REKLAMA

„Operacja zostanie sfinansowana na koszt Orlenu”. Kurs giganta nurkuje

Michał Kubicki2023-11-29 09:35, akt.2023-11-29 17:51redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-29 09:35
aktualizacja
2023-11-29 17:51

Notowania Orlenu tąpnęły na początku środowej sesji na GPW z uwagi na doniesienia portalu WysokieNapięcie, o uzgodnionym projekcie ustawy większości sejmowej na temat zamrożenia cen energii, której koszt ma zostać sfinansowany w większości przez nową „składkę” nałożoną na Orlen. Sprawę skomentował Andrzej Domański z KO, będący w gronie kandydatów na ministra finansów, a następnie odniósł się do niej prezes Obajtek. 

„Operacja zostanie sfinansowana na koszt Orlenu”. Kurs giganta nurkuje
„Operacja zostanie sfinansowana na koszt Orlenu”. Kurs giganta nurkuje
fot. Daniel Sztork / / Shutterstock

Można powiedzieć, że po „składce solidarnościowej” nałożonej na JSW, nowa władza specjalną składkę chce nałożyć na Orlen. Czy to wszystko na temat nowych standardów w spółkach skarbu państwa? Tak przynajmniej wynika z doniesień portalu WysokieNapięcie, który informuje, że według jego ustaleń nowa większość sejmowa uzgodniła projekt ustawy o cenach energii, farmach wiatrowych i specjalnej składce, sięgającej blisko 15 mld zł nałożonej na Orlen.

Od razu zareagowali inwestorzy na GPW i mocno przecenili kurs Orlenu zaraz po otwarciu sesji giełdowej. Po dwóch godzinach handlu cena akcji multinergetycznego giganta spadała w okolicach 7,5 proc. Na koniec sesji kurs Orlenu spadł o 7,9 proc. przy 738,85 mln zł obrotu. Średnie, dzienne obroty z ostatniego miesiąca na Orlenie wynosiły 127 mln zł. W środę handel na akcjach Orlenu odpowiadał za 39 proc. obrotu na całej GPW. 

Jak pisze WysokieNapięcie, projekt ustawy ma za zadanie przedłużyć zamrożenie cen energii elektrycznej oraz gazu dla gospodarstw domowych do połowy przyszłego roku. „Z pewnymi zmianami, przedłuża także system wprowadzający maksymalne ceny ciepła sieciowego sprzedawanego – tak jak obecnie – gospodarstwom domowym, wspólnotom i spółdzielniom czy podmiotom użyteczności publicznej” – informują autorzy artykułu, dodając, że dodatki osłonowe od stycznia do czerwca 2024 r. będą wyższe o 14,4 proc.

„Cała operacja zostanie sfinansowana na koszt Orlenu” – piszą Rafał Zasuń, Magdalena Skłodowska, Bartłomiej Derski na portalu i podają, że koalicjanci wyliczyli koszt dla Orlenu za cały rok na poziomie 14,6 mld zł.

Ponadto opisywany projekt ustawy ma wprowadzać rewolucyjne zmiany w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Obecny minimalny próg wynoszący 700 m odległości wiatraka od zabudowań ma zostać uzależniony od maksymalnego emitowanego hałasu od terenów wymagających ochrony akustycznej.

[Aktualizacja] Po kilku godzinach na rynku pojawiła się wypowiedź posła Andrzeja Domańskiego z KO, przez media typowanego na ministra finansów, który w komentarzu udzielonym agencji Bloomberga, głośną składkę zrzucił na karb wymogów unijnych. Tym samym potwierdził (przynajmniej w części dot. Orlenu), do tej pory nieoficjalne informacje portalu WysokieNapięcie. O szczegółach napisał Kamil Zatoński w Pulsie Biznesu. 

Orlen pokazał wyniki

Po dziewięciu miesiącach 2023 roku zysk operacyjny koncernu wyniósł 34 mld zł, a zysk netto osiągnął ponad 17 mld zł.

[Aktualizacja] Do sprawy po południu odniósł się prezes Orlenu. We wpisie na platformie X (dawny Twitter) skomentował, że "projekt ustawy, o którym piszą media, nakładający na ORLEN składkę w wysokości 15 mld zł, oznacza 15 mld zł mniej na inwestycje w polską transformację energetyczną i inne inwestycje rozwojowe koncernu w Polsce oraz za granicą". 

Michał Kubicki 

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (318)

dodaj komentarz
puenta
Tu nie chodzi o stratę a o zaufanie do decyzji rządzących i poszanowania własności prywatnej.
Jeśli Państwo chce zyski ze spółek to tak samo jak inni akcjonariusze przez dywidendę a nie każąc płacić spółką 'na boku'. Jest to czysta grabież.
Takie decyzje kolejne ekipy rządzącej podważa też zaufanie do wszelkich programów
Tu nie chodzi o stratę a o zaufanie do decyzji rządzących i poszanowania własności prywatnej.
Jeśli Państwo chce zyski ze spółek to tak samo jak inni akcjonariusze przez dywidendę a nie każąc płacić spółką 'na boku'. Jest to czysta grabież.
Takie decyzje kolejne ekipy rządzącej podważa też zaufanie do wszelkich programów rządowych (np emerytalnych) bo skoro Państwo może położyć łapę na czym chce i kiedy chce to z tymi programami wiąże się zbyt duże ryzyko.
A jeśli chodzi o dług publiczny to nie demonizujmy tego aż tak bardzo. Oczywiście, że lepszy byłby mniejszy ale obecnie jesteśmy w środku stawki krajów gdy porównujemy dług na jednego mieszkańca i daleko nam do takich krajów jak chociażby Włochy czy Francja o USA nawet nie mówiąc.
rozsadkunamtrzeba
żałosne jest to skamlenie przegrywów, którzy "zainwestowali" w 20 akcji Orlen i teraz są chwilowo do tylu 40 zł
Każdy rozsądny człowiek wie, że nie inwestuje się w akcje spółki kierowanej przez przekrętacza takiego jak Obajtek
Jak już zaoszczędziliście te drobniaki z kieszonkowego od mamusi, to lepiej było iść do kasyna
puenta
Tak czytając te wszystkie komentarze przebija się jedna myśl przewodnia i wola ludu - wszystkie zyski 'nadmiarowe' spółek należy przekazać do Państwa, bo Państwo będzie nimi dobrze zarządzało. Co prawda na razie dotyczy to tylko spółek węglowych, energetycznych i banków ale wszystko po kolei.... Na pewno mądre głowy znajdą Tak czytając te wszystkie komentarze przebija się jedna myśl przewodnia i wola ludu - wszystkie zyski 'nadmiarowe' spółek należy przekazać do Państwa, bo Państwo będzie nimi dobrze zarządzało. Co prawda na razie dotyczy to tylko spółek węglowych, energetycznych i banków ale wszystko po kolei.... Na pewno mądre głowy znajdą sposób aby wszystkie nadmiarowe zyski spółek handlujących, produkujących czy wykonujących usługi były przekazywane do Państwa. Nadmiarowe znaczy się powyżej określonego ustawą minimalnego poziomu a prawa właścicieli tych spółek - no cóż kto by się nimi przejmował...
Tylko to przypomina jakiś ustrój, o którym każdy boi się mówić, że go chce ale można nazwać go inaczej i powiedzieć, że to tak naprawdę 'Demokracja'. W końcu w Rosji, Białorusi czy Korei Północnej też jest Demokracja, przynajmniej według nich.
rozsadkunamtrzeba
Człowieku, państwo będzie potrzebowało w 2024 r. 420 miliardów na spłatę długów zaciągniętych przez PIS
Wolę, żeby to chociaż w części robiło z nadmiarowych zysków Orlenu niż z moich podatków
Bo złodzieje z PIS zawłaszczyli publiczną kasę i zaraz znikną.
Jak Holecka, która zaraz dostanie z milion PLN
Człowieku, państwo będzie potrzebowało w 2024 r. 420 miliardów na spłatę długów zaciągniętych przez PIS
Wolę, żeby to chociaż w części robiło z nadmiarowych zysków Orlenu niż z moich podatków
Bo złodzieje z PIS zawłaszczyli publiczną kasę i zaraz znikną.
Jak Holecka, która zaraz dostanie z milion PLN "odprawy"
rozsadkunamtrzeba
Pora, żeby zyski Orlenu trafiały wreszcie do Polaków
Przez zawyżanie ceny gazu Obajtek zrujnował tysiące przedsiębiorstw
Praktycznie za darmo oddał Rafinerię Gdańsk Arabom
A stacje Lotosu pachołkom Putina z Węgier
Rzeczywiście, przynosił zyski, ale niestety nie Polakom
greg_waw
Skoro Orlen nie może obniżyć cen i musi tak dużo zarabiać, to niech się podzieli tym zyskiem z potrzebującymi obywatelami.
zoomek
Przekażą to obywatelom? W sensie Orlen nam zrobi przelewy?
kaka2002 odpowiada zoomek
w sensie... zapłaci z Polaków rachunki.
greg_waw odpowiada zoomek
Sfinansuje dopłaty do energii.
carlito1 odpowiada greg_waw
TAAAAK i podniesie ceny paliwa :) Za tani prąd zapłacimy drogim paliwem, czysta esencja logiki lewactwa

Powiązane: Rząd Donalda Tuska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki