarzasty? Ci co wcześniej doprowadzili PRL do bankructwa a potem za grosze przy prywatyzacji PRLu go odkupili(korzystając z banków ziemskich czyt. zakopane słoiki z walutą obcą lub rodziną za granicą) powołując przy wódeczce PRL bis żyją obok nas i to jak żyją: Miller -EU(liczba afer ,w których brał udział bliska nieskończoności), Cimoszewicz-EU(ciekawe jak się czuje ofiara wypadku?), Balcerowicz-FOR, Kwaśniewski właściciel ogromnego majątku, Czarzasty - Przywódca Lewicy (właściciel wyd. MUZA, 70% hotelu w Spale,etc), Rosati poseł(nadal nie wyjaśniona rola przy FOZZ), tow Henryka Bochniarz bogactwo, i wielu, wielu innych i ktoś im coś zrobił? Czyli ci co teraz nie mają się czego bać! Nawet w Republice Południowej Afryki nastąpiło rozliczenie starych win i nowa władza puściła w skarpetkach Burów lub Afrykanerów! I to wszystko pod parasolem ochronnym funkcjonariusza Tuska!

itso_not_to_be
no ja się nie zgodzę żeby topić tam więcej pieniędzy
trzeba powiedzieć sobie jasno

szkoda pieniędzy podatników na edukacje i zdrowie gdzie mielą mięso jak w fabryce

pora te pieniądze zagospodarować we własnym zakresie na edukacje i zdrowie czy biznes
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
No to jest szansa dla Polski na Nobla z medycyny w 2030r dla jakiegoś Aktywiszcza z Feminatywu za przełomowe badania nad wpływem masturbacji w okresie prenatalnym na zdrowie psychiczne osób transpłciowych w okresie wczesnoprzedszkolnym XD
grzegorzkubik
Nic nie zrobicie. Pan Czarzasty miał szansę na polepszenie notowań Lewicy. Wystarczyło krytykować KO zgodnie z faktami. Jak PIS wygra to obroni wasz byt bo wy w koalicji z KO będziecie niczym.
infinityhost
Nie odsysając studentów od studiowania nie oddessie się januszeksów od ssania.

Powiązane: Wybory parlamentarne 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki