Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwiększył liczbę kontroli zwolnień lekarskich. W pierwszym kwartale 2021 roku przeprowadził ich 80 tys., podczas gdy w czwartym kwartale 2020 roku było ich 78 tys., a w III kwartale 2020 roku - 54,3 tys.


ZUS przedstawił wyniki kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W I kwartale 2021 roku ZUS przeprowadził 80 tys. kontroli. Jak podaje w komunikacie, w ich konsekwencji wydano 3,7 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Łączna kwota spowodowana wstrzymaniem świadczeń wyniosła w tym okresie 3 582,6 tys. zł.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ograniczył również podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego. W wyniku kontroli w I kwartale 2021 roku obniżono wypłaty o 56 512 tys. zł, co dotyczyło 52,9 tys. osób.
Przypomnijmy, że w czwartym kwartale 2020 roku przeprowadzono 78 tys. kontroli, co spowodowało wstrzymanie dalszych zasiłków chorobowych u 3,2 tys. ubezpieczonych. W III kw. 2020 roku natomiast liczba kontroli wyniosła 43,3 tys. i wydano 3,3 tys. takich decyzji, a w II kwartale, kiedy wybuchła pandemia - 42,9 tys. i wydano 2,9 tys. decyzji. Najwięcej działań podjęto natomiast w I kwartale 2020 roku - łącznie 103,3 tys., co skutkowało 7,3 tys. orzeczeniom o wstrzymaniu wypłat zasiłków chorobowych.
WS