REKLAMA

SESJA NA GPWWyprzedaż na Orlenie. Katastrofa na kursie CI Games

2023-11-29 17:43
publikacja
2023-11-29 17:43

Inwestorom z GPW nie udało się wykorzystać pozytywnego sentymentu na rynkach bazowych i główne indeksy skończyły sesję spadkami. Wydarzeniem dnia była spektakularna przecena akcji Orlenu oraz katastrofa na kursie CI Games. Świetne wyniki CD Projektu tylko na początku sesji przełożyły się na wzrosty kursu, po czym ostatecznie cena akcji także skończyła na wyraźnym minusie.

Wyprzedaż na Orlenie. Katastrofa na kursie CI Games
Wyprzedaż na Orlenie. Katastrofa na kursie CI Games
fot. Krystian Maj/ /

WIG20 spadł o 0,77 proc., WIG był niżej o 0,66 proc. Z kolei mWIG40 spadł o 0,68 proc., a sWIG80 skończył sesję 0,01 proc. pod kreską. Obroty sięgnęły 1,9 mld zł, z czego prawie 1,7 mld zł dotyczyło WIG20.

Indeksy na międzynarodowych rynkach akcyjnych zyskiwały budując sentyment wokół narracji jednego z członków Fedu, który oficjalnie zaczął mówić o możliwych obniżkach stóp procentowych. Chociaż do wciąż pieśń przyszłości, zwłaszcza wobec postawy gospodarki USA w III kwartale i zrewidowanej w górę dynamice rocznej, to każde tego typu wypowiedzi są dla inwestorów czynnikiem zwiększającym apetyty na ryzyko.

W oderwaniu od tych nastrojów powędrowała w środę GPW. Martwić może, że złoty tracił do głównych walut, przy mniejszych wahaniach na eurodolarze. Co prawda na poszczególnych dużych spółkach z WIG20 sesja była raczej spokojna, ale wydarzenia związane z Orlenem miały swój wpływ na sentyment do innych spółek Skarbu Państwa.

Można napisać, że wróciły stare demony, bo znów o decyzjach politycznych, których konsekwencją jest uszczuplenie budżetu tej czy innej spółki o miliardy złotych, rynek dowiaduje się w sposób co najmniej podobny do praktyki lat ubiegłych. Na stronie Sejmu w wykazie wniesionych projektów ustaw, jeszcze rano, gdy inwestorzy reagowali na doniesienia medialne, wyprzedając akcje Orlenu, dokument, o którym wszyscy mówili, nie był zamieszczony publiczne.  

Część inwestorów była mocno zdziwiona, gdy zobaczyła na otwarciu kilkuprocentowe spadki cen akcji Orlenu, nie znajdując powodów takiego zachowania kursu w komunikatach spółki czy notowaniach cen ropy lub gazu. Rozwiązaniem zagadki okazał się artykuł na portalu WysokieNapięcie, opisujący pomysł nowej większości sejmowej na zamrożenie cen energii i gazu oraz ciepła, finansowanych głównie przez Orlen.  

Podaż płynąca z handlu na Orlenie przełożyła się postawę całego WIG20 i WIG. Kurs Orlenu spadł o 7,9 proc. przy blisko 739 mln zł obrotu, odpowiadających za blisko 39 proc. obrotu na całym rynku. W ślad za tym spadły inne spółki związane z energetyką jak PGE (-1,44 proc.) czy Tauron (-1,18 proc.) i Enea (-1,04 proc.).

Wracając do WIG20, wyróżnił się też kurs CD Projektu (-3,47 proc.), który po świetnych wynikach jeszcze rano zyskiwał ponad 5 proc., ale ostatecznie podaż sprowadziła kurs najniżej od przeszło miesiąca. Według rejestru krótkiej sprzedaży KNF na akcjach spółki ujawnił się z oficjalną pozycją dobrze znany fudusz Point72 Asset Management. 

Wreszcie odbił kurs JSW (2,84 proc.), a dalej pozytywnie zachowywały się największe banki z Santanderem (2,04 proc.) na czele. W sumie statystyka WIG20 pokazała, że kursy 10 spółek zyskały, a tyle samo znalazło się pod kreską.

Ponadto na szerokim rynku wyróżnił się kurs CI Games (-21,77 proc.). Spółka pokazała wyniki za III kwartał i poinformowała o planach na przyszłość. Sentyment do CI Games jest fatalny po ostatniej premierze gry „Lords of the Fallen”, na bazie oczekiwań, co do której kurs w tym roku wzrósł z okolic 2,50 zł za akcję do ponad 7 zł. Źle się dzieje w PCF Group (-15,49 proc.), które poinformowało o tymczasowym ograniczeniu projektu Dagger, a wcześniej o zawirowaniach przy projekcie Gemini, który nie będzie kontynuowany przez Grupę na dotychczasowych zasadach komercyjnych. 

"Informacje dotyczące Orlenu przyjęliśmy z dużym niepokojem. Po powyborczej euforii, mamy teraz do czynienia z działaniami, które zaczynają przypominać te z ubiegłej dekady. Być może ta informacja spotka się z pozytywną reakcją wyborców, natomiast z perspektywy inwestycyjnej jest to dokładnie ten typ działań, które za czasów poprzednich rządów bardzo negatywnie wpływały na warszawską giełdę" - powiedział PAP Biznes Kamil Cisowski, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego Domu Inwestycyjnego Xelion.

Michał Kubicki 

Źródło:
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (41)

dodaj komentarz
faktonomia
Kolejna ściema na resorach, jedyne co się musi wydarzyć, aby utrzymać to tzw. zamrożenie cen prądu to obniżenie rekordowych dzisiaj marż kilku spółek. To nie będzie żadna strata, tylko ewentualnie nieskonsumowane zyski dla tych spółek. To trochę tak jak banki, które miały upadać po wysypie frankowych pozwów, a notują rekordowe wyniki.Kolejna ściema na resorach, jedyne co się musi wydarzyć, aby utrzymać to tzw. zamrożenie cen prądu to obniżenie rekordowych dzisiaj marż kilku spółek. To nie będzie żadna strata, tylko ewentualnie nieskonsumowane zyski dla tych spółek. To trochę tak jak banki, które miały upadać po wysypie frankowych pozwów, a notują rekordowe wyniki.
A tak naprawdę to ceny energii już i tak są mocno zawyżone, nie wierzycie, obejrzyjcie sobie to: https://youtu.be/GJUbhiGoS6I?si=m3KAXkM3UnUjzVyU
polllo
Po co Orlen ma inwestować w stacje w Austrii, Słowacji, Niemczech itd ?
Po co ma inwestować w atom i sprzedawać tani czysty prad jak można mu zabrać zyski i dać energetykę Niemcom ? Przy okazji stracą mali polscy inwestorzy i uwali się GPW
kaka2002
Może KD rzeczywiście nałoży podatek 15mld na Orlen ale jest to przecież tylko pokłosie pisowskiego rozdawnictwa. Przecież żeby ceny energii nie wzrosły trzeba to jakoś zrekompensować. Przez 8 ostatnich lat dotacje unijne które miały być wydawane na modernizację energetyki węglowej w polsce były przez pis wydawane na różne pisowskie Może KD rzeczywiście nałoży podatek 15mld na Orlen ale jest to przecież tylko pokłosie pisowskiego rozdawnictwa. Przecież żeby ceny energii nie wzrosły trzeba to jakoś zrekompensować. Przez 8 ostatnich lat dotacje unijne które miały być wydawane na modernizację energetyki węglowej w polsce były przez pis wydawane na różne pisowskie programy społeczne po to żeby ludziom żyło się lepiej i żeby Polacy nadal głosowali na pis. I polska energetyka nadal jest zacofana i najdroższa w Europie.
No jakoś to teraz trzeba spiąć. Pieniądze nie spadają z nieba jak myślą pisowscy wyborcy. Prezes obajtek umiejętnie wycisnął z Polaków nadmiarowe zyski dla Orlenu więc prawe to i sprawiedliwe żeby teraz pomógł Polakom zapłcić rachunki za prąd.
_aj_waj_
Nie ma możliwości wydać pieniądze z programów UE w sposób niezgodny z założeniami. Przykład: Hiszpania, Włochy, Grecja i Niemcy. UE pilnuje tych pieniędzy i kontroluje ich wydawanie.
dager67
Metoda jest arcyboleśnie prosta. Kreujemy stratę, przez co zaniżamy wartość firmy. Gawiedzi mówimy : No przecież podatnik nie będzie dopłacać do takiej firmy" Więc trzeba ją sprzedać. Wtedy pojawia się niemiecko-rosyjskie konsorcjum, chętne na zakup i mamy po polskim Orlenie. Jako wsparcie PR-owskie tej hucpy pojawia się Balcerowicz,Metoda jest arcyboleśnie prosta. Kreujemy stratę, przez co zaniżamy wartość firmy. Gawiedzi mówimy : No przecież podatnik nie będzie dopłacać do takiej firmy" Więc trzeba ją sprzedać. Wtedy pojawia się niemiecko-rosyjskie konsorcjum, chętne na zakup i mamy po polskim Orlenie. Jako wsparcie PR-owskie tej hucpy pojawia się Balcerowicz, który mówi " kapitał nie ma narodowości" Le ming to wszystko łyka i dalej mówi, a Pan DT odbiera kolejne niemieckie odznaczenie.
langdon25
Na 33 komentarze , 32.5 napisał ten sam działacz partyjny ***.

Słychać ***u wycie - znakomicie :-).
jas2
Nowa władza zniszczy Orlen. Albo sprzeda, albo doprowadzi do bankructwa.
langdon25
Przypomnij sobie długą listę spółek które zniszczyła stara władza - dasz radę ?
_aj_waj_ odpowiada langdon25
"co prawda źle robią, ale poprzednicy też źle robili".
Langdon, nie sądzisz że zatoczyliśmy koło? Miało być 100 konkretów na 100 dni, a jest to samo koryto, tylko świnie inne...
jas2
Orlen zmienił w Niemczech oznaczenia (markę) - ze Star na Orlen. Koncern swoją główną markę wprowadził też na Litwie, Węgrzech, Słowacji i w Czechach. Wkrótce w Austrii.

To dla Tuska sytuacja nie do przyjęcia.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki