REKLAMA

Wystrzał inflacji, PKB na sterydach i historyczny rekord WIG-u [Wykresy tygodnia]

2021-09-04 06:00
publikacja
2021-09-04 06:00
Wystrzał inflacji, PKB na sterydach i historyczny rekord WIG-u [Wykresy tygodnia]
Wystrzał inflacji, PKB na sterydach i historyczny rekord WIG-u [Wykresy tygodnia]
fot. Apoint / / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2021 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Najwyższa inflacja od 20 lat

Po raz pierwszy od ponad 20 lat inflacja CPI w Polsce przekroczyła 5% - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Bardzo szybki wzrost cen powoli zdaje się zjawiskiem trwałym i wciąż pozostaje bez odpowiedzi banku centralnego.

2. Rekordowy wzrost PKB Polski na inflacyjnych sterydach

Na fali postpandemicznego odbicia i rosnących cen nominalny PKB Polski wzrósł w II kwartale o ponad 16 proc. rdr, co jest rekordem ery bezpośredniego celu inflacyjnego NBP trwającej od 2004 r. - wskazują analitycy Pekao. Efektem może być istotna redukcja deficytu sektora publicznego i wzrost stóp proc. powyżej poziomów sprzed pandemii.

GUS, Pekao Analizy

3. WIG najwyżej w historii

Na początku poniedziałkowej sesji WIG po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 70 000 punktów i tym samym jednoznacznie przebił historyczny szczyt z 2007 roku. W ostatnich tygodniach motorem napędowym hossy na GPW stały się duże spółki.

4. Paliwa nie potaniały. ON najdroższy od 7 lat

Początek września nie przyniósł zmian średnich cen benzyn i autogazu. Podrożał za to olej napędowy, którego przeciętna cena detaliczna osiągnęła najwyższy poziom od niemal 7 lat.

5. Rekordowa inflacja producencka w strefie euro

Inflacja producencka w strefie euro w lipcu jeszcze przyspieszyła i osiągnęła wartości nienotowane wcześniej w przeszło 20-letniej historii europejskiego bloku walutowego. Warto odnotować, że wzrost cen przyspiesza nie tylko w kategorii „energia”.

Bankier.pl na podstawie Eurostatu

6. "Najbardziej zadłużony deweloper świata" grozi bankructwem

Jeden z największych i najbardziej zadłużony z chińskich deweloperów ostrzega, że może nie być w stanie obsługiwać swoich zobowiązań. Grupa Evergrande przypomina w ten sposób władzom, że jest w tarapatach finansowych, a jej ewentualne problemy wywołają reakcję łańcuchową na rynku finansowym i w realnej gospodarce za Murem. Pekin nadal nie ujawnia, czy uważa spółkę za "zbyt dużą, by upaść".

Bloomberg

7. Chile mocno podnosi stopy procentowe, aby zatrzymać inflację

W środę w nocy bank centralny Chile zrobił to, co już dawno powinien był zrobić Narodowy Bank Polski. Główna stopa procentowa została podwojona, aby zatrzymać dynamiczny wzrost inflacji.

8. Tak drożeją domy w Ameryce

Choć o bańce na amerykańskim rynku nieruchomości pisaliśmy całkiem niedawno, to pojawiły się nowe dane, które tylko utwierdzają nas w tym przekonaniu. Ceny domów w 20 amerykańskich metropoliach w lipcu rosły w najszybszym tempie w historii.

Bankier.pl

9. Przemysł wciąż rośnie, ale nieco wolniej

Sierpniowa ankieta przeprowadzona wśród menedżerów logistyki w polskim sektorze wytwórczym pokazała spadek tempa wzrostu aktywności ekonomicznej. Polski przemysł wciąż znajduje się na wzrostowej ścieżce, ale jej nachylenie powoli maleje.

ŁG

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (55)

dodaj komentarz
kris74keh
Na wykresie inflacja 2011 i 2012 też w okolicach 5 procent.
the_mind_renewed
Prawdziwa anegdota od Valores Veri: Handlarz złotem dzwoni do swojego klienta któremu sprzedał kilogram złota: Proszę pana przykro mi pana poinformować ale na tym ostatnim zakupie kilograma złota, pan stracił. Klient, to znaczy że teraz nie posiadam kilograma złota? Nie posiada pan. No to o co panu chodzi.
koperytko
inflacja 2012 rok - 4% wzrost plac 3%
inflacja 2011 rok - 4 % wzrost płac 3%
inflacja 2021 rok - 5 % wzrost płac 10 %

jaki to kraj
men24a
To Polska.
Pół miliona pracowników bez podwyżek w 2021r. Budżetówka nie odpuszcza.
koperytko odpowiada men24a
czyli w 2011 i 2012 realne płace ujemne a obecnie +5% ??? W 2011 i 2012 psales 200 postów dziennie nad tragedia Polski czy moze o zielonej wyspie jak Polska jest tygrysem Europy ?
men24a odpowiada koperytko
Napisz jak wzrosła siła nabywcza Polaków przez ostatnie 6 lat i będzie po sprawie. Nie będziemy się spierać. Może mnie dzisiaj uszczęśliwisz i dowiem się kogo przeskoczyliśmy. Czekam niecierpliwie.

koperytko odpowiada men24a
wujek google i masz - "Jak zaznaczono, są to wyniki, do których doszedł think tank Warsaw Enterprise Institute na podstawie stworzonego przez siebie Wskaźnika Bogactwa Narodów. "WEI policzył wskaźnik również dla danych za 2015 r. Okazuje się, że w ciągu pięciu lat nasz kraj zyskał w europejskiej stawce trzy wujek google i masz - "Jak zaznaczono, są to wyniki, do których doszedł think tank Warsaw Enterprise Institute na podstawie stworzonego przez siebie Wskaźnika Bogactwa Narodów. "WEI policzył wskaźnik również dla danych za 2015 r. Okazuje się, że w ciągu pięciu lat nasz kraj zyskał w europejskiej stawce trzy oczka" - czytamy." to do roku 2020 - a teraz w 2021 roku Polska deklasuje inne kraje Europejskie i na 99% wyprzedzamy Portugalię, może Slowenie i Hiszpanie. W 2012 roku byliśmy POTENTaTEM - wyprzedzaliśmy AŻ Bułgarię i Rumunie
prawnuk odpowiada koperytko
to ilu Hiszpanów i Portugalczyków przyjechało pracować w Polsce? Jeśli chodzi o Rumunię, to pod względem płac w 2015 roku mieliśmy 2 razy wyższe. W 2021 - już niższe
koperytko odpowiada prawnuk
co za demagogia. Jakie jest bezrobocie w Portugali ??? ilu Polaków pojechało pracować do Portugali
koperytko odpowiada prawnuk
W Rumunii nasladuja PIS ale kosztem dużego zadłuzenia i nierównowagi w obrotach bieżących - jako lemingoza z iq 70 nie popierasz tego a jednocześnie to pochwalasz ???? Zanim coś zaczniesz smarować to zastanow sie 5 razy aby to miało jakiś sens i logike

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki