Zakaz wysyłania PIT-ów przez ePUAP

Katarzyna Sudaj2015-01-21 11:19redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-01-21 11:19
fot. theta / theta

Wysłałeś PIT przez ePUAP? Jest nieważny. Wyślij go ponownie. Ministerstwo Finansów ogłosiło, że deklaracje podatkowe nie mogą być podpisywane profilem zaufanym ePUAP i przesyłane za pośrednictwem platformy ePUAP.

Po naszym piątkowym artykule informującym, że istnieje techniczna możliwość wysyłki PIT-u do US za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Państwowej – na co wskazywali jeszcze przed weekendem sami konsultanci infolinii ePUAP – Ministerstwo Finansów we wtorek 20 stycznia opublikowało oficjalny komunikat, w którym informuje, że „deklaracje i informacje podatkowe przesyłane drogą elektroniczną nie mogą być podpisywane profilem zaufanym ePUAP i przesyłane za pośrednictwem platformy ePUAP.”

PIT wysłany przez ePUAP jest nieważny (theta)

Techniczna możliwość wysyłki nie oznacza urzędowej ważności dokumentu

W komunikacie podkreślono, że deklaracje i informacje podatkowe „składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej mogą być podpisane tylko i wyłącznie:

  • bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu – do dokumentów składanych przez osoby fizyczne i inne podmioty, lub
  • danymi autoryzującymi (podpisem elektronicznym nieweryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu) – do dokumentów składanych przez osoby fizyczne.”

W ten sposób resort finansów jednoznacznie  przekreśla użyteczność platformy ePUAP do rozliczeń rocznych za 2014 rok. Choć  fizycznie można było takiej wysyłki dokonać na początku stycznia. Potwierdza to chociażby komentarz jednej z naszej czytelniczek, która w ten sposób wysłała do urzędu skarbowego PIT-4R za swoich pracowników. Otrzymała nawet UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jednak dzień później pracownik US poinformował ją telefonicznie, że złożenie tych deklaracji PIT za pośrednictwem ePUAP jest nieważne i musi taką wysyłkę wykonać raz jeszcze, inną drogą oraz potwierdzić ją bezpiecznym e-podpisem.

Komentarz czytelniczki pod artykułem na Bankier.pl (Bankier.pl)

Sama wysyłka za pośrednictwem ePUAP od początku nie wydawała się logicznym rozwiązaniem. Już wcześniej Piotr Szulczewski, analityk Bankier.pl zalecał ostrożność, zwracając uwagę na fakt, że rozporządzenie nie wskazuje na możliwość podpisywania deklaracji podatkowych poprzez profil zaufany. Zwłaszcza w przypadku, gdy jest on wykorzystywany bez użycia e-podpisu (opcja dla osób fizycznych, dla których profil zaufany zakładany jest po okazaniu dowodu tożsamości podczas osobistej wizyty w Punkcie Potwierdzającym).

W przypadku naszej czytelniczki dochodzi jeszcze kwestia nowych obowiązków dużych płatników podatku PIT, które weszły w życie od 1 stycznia 2015 roku. Czytelniczka chciała złożyć PIT-y za 20 osób, czyli zatrudnia więcej niż 5 pracowników. A tacy przedsiębiorcy od 2015 roku muszą obowiązkowo składać PIT-y w formie elektronicznej, opatrzone bezpiecznym e-podpisem.

Jak prawidłowo wysłać elektroniczny PIT?

Zgodnie z komunikatem MF dokumenty podatkowe składane drogą elektroniczną muszą trafiać wyłącznie do systemu e-Deklaracje.  To oznacza, że online mogą być wysyłane za pośrednictwem bramki e-Deklaracje, czyli tylko i wyłącznie  przy użyciu:

  • rządowej aplikacji e-Deklaracje Desktop,
  • ogólnodostępnych programów do rozliczeń rocznych,
  • systemów finansowo – księgowych, które posiadają odpowiednie modułów do wysyłki internetowej, lub
  • interaktywnych deklaracji podatkowych ze strony www Ministerstwa Finansów.

Dla dużych podmiotów przesyłających „hurtowe” ilości PIT-ów przewidziano korzystanie z Uniwersalnej Bramki Dokumentów (UBD), która przeznaczona jest do składania dokumentów zbiorczych: PIT-8C, PIT-11, PIT-R, PIT-40.

Jeśli więc wysłałeś do urzędu skarbowego na początku stycznia jakąkolwiek deklarację podatkową za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP, lepiej skontaktuj się ze skarbówką i ponownie złóż ten formularz, aby nie narażać się na zarzut niedopełnienia obowiązków podatkowych. Może to dotyczyć zarówno mikroprzedsiębiorców składających PIT-4R oraz PIT-11, jak i osób fizycznych, które w styczniu muszą rozliczyć PIT-28 z tytułu dochodów z prywatnego wynajmu.

Źródło:
Katarzyna Sudaj
Katarzyna Sudaj
redaktor Bankier.pl

Redaktor obszaru Biznes. Absolwentka Wydziału Prawa UAM i Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W swoich publikacjach porusza tematykę prawno-podatkową dotyczącą osób fizycznych i firm sektora MSP. Tel.: 601 951 503

Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~Jacx
tak to się kończy jak się mianuje ministrem ds. cyfryzacji byłego polonistę.. Każdy obywatel ma niepowtarzalny numer pesel, więc na cholerę mi nipy, regony i inne wymysły? Wystarczy jedna wspólna dla wszystkich platforma na której można by załatwiać WSZYSTKIE sprawy urzędowe. Przecież nie będziemy instalować na tak to się kończy jak się mianuje ministrem ds. cyfryzacji byłego polonistę.. Każdy obywatel ma niepowtarzalny numer pesel, więc na cholerę mi nipy, regony i inne wymysły? Wystarczy jedna wspólna dla wszystkich platforma na której można by załatwiać WSZYSTKIE sprawy urzędowe. Przecież nie będziemy instalować na swoich komputerów osobnych programów do PIT i innych pisanych na kolanie. Ostatnich 8 lat to największa porażka Polski.
~AnMar
A do tego zacofańcy nie umieją porządnie programu zrobić. DLACZEGO e-Deklaracje Desktop nie chcą się zainstalować na Win8 64-bit? To przecież każdy laptop sprzedawany od ponad roku...
~AnMar
PYTAM GRZECZNIE! Po co ePUAP jako rządowy twór, skoro ten sam rząd go nie uznaje? Może każde ministerstwo stanowi osobne prawo? ZŁODZIEJE! Nie trudno się domyślić, że chodzi o to, że ePUAP nacisnął na odcisk wydawcom podpisu certyfikowanego, za który trzeba płacić.
~lnxx
qwa NIE PAŃSTWO! Burdel aż piszczy. Po kiego Ch mamy urzędasów i płacimy im podatki i zusy pierdusy
~as
wysyłka przez e-puap jest bardziej skomplikowana niż przez wtyczkę e-deklaracje. nie wiem po co na siłę kombinować.
~George
A co z podpisem kwalifikowanym? Przy e-deklaracjach i liczbie pracowników przekraczającej 5 trzeba mieć taki podpis. A załatwienie trochę jednak trwa.
~George
III RP to jeden wielki cyrk i przekręt. Dlatego też należy to państwo traktować tak, jak ono traktuje nas: oszukiwać w podatkach, ukrywać dochody, wyciągać kasę z ZUS za chorobowe, pędzić bimber zamiast kupować droga wódę w sklepach, kupować lewe fajki, sprowadzać auta z zagranicy, robić lewe przyłącza elektryczne III RP to jeden wielki cyrk i przekręt. Dlatego też należy to państwo traktować tak, jak ono traktuje nas: oszukiwać w podatkach, ukrywać dochody, wyciągać kasę z ZUS za chorobowe, pędzić bimber zamiast kupować droga wódę w sklepach, kupować lewe fajki, sprowadzać auta z zagranicy, robić lewe przyłącza elektryczne itd. itp. A jeśli chodzi o ePUAP... No cóż... Jak mogło być inaczej, skoro cyfryzacją Polski zajmował się taki człowiek renesansu jak Michał Boni - kulturoznawca, współpracownik SB, a teraz zajmuje się tym inny spec od wszystkiego, mętna postać, niejaki Halicki!? W ogóle to całe ministerstwo Administracji i Cyfryzacji to cyrk na kółkach. Jakieś smętne typy spod ciemnej gwiazdy znające się na wszystkim, coś jak ci z PKW. Najważniejszym zadaniem urzędów i urzędników III RP jest wyciąganie kasy z UE i dystrybuowanie wśród swoich.
~lech
Zlikwidowac wszystkie urzedy w Polsce
~wkur_iony_podatnik
MinFin szuka pierwszego miejsca na liście debili. Od 25 lat. Ale to już jest przegięcie. Trzeba być zdrowo pukniętym, żeby wprowadzać takie ustalenia. Może powinni zmienić dilera?
~kra
Czy pracodawca może przesłać do mnie PIT elektronicznie?

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2014

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki