REKLAMA

Tak drożeją domy w Ameryce [Wykres dnia]

Krzysztof Kolany2021-09-02 11:20główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-02 11:20
Tak drożeją domy w Ameryce [Wykres dnia]
Tak drożeją domy w Ameryce [Wykres dnia]
fot. Roschetzky Photography /

Choć o bańce na amerykańskim rynku nieruchomości pisaliśmy całkiem niedawno, to pojawiły się nowe dane, które tylko utwierdzają nas w tym przekonaniu. Ceny domów w 20 amerykańskich metropoliach w lipcu rosły w najszybszym tempie w historii.

W czerwcu 2021 roku indeks S&P/Case-Shiller mierzący ceny domów w 20 amerykańskich metropoliach osiągnął rekordowo wysoką wartość 266,56 punktów.

Bankier.pl

Bazową wartością indeksu (100 pkt) jest poziom cen ze stycznia 2000 roku. Oznacza to, że w ciągu ponad dwóch dekad przeciętna amerykańska nieruchomość mieszkaniowa zlokalizowana w jednej z 20 badanych metropolii podrożała o 166%. Co więcej, indeks S&P/Case-Shiller rośnie nieprzerwanie od marca 2012 r. Wówczas jego wartość wynosiła 136,6 pkt. i wzrosła od tamtej pory o 95,1%.

Przez ostatnie 12 miesięcy wartość nieruchomościowego indeksu podniosła się o 19,1%. To najwyższa roczna dynamika wzrostu cen domów w Ameryce w XXI wieku. Oznacza to, że ceny nieruchomości w USA rosną obecnie szybciej niż w czasie apogeum bańki spekulacyjnej w latach 2004-06, kiedy to roczny wzrost cen w porywach sięgał 17%.

Jest to kolejne potwierdzenie tezy, że na amerykańskim rynku mieszkaniowym mamy do czynienia z bańką cenową. Jest ona nawet silniejsza od tej z lat 2000-2006. I podobnie jak dwie dekady temu jest ona napędzana przez nierozważną politykę monetarną banku centralnego Stanów Zjednoczonych.

Od marca 2020 roku Rezerwa Federalna utrzymuje stopy procentowe w pobliżu zera, równocześnie w ramach „ilościowego poluzowania” polityki pieniężnej kupuje obligacje skarbowe i hipoteczne za 120 mld dolarów miesięcznie. Dzięki temu Amerykanin o dobrej zdolności kredytowej może zaciągnąć 30-letni kredyt hipoteczny o stałym (w całym okresie kredytowania!) oprocentowaniu w rekordowo niskiej wysokości 2,87%. Na początku roku parametr ten wynosił raptem 2,66%.

Indeks S&P/Case-Shiller obejmuje następujące obszary metropolitalne: Boston, Chicago, Denver, Las Vegas, Los Angeles, Południowa Floryda (Miami), Nowy Jork, San Diego, San Francisco, Waszyngton, Phoenix, Tampa Bay, Atlanta, Detroit, Minneapolis-Saint Paul, Charlotte, Cleveland, Portland, Dallas, Seattle. Pierwsze dziesięć obszarów wchodzi w skład węższego indeksu (Composite 10).

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (43)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Tak jak pisałem wcześniej ćmoki z USA już się układają z Talibanami, że niby w celu walki z ISIS. Hahaha
the_mind_renewed
Czerwonki to fakt! ale do was to nie dociera!
the_mind_renewed
Elity, które rządzą tym światem, nienawidzą nas. Biden powiedział w TV orędziu do narodu że misja w Afganistanie zakończyła się sukcesem. Hmm, to jak by wyglądała misja nie zakończona sukcesem? Z Flagą Talibanów nad Białym Domem w Waszyngtonie? Jak dodamy do tego globalny cyrk z pandemią, demoralizacją społeczeństw,Elity, które rządzą tym światem, nienawidzą nas. Biden powiedział w TV orędziu do narodu że misja w Afganistanie zakończyła się sukcesem. Hmm, to jak by wyglądała misja nie zakończona sukcesem? Z Flagą Talibanów nad Białym Domem w Waszyngtonie? Jak dodamy do tego globalny cyrk z pandemią, demoralizacją społeczeństw, skłócaniem i ekonomicznym dodrukiem kredytu, to naprawdę prosi się to o globalną rewolucję o poranku, z użyciem gilotyn..
hfjdj
Jak on rzeczywiście tak powiedział to równie dobrze mógłby powiedzieć im powiedzieć że są ćwokami.
jenak
H&H. Hiszpanka i Hiperinflacja. Bloomberg kibicuje.
stachsgh
On też tak będzie drożał, klasyk
https://www.youtube.com/watch?v=Wog0qF9eXsw
m1410
Jest inflacja dodruk to drożeją. Bańka byłaby gdyby składowe nie drożały. Jak się wysyła czeki listem, drukuje dolara i rozdaje niepracującym oraz manipuluje płacą minimalną, to wszystko przesuwa się w górę, Zarabiasz 2000 mieszkanie masz za 300k. Zarabiasz 4000 mieszkanie masz za 600k. To nie bańka ale te same proporcje.Jest inflacja dodruk to drożeją. Bańka byłaby gdyby składowe nie drożały. Jak się wysyła czeki listem, drukuje dolara i rozdaje niepracującym oraz manipuluje płacą minimalną, to wszystko przesuwa się w górę, Zarabiasz 2000 mieszkanie masz za 300k. Zarabiasz 4000 mieszkanie masz za 600k. To nie bańka ale te same proporcje. Nigdy nie będzie tak że pracownik mpk kupi mieszkanie za 10 pensji bo ci co przy tym robią musieliby robić darmo a ci co sprzedają działki albo materiały dawać też pół darmo. Tak trudno to zrozumieć?
trolley
Zarabiasz 2000 mieszkania masz po 300k, potem zarabiasz 2500 a mieszkania masz po 600k. To nie jest bańka tylko te same... a nie... czekaj hehe. Dewy się cieszyły bo inflacja nagania na nieruchy, a teraz ta sam inflacja nieruchy wykończy. Inflacja 5,4 a stopy zero. No to jak w przyszłym roku trzeba będzie ją ściągnąć stopami Zarabiasz 2000 mieszkania masz po 300k, potem zarabiasz 2500 a mieszkania masz po 600k. To nie jest bańka tylko te same... a nie... czekaj hehe. Dewy się cieszyły bo inflacja nagania na nieruchy, a teraz ta sam inflacja nieruchy wykończy. Inflacja 5,4 a stopy zero. No to jak w przyszłym roku trzeba będzie ją ściągnąć stopami z 10% to się kredyciarze ob....ją na miętowo :)
m1410 odpowiada trolley
No nie dlatego że średnia właśnie zbliża do 6000 a 10 lat temu była z 3 -4 więc wszystko ok się zgadza. Temat bańki na mieszkaniach jest tak nudny że nawet niewarty uwagi. To co wyraóżnia mieszkania to wysoka cena nominalna, dlatego zwraca uwagę. Jak za truskawki albo piwo ktoś zapłaci 2 raz więcej to pojojczy ale No nie dlatego że średnia właśnie zbliża do 6000 a 10 lat temu była z 3 -4 więc wszystko ok się zgadza. Temat bańki na mieszkaniach jest tak nudny że nawet niewarty uwagi. To co wyraóżnia mieszkania to wysoka cena nominalna, dlatego zwraca uwagę. Jak za truskawki albo piwo ktoś zapłaci 2 raz więcej to pojojczy ale stać go i ok. ale jak mieszkanie zdrożeje to widzi że nie może mieć na pstryknięcie i zaczyna się płacz i wycie roszczeniowych ekip bo jakto mnie nie stać, a takto, nikt nie musi mieć chaty na własność, może wynajmować, a jak nie ma na wynajem to niech tak zrobi żeby mieć.
trolley odpowiada m1410
Inwestorzy właśnie sprzedają albo już sprzedali, "ynwestory" będą gonić na fali paniki albo kisić kwadraty przez kolejne kilkanaście lat hehe. Koniec eldorado na nieruchach. No i wtedy faktycznie się nudno zrobi :)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki