REKLAMA
PIT 2023

Czy PIT 2014 można wysłać poprzez ePUAP?

Katarzyna Sudaj2015-01-16 07:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-01-16 07:00

Nadszedł czas rozliczeń rocznych. Wielu podatników pyta, czy za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP można wysłać deklarację PIT. Jak to zrobić i czy warto w ten sposób wysyłać PIT?

Czy PIT 2014 można wysłać poprzez ePUAP?
Czy PIT 2014 można wysłać poprzez ePUAP?
fot. theta / / thetaXstock
Darmowy program do rozliczania
PIT 2023/2024
Pobierz e-pity 2023 Uruchom on-line

Profil zaufany ePUAP to darmowy odpowiednik bezpiecznego e-podpisu dla osób fizycznych. Ma on służyć elektronicznym kontaktom z administracją państwową i samorządową,  uwierzytelniając nadawcę internetowej korespondencji do urzędów czy instytucji.

W pierwszej połowie 2014 roku Ministerstwo Finansów zapowiadało, że posłuży on także do logowania się na Portalu Podatkowym i do zatwierdzania wstępnie wypełnionego przez skarbówkę zeznania rocznego PIT-37 za 2014 rok. Jednak zrezygnowano z tego sposobu weryfikacji podatnika na rzecz standardowego zestawu danych, które pozwalały osobom fizycznych złożyć PIT online. Jak w latach poprzednich, tak i w tym roku do wysyłki PIT-a przez internet wystarczy:

  • numer NIP albo PESEL,
  • imię i nazwisko,
  • data urodzenia,
  • kwota przychodu wskazana w ubiegłorocznym zeznaniu lub wartość „0” (zero), gdy za poprzedni rok podatkowy nie składano takiego zeznania.

Również do zatwierdzenia wstępnego zeznania PFR (pre-filed tax return) PIT-37 na Portalu Podatkowym ma wystarczyć taka forma autoryzacji.

Jak przy użyciu profilu zaufanego ePUAP wysłać PIT do US?

Profilu zaufanego mogą używać również osoby prowadzące działalność gospodarczą na niewielką skalę, gdy ich firma nie ma osobowości prawnej, a właściciele występują przed urzędem skarbowym jako osoby fizyczne. Ci płatnicy nie muszą korzystać z płatnego podpisu elektronicznego.

Reklama

Do końca lutego przedsiębiorcy muszą przekazać do US PIT-11 za pracowników, a papierową wersję do końca stycznia. Ci płatnicy PIT, którzy są osobami fizycznymi, mogą uczynić to za pośrednictwem platformy usług administracji publicznej ePUAP. Ale jak to dokładnie zrobić? Nie jest to takie oczywiste, gdyż po zalogowaniu się do ePUAP i wejściu w grupę spraw podatkowych, a nawet kategorię „Rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych” nie widać żadnego linku umożliwiającego rozliczenie czy przekazanie jakiegokolwiek PIT-a do US.

Lista spraw podatkowych na platformie ePUAP (epuap.gov.pl)

Wyszukiwanie hasła PIT-11 w wyszukiwarce platformy ePUAP na niewiele się zdało, więc najprościej zadzwonić na infolinię (022) 315 20 30. A tam prosta, ale i zaskakująca odpowiedź. W tym roku żaden urząd skarbowy nie udostępnił na platformie ePUAP elektronicznych PIT-ów, więc należy we własnym zakresie wypełnić żądaną deklarację podatkową (ręcznie czy komputerowo) np. PIT-11 czy PIT-37, a następnie, będąc zalogowanym za pomocą profilu zaufanego na platformie ePUAP, przesłać e-mailem na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (ESP) właściwego urzędu skarbowego wypełniony PIT w formie załącznika – czy to w formacie PDF czy screen papierowego dokumentu.

Czy to nie zakrawa na absurd? Odręczne wypełnianie papierowej deklaracji z wyliczeniami dokonanymi na kalkulatorze możemy pominąć w XXI wieku i dobie przyjaznych aplikacji komputerowych. Taki papierowy PIT można wysłać na poczcie albo zanieść osobiście do US, a nie budować dla zmiany formy wysyłki całą platformę internetową.

Prościej wysłać PIT korzystając z programu rocznego

A skoro już rozliczymy PIT za pomocą programu komputerowego, to wydaje się pozbawione sensu osobne logowanie do serwisu ePUAP i tam załączanie tego wypełnionego pliku do e-maila, skoro z poziomu każdego programu do rozliczeń rocznych można wysłać rozliczony PIT do US, klikając dosłownie raz - na opcję „wyślij”. Do takiej wysyłki nie będzie potrzebny ani e-podpis, ani profil zaufany ePUAP, jeśli jesteśmy osobą fizyczną (także prowadzącą działalność gospodarczą i składającą PIT-11 za maksymalnie pięciu pracowników). W tym przypadku wystarczy wspomniany wyżej zestaw danych autoryzacyjnych (NIP, PESEL, imię, nazwisko i przychód z ubiegłorocznego PIT).

Nie ma się co dziwić, że na daną chwilę założono tylko 342 718 profili zaufanych i ciągle ePUAP nie cieszy się zainteresowaniem rzeszy potencjonalnych użytkowników. A samo Ministerstwo Finansów, omawiając sposób elektronicznej wysyłki deklaracji rocznych PIT, nawet nie wspomina o profilu zaufanym ePUAP.

(Ministerstwo Finansów)

Zwykłym podatnikom i mikroprzedsiębiorcom - płatnikom podatku PIT, które są osobami fizycznymi zatrudniającym maksymalnie pięciu pracowników polecam ogólnodostępne programy do rozliczeń rocznych i zatwierdzanie e-wysyłki zeznania PIT przez internet za pomocą danych autoryzacyjnych. Na dziś to łatwiejszy, wygodniejszy i szybszy sposób niż osobna wysyłka przez platformę ePUAP. Może w przyszłym roku coś się zmieni.

Źródło:
Katarzyna Sudaj
Katarzyna Sudaj
redaktor Bankier.pl

Redaktor obszaru Biznes. Absolwentka Wydziału Prawa UAM i Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W swoich publikacjach porusza tematykę prawno-podatkową dotyczącą osób fizycznych i firm sektora MSP. Tel.: 601 951 503

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~mo
Co za bzdury - dlaczego ePUAP jest lepszy od tradycyjnych sposobów? Proszę skorzystać, np. z kreatora dokumentów, który eliminuje błędy. Dlatego też, że nie każdy mieszka tam gdzie się rozlicza. Dlatego, że o każdej porze można z niego skorzystać. Dlatego, że zus i us w końcu są pod jednym adresem. Dlatego, że nie każdy korzysta Co za bzdury - dlaczego ePUAP jest lepszy od tradycyjnych sposobów? Proszę skorzystać, np. z kreatora dokumentów, który eliminuje błędy. Dlatego też, że nie każdy mieszka tam gdzie się rozlicza. Dlatego, że o każdej porze można z niego skorzystać. Dlatego, że zus i us w końcu są pod jednym adresem. Dlatego, że nie każdy korzysta z programów księgowych...

Ja pytam - dlaczego krytykujesz program, który pozwala załatwić sprawy z ukochanymi urzędami nie wychodząc z domu ?! Takie komentarze przekonują mnie, że w tym kraju nawet postęp spotyka się z krytyką ....
~Katarzyna_Sudaj
Witam,
nie krytykuję złośliwie, tylko realnie oceniam. A moją ocenę niezdatności wykorzystania profilu zaufanego ePUAP do wysyłki PIT-ów rocznych potwierdza tylko najnowszy komunikat MF o braku możliwości wysyłki e-deklaracji poprzez ePUAP.
http://www.finanse.mf.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/Id8O/content/e-deklaracje-
Witam,
nie krytykuję złośliwie, tylko realnie oceniam. A moją ocenę niezdatności wykorzystania profilu zaufanego ePUAP do wysyłki PIT-ów rocznych potwierdza tylko najnowszy komunikat MF o braku możliwości wysyłki e-deklaracji poprzez ePUAP.
http://www.finanse.mf.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/Id8O/content/e-deklaracje-nie-przez-epuap

Ja także czekam na czasy, gdy profil zaufany ePUAP stanie się naprawę użyteczny i pozwoli sprawnie załatwiać online szeroki wachlarz spraw urzędowych.
~stokrotka
Witam. Za pomoca ePUAP wysylam dokum do ZUS i w ten sposób chcialam wyslac deklaracje do US ( PIT dla ok 20 osób), Tak jak opisano w artykule , zadzwonilam na infolinie ePUAP i w taki wlasnie sposób wyslalam deklarace PIT-4. Otrzymalam UPO , a nastepnego dnia otrzymalam telefon z US ze nie mozna w taki sposob skladac deklaracji do Witam. Za pomoca ePUAP wysylam dokum do ZUS i w ten sposób chcialam wyslac deklaracje do US ( PIT dla ok 20 osób), Tak jak opisano w artykule , zadzwonilam na infolinie ePUAP i w taki wlasnie sposób wyslalam deklarace PIT-4. Otrzymalam UPO , a nastepnego dnia otrzymalam telefon z US ze nie mozna w taki sposob skladac deklaracji do US i niestety aby wyslać 20 pit-ow nalezy zakupic podpis.
~Katarzyna_Sudaj
Takich spraw musiało być więcej, skoro wczoraj Min Fin wydało oficjalny komunikat informujący, że deklaracje i informacje podatkowe przesyłane drogą elektroniczną nie mogą być podpisywane profilem zaufanym ePUAP i przesyłane za pośrednictwem platformy ePUAP.
Mimo, że konsultanci na infolinii ePUAP wcześniej potwierdzali taką możliwość.
~as
Mam e-PUAP i na dziś dzień przydał mi się tylko do kontaktów z ZUS i sprawdzaniem kwot wpłaconych tam składek. Ale początek dobry, tyle że dość długo trwa...
~AO
Bardzo rzeczowy i zrozumiale napisany artykuł. Właśnie tych informacji szukałem i bardzo dziękuję za ich jasne przedstawienie.

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki